Військова присутність США в Польщі: Як відреагує Росія?

США, очевидно, почнуть реалізацію планів із розширення своєї військової присутності в Польщі, йдеться в статті. Найімовірніше, Москва відреагує на таку угоду нарощуванням власного військового потенціалу біля кордонів Польщі, насамперед зміцнивши системи оборони в Білорусі.

Військова присутність США в Польщі: Як відреагує Росія?
З відкритих джерел

Stratfor

розвідувально-аналітична компанія

США, очевидно, почнуть реалізацію планів із розширення своєї військової присутності в Польщі, йдеться в статті. Найімовірніше, Москва відреагує на таку угоду нарощуванням власного військового потенціалу біля кордонів Польщі, насамперед зміцнивши системи оборони в Білорусі.

Редакційна стаття Stratfor

Найімовірніше, США почнуть реалізацію планів із розширення своєї військової присутності в Польщі. Ці плани включають у себе відправку понад тисячі військовослужбовців і постійну присутність американських сил у цій країні.

Хоча присутність американців у Польщі навряд чи набуде тієї форми, яку Варшава запропонувала в рамках свого плану "Форт Трампа", вона, втім, буде конкретним підтвердженням готовності США брати участь у гарантуванні безпеки Польщі, граючи роль додаткового рівня захисту проти Росії.

Найімовірніше, Москва відреагує на таку угоду нарощуванням власного військового потенціалу біля кордонів Польщі, насамперед зміцнивши системи оборони в Білорусі.

Новини за темою

Польща вже давно просить США про постійну присутність американських військових на своїй території, щоб вони могли служити додатковим захистом від російського впливу. Однак попри прохання Польщі, Вашингтон вважає за краще дотримуватися більш гнучкого підходу в питанні оборони цієї країни.

Цілком можливо, що тепер, коли біля керма в США опинився президент Дональд Трамп, ситуація зміниться. США і Польща понад рік ведуть переговори про укладення такої угоди, яку, як повідомили польські чиновники, може бути підписано вже до 1 вересня.

Утім, постійна військова присутність США в безпосередній близькості від Росії неминуче спровокує відповідні дії з боку Москви, яка може розширити власну військову присутність біля кордону з Польщею, внаслідок чого Варшава виявиться між Москвою і Вашингтоном у їхньому все більш напруженому протистоянні.

Країна на лінії противника

Польща, яка знаходиться на передовій нарощування військового потенціалу Росії і Заходу в Центральній і Східній Європі, давно домагається від США додаткових гарантій безпеки.

Попри її вступ до НАТО в 1999 році, в цій країні дотепер немає того численного військового контингенту НАТО, розміщеного на постійній основі, який є у таких країнах, як-от Німеччина та Італія.

Тому Польща відчуває себе вразливою перед впливом Росії. А конфлікт 2014 року в Україні, під час якого Росія анексувала Крим і підтримала сепаратистський рух на сході України після революції Євромайдану в Києві, ще більше зміцнив ці страхи.

Хоча на відміну від Польщі Україна не є членом НАТО, ситуація в Україні зачепила поляків за живе, оскільки вона продемонструвала готовність Росії почати воєнні заходи, спрямовані проти інтересів Заходу, в сусідніх з нею країнах. Це стало суворим нагадуванням про вразливість Варшави перед Москвою.

З іншого боку, український конфлікт також надав Польщі можливість зміцнити її позиції на передовій лінії протистояння Росії і Заходу.

Відтоді Варшаві - а також Латвії, Литві та Естонії - вдалося домогтися збільшення військової присутності США і НАТО: нині на території цих країн на ротаційній основі перебуває 4,5 тисячі військових.

Останні кілька років війська НАТО, які служать своєрідним захистом від можливих дій Росії, стали частіше проводити більш масштабні військові навчання, що слугувало підтвердженням оборонних зобов'язань альянсу НАТО перед його "прифронтовими" членами.

Польща шукає підхід до Вашингтона

Але такий військовий контингент не задовольняє Польщу, яка вимагає постійної військової присутності США на своїй території. Обрання Дональда Трампа в 2016 році надало Варшаві нову можливість досягти її мети.

Останні три роки Польща позиціонувала себе як головного прихильника ініціатив США щодо НАТО і Євросоюзу. Трамп наполягає на тому, щоб країни НАТО витрачали на оборону мінімум 2% їхнього ВВП, і поки цю вимогу виконали тільки Польща і ще кілька членів НАТО.

За останній рік Польща підтримала й інші ключові ініціативи Білого дому, зокрема запровадження санкцій проти Ірану, збільшення обсягу закупівель американського природного газу, спроби США перешкодити реалізації проекту будівництва газопроводу "Північний потік - 2", розгляд можливості заборони китайському технологічному гіганту Huawei створювати в Польщі інфраструктуру для 5G, а також збільшення обсягів закупівель американського військового обладнання, включаючи плани купівлі винищувачів.

Все це дозволяє Польщі наполягати на постійній присутності американських військових на її території. Під час зустрічі з Трампом у вересні президент Польщі Анджей Дуда заявив про готовність виділити США 2 мільярди доларів на будівництво американської бази біля річки Вісла на східному кордоні Польщі та навіть запропонував назвати її "Форт Трампа".

З тих пір сторони активно вели переговори щодо постійної присутності американських військових у Польщі, й американські чиновники запропонували інший формат військового співробітництва між цими двома країнами.

Замість того, щоб будувати одну велику військову базу, Вашингтон запропонував розподілити американських військовиків по базах, які є в країні, як-от Редзіково, Познань та Оржич.

Згідно з цим планом Вашингтон також запропонував побудувати склад зброї НАТО в Повідзі (з такою пропозицією виступала ще адміністрація президента Барака Обами), а також розмістити ще 1-1,5 тисячі американських військових у цій країні.

І хоча це є набагато скромнішою пропозицією порівняно з тим, на що сподівалася Польща (вона пропонувала розгорнути на своїй території контингент у 15 тисяч американських військовослужбовців), вона все ж дозволить встановити в Польщі постійну присутність американських військовиків.

Реакція Росії: ставка на Білорусь

З урахуванням всього цього, незалежно від конкретних деталей потенційної нової оборонної угоди між Вашингтоном і Варшавою, будь-яке збільшення чисельності військового контингенту в Польщі — навіть якщо воно буде незначним — спричинить зміцнення позицій Росії.

Однією з можливих ділянок нарощування військового потенціалу стане Білорусь, яка вже є ключовим партнером Росії в галузі оборони, як член Організації договору колективної безпеки.

Росія довгий час бачила у своєму західному сусідові зручну можливість для розширення своєї військової присутності, насамперед у формі військово-повітряної бази поряд з польським кордоном.

Таким чином, розміщення американських військових у Польщі на постійній основі, може стати необхідним приводом для того, щоб Москва зробила кроки у відповідь.

Але попри міцні зв'язки з Росією в галузі оборони Мінськ поки противився ідеї відкриття російської військової бази на своїй території. Це пояснюється насамперед позицією президента Білорусі Олександра Лукашенка, який прагне зберегти незалежність його країни від сильного східного сусіда.

З моменту революції Євромайдану в 2014 році Білорусь намагалася позиціонувати себе як посередник між Росією і Заходом, замість того щоб бути просто пішаком у глобальній стратегії Москви.

Білорусь стала місцем проведення переговорів щодо українського конфлікту, внаслідок яких було підписано мінські угоди. Окрім того, Лукашенко використовував своє становище миротворця як інструмент для ослаблення тиску Заходу на його власний уряд, що дозволило Мінську домогтися певних поступок від Європи і США.

Новини за темою

З урахуванням цього збільшення чисельності американських військових у Польщі може змінити розрахунки Білорусі. Американські військові будуть знаходитися в безпосередній близькості від кордону Білорусі, що становитиме пряму загрозу для цієї країни.

Наприкінці 2018 року Лукашенко попередив міністра закордонних справ Польщі Яцека Чапутовича, що Білорусі і Росії "доведеться відповісти" на пропоновану Польщею американську військову базу, додавши, що ці дві країни будуть змушені "що-небудь розгорнути", щоб протистояти Варшаві і Вашингтону.

Це попередження Лукашенка свідчить про те, що країни всерйоз розглядають можливість відкриття російської бази в Білорусі і що Мінськ ставитиме власні інтереси безпеки вище за зв'язки із Заходом.

Зрозуміло, що відкриття військово-повітряної бази — це не єдиний спосіб збільшення військової присутності Росії в Білорусі. Наприклад, Москва може розгорнути в цій країні свої винищувачі або системи ППО.

Росія також може наростити свій військовий потенціал в інших сусідніх районах — включаючи Калінінград, Крим і схід України — у залежності від характеру американської присутності в Польщі.

Наближається візит Дуди до США, який заплановано на 12 червня і який може сприяти реалізації військової угоди, про яку Польща сподівається домовитися до візиту Трампа у Варшаву 1 вересня.

Однак якщо США і Польща зроблять це, виникне ризик ескалації суперництва між Москвою і Заходом у галузі озброєнь, оскільки Росія і Білорусь ясно дали зрозуміти, що збільшення військової присутності США — чи то абсолютно нова військова база на території Польщі, чи розширення існуючих у цій країні баз - не залишать цим двом східним союзникам іншого вибору, окрім як відповісти нарощуванням власних військових потенціалів.

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>