banner banner banner banner banner

Від розуміння необхідності карантину гроші не з'являться: Про карантин і роботу

Минає другий тиждень карантину в Україні. Ця обов`язковий спосіб захисту населення від пандемії коронавірусної інфекції зупинив життя тисячі міст по всьому світу: закрито заклади громадського харчування, непродуктові магазини, розважальні центри та кінотеатри, а заклади освіти та школи перейшли на дистанційне навчання. Якщо про економічну точку зору запровадження карантину говорили багато, то думки звичайних громадян залишились поза кадром. 112.ua розпитав українців про настрої щодо запровадження карантину та як це позначилось на житті кожного з них

Від розуміння необхідності карантину гроші не з'являться: Про карантин і роботу
112.ua

Ірина Шостак

Журналістка

Минає другий тиждень карантину в Україні. Ця обов`язковий спосіб захисту населення від пандемії коронавірусної інфекції зупинив життя тисячі міст по всьому світу: закрито заклади громадського харчування, непродуктові магазини, розважальні центри та кінотеатри, а заклади освіти та школи перейшли на дистанційне навчання. Якщо про економічну точку зору запровадження карантину говорили багато, то думки звичайних громадян залишились поза кадром. 112.ua розпитав українців про настрої щодо запровадження карантину та як це позначилось на житті кожного з них

З 12 березня з метою недопущення поширення нового коронавірусу урядом було прийнято рішення на всій території України ввести карантин. Зокрема, цим рішенням закривались навчальні заклади та більша частина КПП, припинялося авіасполучення. А вже з 17 березня заходи карантину посилились: припинились міжміські та міжобласні перевезення, закрились майже усі установи, набула чинності заборона на проведення культурних, спортивних та інших заходів з масовою участю громадян, закрились усі заклади торгівлі, розважальні центри та будь-які інші установи окрім списку необхідних під час карантину (аптеки, продовольчі крамниці, АЗС та банки).

Новини за темою

У зв`язку з цим одразу після оголошення подібного рішення велика кількість експертів почали пророкувати масові банкрутства малого та середнього бізнесу, що вдарить не лише по економіці країни в цілому, а й по кожному з громадян окремо. Адже через карантин велика кількість українців втратила можливість звичного заробітку, а дехто взагалі втратив роботу.

Перейшли на дистанційну форму навчання/заробітку. Законом про Covid-19 було встановлено, що на період карантину роботодавець може дозволити своїм працівникам перейти на дистанційну форму роботи. Зокрема, це стосується працівників, що можуть виконувати свою роботу за допомогою ПК, а також викладачів та лекторів університетів (учні та студенти так само перейшли на дистанційну форму навчання).

З огляду на те, що працівники не втрачають своєї заробітної плати і мають змогу продовжити працювати навіть на період карантину, не зважаючи на труднощі, настрої цієї частини українців здебільшого піднесені. Вони погоджуються з тим, що карантин є необхідною мірою, яка здатна убезпечити населення від інфекції у разі правильного її дотримання.

Таку думку, зокрема, висловила студентка-першокурсниця Київського національного економічного університету Ганна. Дівчина, як і більшість студентів України, перейшла на
дистанційну форму навчання і зізнається, що вона виявилась навіть складнішою за звичне відвідування пар.

"Ми на карантині ще з 12-го числа, спочатку були злегка шоковані такою новиною, але потім зрозуміли, що ситуація серйозна, тому варто дотримуватись усіх заходів безпеки. Зараз виконую усі завдання дистанційно, та дистанційне навчання виявилось навіть складнішим, аніж звичайна стаціонарна форма, бо лекцій немає, а самим розглядати нові теми важче, аніж з викладачами. Збільшилась також кількість домашніх завдань".

Про збільшення обсягів роботи говорять і вчителі шкіл, які теж вимушено працюють дистанційно.

"Школа створила платформу для дистанційного навчання, куди можуть заходити батьки і щодня знаходити для свого класу (клас, в якому навчається дитина) та предмету
завдання від вчителя", — говорить вчитель початкових класів однієї зі шкіл Черкас Ксенія.

Фото з відкритих джерел

"Презентації, картки, таблиці, інші наочні матеріали — це все вчитель має знайти та завантажити на платформу, аби діти розуміли, як правильно виконувати те чи інше завдання. Я маю це робити щоранку. Так само кожного вечора я маю перевіряти завдання, які діти вже зробили, та виставляти бали", — додає Ксенія. Ба більше, окрім складнощів, які довелось пройти у роботі з платформою (як батькам, так і самим вчителям), вчитель також говорить і про обов`язковий звіт за кожен робочий день, який вона вимушена складати.

"Якщо в школі я працювала до 14-15 та брала перевірку зошитів додому, то сьогодні я маю цілий день провести біля монітора і вже ближче до вечора прописати у звіті усю
зроблену роботу за день. Здавалось би, дистанційне навчання, але ж ні, насправді стало набагато складніше".

Дистанційно працювати вдома отримала змогу і графічний дизайнер відділу маркетингу одного з найбільших рітейлерів в Україні Анастасія. Незважаючи на ненормований робочий день, дівчина вважає перехід на дистанційну форму заробітку правильним:

"Якщо в офісі я працювала з 9-ї до 18-ї, іноді все ж затримуючись до 19-ї, то, коли працюєш з дому, маєш бути готова до виконання термінових завдань і о 20-й, і о 21-й вечора. Це звичайно великий мінус, проте у ситуації, що склалася, перехід на дистанційну роботу вважаю цілком правильним, тому що на ефективності роботи нашого департаменту це не позначилось, а безпека і здоров’я людей перш за все".

Втратили можливість заробітку. Але що робити тим працівникам, чия посада не передбачає можливості працювати вдома, держава поки не вирішила, залишивши українців сам на сам з режимом економії. Таких працівників в Україні переважна більшість. Це працівники закладів харчування, мережі розважальних закладів, торговельних центрів, кінотеатрів, різноманітних фабрик, фітнес-центрів, салонів краси та багато чого іншого. Тож між рядками про закриття цих закладів приховано долі ще мінімум 10 осіб, чия робота напряму залежала від їхньої діяльності.

"Тільки-но почали говорити про можливість запровадження карантину, велика кількість клієнтів перестали ходити в зал. А після його введення зал зачинили повністю", — говорить про те, як карантин вплинув на її заробіток, столичний тренер з фітнесу Олена.

З початку карантину Олена веде онлайн-трансляції своїх тренувань у соціальній  мережі Instagram, але подібні трансляції ніяк не впливають на заробіток дівчини, адже, за її словами, такі онлайн-тренування є лише безкоштовною рекламою, яка допомагає тренерам залишатись конкурентноспроможними:

"Онлайн-тренування на цьому етапі - це більше як реклама, їхнє завдання полягає у тому, щоб за час карантину тебе не забули як тренера. Ми ведемо їх абсолютно безкоштовно".

Єдиним джерелом заробітку для тренерів в умовах карантину, за словами Олени, є написання індивідуальних завдань для людей з урахуванням їхніх фізичних особливостей, проте сьогодні, як зазначає дівчина, це мало кого цікавить.

"На сьогодні велика кількість тренерів вийшли в онлайн-режим, тому ринок перенасичено. Що буде далі, поки не знаємо, але ми не втрачаємо надію і продовжуємо тренувати,
чекаючи, коли все стане на свої місця", — додає дівчина.

Так само потерпають від збитків та чекають, поки ситуація в країні нормалізується, і львів`яни Роксолана та Сергій. Подружжя має трьох дітей, прогодувати яких в умовах
карантину, що позбавив роботи, надто складно:

"Ми з чоловіком, по суті, втратили роботу через карантин. Адже працюємо на меблевій фабриці, і основним заробітком фірми є кошти закордонних споживачів, які купують ці меблі. А оскільки кордон закрито, замовлень немає, то стоїть ціла фірма", — зазначає конструктор диванів і ліжок однієї з меблевих фабрик Львова Роксолана.

"Зараз йдеться не лише про нашу сім`ю, а й про 50-70 людей. Ми розуміємо, що це вимушений захід, але від розуміння легше не стає, адже нам треба годувати трьох дітей. Будемо економити та чекати, коли це все закінчиться", — додає жінка.

Полегшення від розуміння ситуації не знаходить і власниця одного з київських зоомагазинів Віра. Жінка лише нещодавно відкрила свій бізнес і сподівалась, що справи підуть угору, проте ситуація з коронавірусною інфекцією у світі неабияк похитнула стан справ:

"Зоомагазини чомусь не увійшли у список життєво необхідних магазинів, які не слід закривати. Тому нам теж довелось зачинитись".

Новини за темою

Для того аби хоч якось залишитись на плаву, жінка залишила свої контакти для реалізації товару тим людям, які вже стали постійними покупцями: "Оскільки я живу поруч зі своїм магазином, то за потреби можу продати той чи інший товар. Поки буду виживати так, сподіваюсь, що це все незабаром закінчиться".

У ще гіршому становищі опинилась велика кількість найманих працівників. Адже звільняти таких працівників на період карантину роботодавці не можуть відповідно до законодавства. Так само вони не мають права відправляти своїх працівників у неоплачувані відпустки на період карантину без згоди самого співробітника. Але, зрозуміло, що більшість погоджується на такі умови, зберігаючи за собою своє робоче місце. Зокрема, така практика поширена серед працівників закладів громадського харчування.

"Минулого понеділка прийшло повідомлення від керівництва, що треба написати заяву на відпустку на невизначений термін без збереження заробітної плати. Я втратила 8 змін, на які розраховувала для оплати житла, проїзду та просто на продукти", — говорить бариста однієї з популярних мереж закладів громадського харчування Світлана. Дівчина бідкається, що через те, що вона не має змоги продовжити заробляти кошти, виникає купа проблем з житлом, зокрема, навіть з оплатою комунальних послуг.

Фото з відкритих джерел

"Я маю сидіти вдома заради своєї безпеки та безпеки оточуючих. Так, тим, хто може працювати дистанційно, справді пощастило, я ж поки сиджу вдома на користь 
комуналки, що зростає, і не знаю, що мене чекає далі", — додає Світлана.

Більш позитивно сприймає події в країні інша співробітниця сфери, менеджер Вікторія. Дівчина на разі теж на невизначений термін залишилась без заробітку: "Я як менеджер маю фіксовану ставку, але її виплачують лише тоді, коли я працюю, тому так, зараз у мене немає
можливості заробляти гроші. Звісно ж, підприємцям не вигідно платити своїм підлеглим, адже вони і так втрачають кошти, бо їхній бізнес також "завмер".

Проте, незважаючи на такий стан речей, дівчина радить усім задумуватись не про гроші і не про заробіток, а про власну безпеку та дотримання карантину й інших запобіжних заходів. "Якщо ми хочемо, щоб це все скоріше закінчилось, треба кілька тижнів перетерпіти, інакше карантин продовжиться і владі доветься зробити його більш жорстким", — додає Вікторія.

Іншу думку з приводу ситуації має колишня співробітниця одного зі столичних мультиплексів Ірина. Дівчина розповідає, що їй теж запропонували написати заяву на відпустку за свій рахунок без дати, тобто на невизначений термін:

"Я зрозуміла, що толку від подібної роботи я не матиму, тому вирішила просто звільнитись і раджу так вчинити усім, хто розцінював роботу лише як підробіток. Зараз перебуваю у пошуках роботи, розглядаю кілька вакансій дистанційного заробітку, такі як SMM".

Ба більше, карантин додав дівчині та іншим іногороднім працівникам, студентам, які вимушено працювали навіть після оголошення карантину, ще одну проблему — ускладнення
можливості дістатися до рідного міста через скасування залізничних та автобусних перевезень між містами та областями.

Якщо дивитися на цю проблему у ширших масштабах, то навіть закриття кордонів України з іншими країнами вплинуло на життя деяких українців-заробітчан, які на разі не мають змоги виїхати та продовжити роботу.

Зокрема, у такій ситуації опинився заробітчанин водій Сергій. За словами чоловіка, зараз його товарищі спокійно продовжують працювати за кордоном: "Вони перевозять вантажі країнами Європи, як і раніше. Тобто карантин та закриття кордонів напсравді ніяк не впливають на нашу роботу, ми ж не працюємо на заводах, які десятками зачиняються у Європі. Наша проблема полягає лише у тому, як хлопцям повернутись додому, або як таким, як я, виїхати назад на роботу за кордон".

Новини за темою

Найскладніше у цьому всьому, за словами Сергія, - це те, що для того, щоб пересікти кордон, чоловік має їхати лише особистим транспортом, бо перевізник з огляду на ситуацію не може здійснювати рейси.

"Але чи пропустять мене, навіть якщо я придбаю цей транспорт на гроші, які вже відкладаю на придбання омріяної квартири, незрозуміло. Поки спостерігаю за подіями і чекаю можливості коридору", — говорить заробітчанин.

Що чекає на всіх цих людей, ніхто не може спрогнозувати. Незрозуміло, що буде з тисячами дрібних бізнесів, які годували звичайних людей по всій країні. До речі, обіцяних урядом програм підтримки МСБ поки ніхто не бачив.

Ірина Шостак

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected].

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>