Від зміни міністра ситуація в українських фінансах не зміниться

Від зміни міністра ситуація в українських фінансах не зміниться
Украинское фото

Олександр Гончаров

Засновник «Київського фондового центру»

Незалежно від того, що у четвер, 7 червня, 254 народних депутатів проголосували за відставку міністра фінансів Олександра Данилюка і незабаром, можливо, на цю високу посаду президент запропонує голову комітету Верховної Ради Ніну Южаніну, все одно в економіці України залишаються дві ключові проблеми, які простою зміною міністра не змінити.

Перша проблема – це в умовах безгрошів'я для підприємств реального сектора економіки нестримне зростання цін на енергоресурси, тарифи ЖКГ, соціальні та інші продукти харчування. Причому, в цьому місяці може зрости ціна на газ для населення, а також, наприклад, динаміка цін на м'ясо вже помітно випередила зростання зарплат працюючих українців. Також всі овочі молодого "борщового набору" в Україні в залежності від регіону виявилися дорожчими на 15-60%, ніж це було в червні минулого 2017 року. Друга проблема – це постійні аварії надзвичайно зношеної інфраструктури і, насамперед, галузі ЖКГ. Але грошей на капітальні ремонти як не було, так і досі немає.

Новини за темою

Звичайно, не за горами той час, коли все це зійдеться в одну точку і в один часовий період, ось тоді шарахне як слід! Не сумніваюся, у Кабміні про це добре знають, але підготуватися до цього вони, як завжди, не зможуть. Тим більше, що на носі передвиборча кампанія, де вирішуються зовсім інші проблеми. І це – знову дуже потужний удар по кишенях українців. Адже уряд і Верховна Рада, як ми бачимо, інтереси, наприклад, НАК "Нафтогаз України" і природних монополій оберігає 'ретельніше, ніж інтереси переважної більшості населення країни.

Фактично нічого не змінилося на краще, і після Арсенія Яценюка ні позичати гроші, ні обслуговувати держборги, ні створювати нові робочі місця легше не стало. Зростаюче негативне сальдо (у I кв. 2018 року склало мінус (-) 134,9 млн дол. США), як пилосос висмоктує з економіки України валютні кошти і підсилює волатильність курсу гривні, а щоб утримати ситуацію – потрібні нові кредити МВФ, яких поки немає. До речі, негативне сальдо зовнішньоторговельного балансу України за підсумками 2017 року склало 2,63 млрд дол. США.

Але тішить те, що нарешті 7 червня наші законодавці виконали основну вимогу Міжнародного валютного фонду і 317 голосами прийняли в другому читанні і в цілому законопроект про створення в Україні Вищого антикорупційного суду. Дивись, і до кінця цього місяця отримаємо п'ятий транш кредиту МВФ у розмірі 1,9 млрд дол. США. Правда, не можна не сказати і про те, що наші євробонди, номіновані в доларах США, 6 червня різко подешевшали (вартість їх з терміном погашення в 2026 і 2027 роках знизилася більш ніж на 0,7 цента, а більш короткі держоблігації втратили в ціні до 0,2 цента) після того, як Володимир Гройсман вніс у Верховну Раду подання на звільнення Олександра Данилюка.

Новини за темою

Так, дуже нервово реагують міжнародні ринки на такі новини з України. Тим більше, що у нас продовжує загострюватися і ширитися проблема безробіття (в I кв. 2018 року рівень безробіття серед економічно активного населення у віці 15-70 років склав 9,5%, а працездатного віку - 9,9%). Безумовно, інвестори розуміють, що реальні наслідки цієї великої кризи нам ще належить повною мірою відчути. Але, на жаль, ці та інші проблеми з цим складом Кабміну Володимира Гройсмана будуть тільки наростати. Адже, як відомо, світла голова сто голів прогодує, а худа – і себе не нагодує.

Скрізь стає гірше, підтверджуючи той факт, що не можна довіряти вихід з такої великої економічної кризи тим політикам, які в неї завели. Тому сьогодні ми опинилися в одному ряду з найбільш вразливими африканськими державами до макроекономічної нестабільності, а наші національні ринки мають таку ж високу ступінь ризику, до якої відносяться найбільш слабкі сектори в країнах Африки. І досі в Україні діє цей спекулятивний механізм запуску локальних фінансових криз – вільний рахунок капіталу, волатильність гривні і висока прибутковість валютних операцій.

Новини за темою

Залишається тільки розвести руками і з сумом підтвердити, що, як і раніше, спостерігаємо високу інфляцію, виражену в двозначних цифрах, а також у нас продовжують зростати дефіцит держбюджету і боргове навантаження. Немає належних податкових надходжень, як і раніше, в Україні така ж неефективна податкова система, проте, ми продовжуємо обговорювати рівень ставок різних податків, не обговорюючи реальну діючу систему. А головне – як її змінити на краще? Не думаю, що помінявши крісло голови комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики на посаду міністра фінансів України, логіка дій Ніни Южаніної буде сильно відрізнятися від рішень Олександра Данилюка.

Не сумніваюся, ми станемо свідками нових старих ігор фінансової влади.

Олександр ГОНЧАРОВ,

Директор Інституту розвитку економіки України

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів