banner banner banner banner

Від американських санкцій проти Росії виграє тільки Китай

Від американських санкцій проти Росії виграє тільки Китай
oligarh.media

Оригінал на сайті The National Interest

Президент Росії Володимир Путін думає про місце своєї країни у світі. Нам в Америці теж слід про це задуматися, тим паче загострюється тривалий конфлікт із Китаєм. Це слушна нагода більше зосередитися на тому, що в нас може бути загального.

Напередодні святкування в Москві 75-ї річниці розгрому нацистської Німеччини, яке було до цього відкладено і відбудеться цього тижня, Путін опублікував у журналі The National Interest велику статтю, яка вражає. Він розповів про величезні втрати, завдані Радянським Союзом у цій війні, включаючи загибель 27 млн радянських громадян, і виправдав радянське керівництво, яке пішло на угоду з Гітлером, щоб виграти час для вибудовування оборони.

Зовнішньополітична еліта Європи та США буде обурена аргументацією Путіна, в тому числі його зауваженням, що Велика Британія та інші європейські країни теж укладали угоди з нацистами. Його помилкове тлумачення включення прибалтійських держав до складу Радянського Союзу применшує значення інших його ревізіоністських доводів, які повинні зацікавити істориків та знавців Другої світової війни.

Новини за темою

Але що би ми не думали про погляди Путіна на історію, його наміри можна зрозуміти: наполегливо домагатися діалогу між великими світовими державами як способу вирішення розбіжностей та обмеження конфліктів.

Дуже доречно, що він написав таку велику статтю, знайомлячи читачів зі своїми роздумами про становлення сучасного світу і своїм поглядом щодо місця Росії в цьому світі. Діалог, який пропонує Путін, передбачає досягнення не експансіоністських, а обмежених зовнішньополітичних цілей.

На жаль, Захід не дає Росії особливих підстав для вивчення можливості співпраці, і придумати ще більш "грандіозний" план дій, щоб штовхнути Москви в обійми Пекіна, йому було б складно. Вашингтон дотримується складної системи санкцій щодо різних секторів російського бізнесу, чиновників і приватних осіб.

Зокрема, сприяти співпраці Росії з Китаєм, судячи з усього, покликані обмеження щодо енергетичних компаній, що є прагматичним, враховуючи багаті природні ресурси Росії та енергетичні потреби її сусіда, які постійно зростають, з його величезною чисельністю населення.

Багато з цих санкцій Вашингтон запровадив за вторгнення Росії до України в 2014 році і захоплення Криму. Настав час подумати, чи є ще сенс у цих санкціях. Путін діяв дуже обережно, вибираючи для відторгнення цих двох регіонів східної України невеликі території з великою кількістю етнічно російського населення і переважною кількістю російськомовних.

Його крок не був передмовою до насильницького відновлення Радянського Союзу, а, найпевніше, спробою змусити Україну піти на поступки не допустити її вступу до НАТО. Повернення Путіним Криму до складу Росії, якій він належав більшу частину часу з 1783 року, у стратегічному плані було ще більш важливим у тому сенсі, що як мету він вибрав переважну більшість етнічних росіян і російськомовних.

Через шість років після запровадження санкцій ні Крим, ні східна Україна, схоже, до реінтеграції з Україною не наблизилися. Простіше кажучи, не може йтися і про повернення Росією цих територій, оскільки для цього потрібна війна, вести яку Україна та Європа не захочуть і не зможуть. Крім того, санкції, які Вашингтон запроваджує тепер, найпевніше, зашкодять Америці більше, ніж Росії, оскільки головним бенефіціаром є Китай. США повинні визнати цю реальність і продовжувати наші відносини з Москвою, навіть якщо ми, як і раніше, вважаємо, що ці території є спірними аж до врегулювання цього питання в майбутньому.

Варто почати з Москвою серйозний діалог. Путін написав, що Росія готова обговорювати питання контролю над озброєннями. Навіть якщо прорив у вирішенні цього питання є малоймовірним, сам діалог дасть Москві дипломатичний вихід, який не проходить через Пекін. Окремо ми могли б співпрацювати в освоєнні космосу, відновивши колишнє співробітництво, тим паче що в цій галузі ми ближчі до технологічного паритету, ніж інші.

Новини за темою

Метою взаємодії має бути не обов'язково грандіозний прорив, а просто розумна надія на те, що в Росії буде якийсь стимул залишатися нейтральною і не допомагати нашим противникам. Москва могла б продовжувати взаємодіяти з Китаєм з деяких питань, особливо в галузі енергетики, але вона взаємодіяла б з нами і могла б підтримувати нас або залишитися в стороні в питаннях, які ми вважаємо дуже важливими.

Ця ситуація була б дуже привабливою для Росії, оскільки, з її погляду, вона виявилася б у збалансованому положенні, ближчою до Вашингтона та Пекіна, ніж ми один до одного, і тому могла б отримати більше від нас і від Китаю, якби ми конкурували за отримання підтримки з її сторони.

Усі знають цитату Вінстона Черчилля, згідно з якою Росія — це "загадка, вкрита таємницею", але в цієї фрази є і друга частина: "… але, можливо, ключ все-таки є. Цей ключ — національні інтереси Росії". Черчилль зміг стримати свою глибоку неприязнь до Радянського Союзу заради співпраці в тій сфері, в якій він бачив, що їхні з Москвою інтереси збігаються. Його прагматичний реалізм найкраще передано в іншій цитаті: "Якби Гітлер вторгся в пекло, я принаймні замовив би за Диявола слівце в Палаті громад".

Враховуючи те, що написано в статті Путіна, він, напевно, аналогічним чином розуміє практичну цінність і доцільність прагматичного співробітництва. Оскільки Америка нарешті усвідомлює масштаби боротьби, яку вона веде з Китаєм, вкрай важливо підходити до Росії з реалістичними очікуваннями і в розрахунку на результати, які служать інтересам наших країн.

Крістіан Вітон

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>