Відьми, блазні, вояки: 5 гостросюжетних романів травня

Серед книжок цього огляду – чергова "лицарська" альтернатива і воєнний роман, одеський детектив і готична історія з американської літератури жахів. Утім, попри "інтернаціональне" розмаїття жанрів всі вони виконані в одному-єдиному "гостросюжетному" стилі, що передбачає задоволення від тексту

Відьми, блазні, вояки: 5 гостросюжетних романів травня
Фото з відкритих джерел

Ігор Бондар-Терещенко

поет, драматург, арт-критик

Серед книжок цього огляду – чергова "лицарська" альтернатива і воєнний роман, одеський детектив і готична історія з американської літератури жахів. Утім, попри "інтернаціональне" розмаїття жанрів всі вони виконані в одному-єдиному "гостросюжетному" стилі, що передбачає задоволення від тексту

Абрахам Мерріт. Гори, відьмо, гори! Повзи, тінь, повзи! – К.: Видавництво Жупанського, 2018

Фото з відкритих джерел

Автор цього роману - один із найпопулярніших американських письменників 20–30-х років минулого сторіччя, який писав у жанрі містики, фантастики і нуар-детективу. Серед його послідовників такі метри літератури, як Говард Лавкрафт і Рей Бредбері. Дослідження фольклору й окультизму сприяло його захопленню культурою загублених світів, прадавніх богів, прадавніх вірувань, звідки беруть початок його містичні тексти. Що ж до "гріхів минулого", то у більшості "темних" творів цього автора описано конфлікт сучасної людини науки і раціонального світогляду зі зловісними дивовижами давніх епох. Зокрема у двох творах цього збірника маємо містичний детектив, присвячений подіям у Нью-Йорку 1930-х, коли лікар-науковець протистоїть темним прадавнім силам на пару з відомим гангстером. "Мені й раніше снилися жахіття, докторе Ловелл, - каже героєві одна з потерпілих, - але навіть переживаючи найстрашніші з них, я не почувалась так, як тоді, коли зустрілася поглядом з лялькою… То були очі диявола! Вони світилися червоним. Так яскраво-яскраво… немов очі звіра в темряві. Але саме цей бісівський блиск в очах змусив мене почуватися так, ніби чиясь рука стиснула моє серце! Ці диявольські очі на ангельському личку…" Так само в другій повісті збірника мова про містичне та прокляте місто з давньої бретонської легенди, в якому панує король та його білява донька-відьма, якій підвладні темні сили.

Анджей Сапковський. Вежа блазнів. – Х.: Клуб сімейного дозвілля, 2018

Фото з відкритих джерел

Культовий автор фентезійних бестселерів, створених у жанрі альтернативної історії, знову порадував армію своїх шанувальників черговою авантюрною епопеєю. Книга задумана як "розбійницький роман", за сюжетом якого головний герой на ім'я Рейневан, упіймавшись на гарячому родичам своєї коханки, змушений тікати світ за очі. Адже тепер за ним полюють брати-лицарі, наймані вбивці, міські стражники, ченці інквізиції й адепти таємничого магічного лицарського ордена. Дорогою він розслідує причини смерті свого брата, знайомиться з новими друзями – ченцем-авантюристом і демоном-блазнем з іншого світу - закохується, відвідує шабаш відьом і навіть потрапляє до божевільні. Таким чином, перед нами гостросюжетний шахрайський роман, в якому загадкова Вежа блазнів, до якої прагнуть дійти герої, виявляється не менш божевільним місцем, ніж сама фантасмагорія, що коїться довкола в контексті XV століття. "Здавалося, сам Бог хоче, щоби перед настанням нового ладу було дощенту знищено старий, - зауважує автор-оповідач. -  Здавалося, що наближається Апокаліпсис". І наближають його, додамо, карколомні пригоди головного героя – бойові, сексуальні, мандрівні - які читаються на одному подихові. "Рейневан з розмаху штурхнув вершника списом, вістря загрузло в блясі. Рейневан відпустив ратище, розвернувся, скулився, панцирні були всюди, всюди були хаос потворних шпичастих гундсгугелів, мигтіння хрестів і гербів на щитах, ураган блискучих мечів, вир кінських зубів, грудей і копит. "Вежа блазнів, - гарячково думав він, - це все ще Вежа блазнів, маячня, шаленство й божевілля".

Гаррі Паркер. Анатомія солдата. – Х.: Фабула, 2018

Фото з відкритих джерел

Ця феноменальна книжка — дебютний роман офіцера британської армії, який воював в Афганістані й Іраку, втративши під час бойових дій обидві ноги. Автор обрав незвичну форму оповіді – можливо, ради того, щоб "естетика" болю і страждань не видавалася такою, якою вона є насправді на війні, тобто сповненою крові, поту, бруду і проклять. Мову ведуть звичайні військові речі, з яких, власне, й складається "анатомія солдата" – черевики, які взував герой роману, джгут для затискання артерії, яким його обмотували, коли стався вибух, мішок з добривом, який віз юний моджахед, що встановив вибухівку, детонатор всередині бомби, апарат штучного дихання в госпіталі, куди потрапив поранений вояк, та інше. Зокрема інвалідний візок, яким не закінчилася, а продовжилася ця героїчна історія. "- Як у мене виходить? — запитав ти. - Вибач, друже, вкрай жалюгідне видовище. Навряд чи зможеш навіть до паба заїхати. - Ну, ти вмієш підбадьорити, Адаме. Навіщо я взагалі тебе слухаю? - Ти штовхнув хромовані верхні ободи моїх коліс уперед, і я покотився по лі­нолеуму".

Ірина Лобусова. Мільйон з Канатної. – Х.: Фоліо, 2018

Фото з відкритих джерел

У 1918-му році влада в Одесі постійно переходила з рук у руки. Історія зберегла пам'ять про сімнадцять заколотів. Місто поперемінно займали французи, німці, англійці, поляки, австрійці, петлюрівці, колчаківці, денікінці, гетьманці. Але театри працювали, кабаре розважали публіку, поети друкувалися. І хвиля за хвилею біженці, зокрема дуже відомі в художньому середовищі – з’являлися в Одесі. Саме так з’являється у черговому ретро-романі відомої одеської авторки її героїня, що разом з цілою плеядою позитивних і не дуже персонажів вписується у контекст тодішнього тривожного часу. "Рельсы были раскурочены. Изредка вдоль железнодорожной насыпи виднелись почерневшие, обугленные останки чего-то. Таня все не могла разобрать: то ли это горели дома, то ли пожар уничтожил деревья и телеги. Местность была страшной, пустынной. Темными ранами на обличье земли чернели голые, абсолютно голые заброшенные поля, на которых ничего не росло - и уж, похоже, ничего вырасти не могло. Их было значительно больше, чем сел, встречающихся на протяжении этой долгой унылой дороги по направлению к Измаилу". До того ж в Одесі неспокійно, оскільки тут виринає також відомий бандит Мишко Япончик, якого давно вже вважають мертвим. Чи це не він, а той, хто прикриваючись його іменем, здійснює в місті криваві злочині. Нашій Тані треба будь-що розплутати цей таємничий клубок.

Максим Бутченко. Після вогню. – К.: КМ-Букс, 2018

Фото з відкритих джерел

Загравати з жанром альтернативної історії письменники почали відносно недавно, під час тектонічних зрушень, що відбулися в суспільстві у 1990-х роках. Починаючи від футурологічного роману "Опоздавшие к лету" Андрія Лазарчука і завершуючи антиутопією "2017" Ольги Славнікової, ми уявляли, як було, якби більшовицька революція пішла не за тим сценарієм, або Німеччина перемогла у Другій світовій війні. Саме другий варіант "альтернативного" сценарію нам пропонує автор роману "Після вогню", в якому розповідається про те, якби Третя світова війна відбулася і головними героями стали американський президент Джон Кеннеді з першим секретарем КПРС Микитою Хрущовим. За сюжетом, події розвиваються після Карибської кризи 1962 року, яка в романі завершилася ударами атомних бомб між СРСР і США. Америка і Європа були знищені, глави двох супердержав ховаються на острові, подальші наслідки "гарячої" війни годі уявити, не прочитавши книгу. "Мені хотілося подивитися на війну з незвичної точки зору – каже автор, - а що як той, хто розв'язує глобальну катастрофу - сам виявляється її жертвою? Розібрати їх поведінку і життя після світового апокаліпсису, щоб показати - війна торкнеться всіх". При цьому достовірності в романі додає факт того, що всі можливі події останнього світової війни відображено з урахуванням наукових прогнозів щодо наслідків атомної битви, і це доволі страшно. Але, як це зазвичай буває – страшенно цікаво.

Ігор Бондар-Терещенко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів