Від Дубліна до Києва: 5 книг про міста, які увійшли в історію

Автор одного з культових романів цього огляду завжди вірив, що в тому випадку, коли раптово його рідний Дублін буде знищений з лиця землі і загине, то відновити місто можна буде за книгою. І дійсно, те, як описані міста у розглянутих книжках, гідне захоплення і вдячності

Від Дубліна до Києва: 5 книг про міста, які увійшли в історію
Фото з відкритих джерел

Ігор Бондар-Терещенко

поет, драматург, арт-критик

Автор одного з культових романів цього огляду завжди вірив, що в тому випадку, коли раптово його рідний Дублін буде знищений з лиця землі і загине, то відновити місто можна буде за книгою. І дійсно, те, як описані міста у розглянутих книжках, гідне захоплення і вдячності

Джеймс Джойс. Улісс. – К.: Видавництво Жупанського, 2018

Фото з відкритих джерел

Вже за нашого часу, коли продовжують виходити численні дослідження за романом, і в Ірландії щороку святкують Блумсдей - і місто, і сюжет роману, і його головний герой стають персонажами все нових книг. Згадавши ще одну культову річ Джойса, а саме - "Поминки за Фіннеганом", варто відзначити, що насправді всі автори (і читачі) щоразу справляють поминки за собою, колишніми і застиглими у захваті від першої сторінки "Улісса". Тієї самої, де огрядний красень Мулліган, зійшовши на гарматний майданчик, гукає в морок гвинтових сходів, немов витягаючи героя з "магічного" небуття: "– Виходь же, Кінчику! Виходь, богобоязливий єзуїте!" Це вже друге видання "Улісса" українською, доповнене передмовою Дмитра Вахніна "Прочитати Джойса", а також супровідними матеріалами - схемою загальної історії видання "Улісса", таблицями літературних співвідношень Гілберта і Лінатті, а також таблицею хронології життя і творчості Джойса, накладених на культурне та історичне тло епохи.

Курт Воннеґут. Ґалапаґос. - Чернівці: Книги 21, Вавилонська бібліотека, 2017

Фото з відкритих джерел

За сюжетом цієї історії від культового класика і автора таких романів, як "Колискова для кішки", "Бойня номер п'ять", "Синя борода", "Сніданок для чемпіонів" – внаслідок економічної кризи, війни та пандемії, останнім оплотом людства стає острів Санта-Росалія посеред Тихого океану. Але оскільки це роман, в якому поєднуються антиутопія та постапокаліпсис, і написаний він відомим автором, який культивував у своїх творах іронію та чорний гумор, то тема виродження людства розкривається з несподіваного боку. Протягом наступного мільйона років нащадки людей, які врятувалися на острові, видозмінюються, перетворюючись в тварин, які нагадують ластоногих, які, можливо, ще можуть користуватися задніми кінцівками, мають морди з зубами, а замість рук у них ласти. Розповідь у романі ведеться від імені сина Кілгора Траута, Льва (Леона) Троцького-Траута, який загинув при будівництві корабля для порятунку і спостерігав останніх людей та еволюцію їх нащадків. Ось така фантасмагорія з сумним кінцем про те, як погано мати великий мозок, багато думати, хоч ані імператором, як попереджав китайський мудрець, ані рятівником людства все одно не станеш.

Жуль Верн. Париж двадцятого століття. – К.: Видавництво Жупанського, 2018

Фото з відкритих джерел

Крім величезної кількості романів, у творчому доробку цього видатного французького письменника, засновника жанру наукової фантастики, 108 передбачень, 98 з яких на сьогодні збулися. Утім, цей роман – єдиний, в якому нема захоплення науковими відкриттями, натомість майбутня індустріалізація світу викликає скепсис і тривогу. Париж 1960-х років у цьому романі-антиутопії позбавлений звичної романтики, свободи творчості, радості та натхнення, будучи занадто механістичним, раціоналізованим і бездуховним. Також цікава історія рукопису роману. До 1989 року його вважали втраченим, аж до того моменту, коли він знайшовся у родинному сейфі, виявлений праправнуком Жуля Верна. Вперше роман, написаний у 1863 році, був опублікований у 1994 році.

Ганна Копилова, Дана Павличко. Awesome Dnipro. – К.: Основи, 2018

Фото з відкритих джерел

Мабуть, вперше до модернізації цього міста вдався професор Кубійович, видавши після війни в діаспорі підручник з географії України, в якому Дніпропетровськ значився, як Дніпропетровське, оскільки "місто" середнього роду. Вже сьогодні, в тілі проекту, присвяченому презентації українських міст, яким займаються Ганна Копилова і Дана Павличко, у путівнику Дніпропетровськом нам пропонують дізнатися про історію міста, культуру, відомих осіб та спорт. Якщо ж детальніше, то дізнатися можна навіть про "АТБ" і найпопулярніші ресторани, а також про парки, заводи й мистецтво, музей ретро-машин, будинок із 36-ма під’їздами й про наймасштабніший у світі єврейський центр.

С.Широчин, О.Михайлик, К.Степанець. Невідоме Лівобережжя. 1960–1980-ті. – К., 2018

Фото з відкритих джерел

З цієї книжки читач з подивом виявить не лише споріднені риси між радянським конструктивізмом і європейським Bauhaus, але й дізнається, історію столичної архітектури, і зокрема масового житлового будівництва лівобережного Києва епохи застою. Загалом книга продовжує розповідь авторів про невідомий лівобережний Київ найбільш недооціненого періоду 1960–1980-х років - епохи житлових масивів і типового житлового будівництва. Тож мова про красу і переваги житлових мікрорайонів, їхню історію і творців, революційні технічні новинки того періоду й грандіозні нереалізовані плани та ідеї багаторівневих урбаністичних просторів, що випередили час. Досліджено, як із типових будівель збиралися цілі архітектурні ансамблі, в тому числі — "київський Стоунхендж". У виданні представлено рідкісні архівні фотографії та ескізи, висотні види з дахів і незвичні ракурси, отримані при аерофотозніманні, а також низка унікальних проектних ескізів.

Ігор Бондар-Терещенко

Редакція може не поділяти думку автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомитеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>