banner banner banner banner

Військова міць здатна стримати РФ, але не перемогти: Як США сприймати Росію

Серйозне занепокоєння викликає те, що російська еліта, по всій видимості, перетворює у фетиш єдину карту, яка є в її розпорядженні, а саме військовий потенціал

Військова міць здатна стримати РФ, але не перемогти: Як США сприймати Росію
Фото з відкритих джерел

Серйозне занепокоєння викликає те, що російська еліта, по всій видимості, перетворює у фетиш єдину карту, яка є в її розпорядженні, а саме військовий потенціал

Оригінал на сайті The National Interest

Росію необхідно розглядати як велику державу, яка переживає занепад, яка прагне зберегти частину своєї безпеки, потенціалу, престижу і автономії з допомогою скорочення ресурсів. Після закінчення холодної війни Володимиру Путіну і всій російській еліті так і не вдалося зупинити цей занепад. Однак завдяки розумному використанню обмежених ресурсів країни йому вдалося уповільнити цей процес. Західні політики, які за довгий час звикли взаємодіяти зі слабкою і покірною Росією, зазнали потрясіння, зіткнувшись зі стрімким зростанням її військового потенціалу і її напористою дипломатією. Оскільки Захід сильний і відносно Росії буде ставати ще сильнішим, він може дозволити собі прислухатися до побоювань Росії.

Політика США щодо Росії повинна починатися з оцінки її сильних і слабких сторін. Вплив Росії грунтується на її ресурсовидобувній економіці, елементів військово-промислової бази, що залишилася з радянських часів, сильної, але не особливо великої армії — включаючи стратегічні ядерні війська, що вселяють страх, але вже стали слабшими — і на географічному положенні, яке дозволяє їй залякувати своїх сусідів у Європі і Північній Африці, не витрачаючись при цьому на дорогі інструменти "проектування впливу".

Новини за темою

Військова міць і глобальний вплив є наслідком російської економіки, тому, якою б конкурентоспроможною армією сьогодні не володіла Росія, в майбутньому їй доведеться докласти чимало зусиль, щоб підтримувати нинішній рівень. Російська економіка менша економік її європейських сусідів — вона не досягає навіть розмірів економіки Франції. За деякими оцінками, російський оборонний бюджет не перевищує розміру оборонних бюджетів Франції і Німеччини разом узятих, проте його частка від ВВП країни в три рази перевищує частки у Франції та Німеччині. Перспективи російської економіки зараз виглядають досить похмуро: Росія, яка в 2014 році потрапила в 10 провідних економік світу, до 2050 року покине першу десятку.

З точки зору реалістів, спроби Росії зупинити її занепад як великої держави, а також гіперактивність НАТО після закінчення холодної війни не повинні нікого дивувати. НАТО — військовий альянс. З моменту закінчення холодної війни НАТО продовжував розширювати свої межі у бік Росії і часто заявляв про можливість прийняти Україну в свої ряди — у разі вступу України в НАТО Росія вперше з моменту закінчення війни втратила б стратегічний буфер між нею та потенційними загрозами. Враховуючи історію Росії, навряд чи можна було створити стратегію, більш підходящу для того, щоб спровокувати негативну реакцію Росії.

Новини за темою

Однак "ми там, де ми є". У короткостроковій перспективі на активність оновленої російської армії вздовж її кордонів необхідно реагувати помірним зміцненням системи оборони НАТО, щоб російські стратеги не думали, що вони можуть захоплювати все, що їм захочеться, не спровокувавши відкритий конфлікт. Європейські члени НАТО — а не США повинні взяти на себе основну частку відповідальності за це зміцнення. Це допоможе розвіяти будь-які російські припущення про те, що її західні союзники піддадуться на цю дипломатію "великого батога". В той же час західний альянс повинен припинити намагатися розширювати свої межі у бік Росії. Ми не повинні дивуватися з того, що Росія сприймає як загрозу те, що ми теж сприйняли б як загрозу, якщо б це торкнулося нас. Захід повинен ясно дати Росії зрозуміти, що він згоден на те, щоб Україна залишалась нейтральною буферною зоною.

Там, де у США і Росії немає справжнього конфлікту інтересів — як, приміром, у Сирії — США повинні вести з нею переговори з питань, що стосуються обох країн, і бути готовими до компромісів. Росія і США згодні один з одним у тому, що головна загроза безпеки на Близькому Сході — це ІДІЛ і "Аль-Каїда" (терористичні організації, заборонені на території РФ, — прим. ред.). Ми не згодні один з одним у тому, як саме потрібно з ними боротися. Нова адміністрація повинна дати дипломатії ще один шанс.

Новини за темою

Відкрита агресія Росії навіть в областях, де у США немає особливих стратегічних інтересів, повинна каратися, щоб російські лідери розуміли, що Захід буде співпрацювати з ними тільки у разі їх гарної поведінки. Санкції, які прискорили економічний занепад Росії, є підходящим інструментом, але ми повинні бути реалістами: вони навряд чи змусять Росію змінити її плани. Президент Трамп повинен прагнути поступово зняти санкції в обмін на готовність Росії співпрацювати.

Нарешті, серйозне занепокоєння викликає те, що російська еліта, по всій видимості, перетворює у фетиш єдину карту, яка є в її розпорядженні, а саме військовий потенціал. Щоб російська еліта не почала переоцінювати свої сили після незначних військових успіхів і неправильно інтерпретувати наші спроби налагодити співпрацю як свідчення нашої слабкості, США і їх союзники повинні завжди мати в запасі якийсь військовий потенціал, навіть якщо вони намагаються співпрацювати з Росією. Враховуючи оновлений військовий потенціал Росії, ми повинні розуміти, що наша військова міць здатна її стримати, але, ймовірно, не перемогти.

Баррі Поузі

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>