В'язниці ОРДЛО не відрізняються від українських: Представник ОБСЄ розповів про поїздку на окуповані території

Сьогодні координатор СММ ОБСЄ Тоні Фріш проводив брифінг за підсумками свого візиту в місця позбавлення волі на окупованому Донбасі. Досить несподівано захід переріс у справжню дуель між ним і першим віце-спікером Іриною Геращенко. В момент, коли Фріш висловлював подяку представникам ОРДЛО за організацію візиту у відповідності з міжнародними стандартами, Геращенко демонстративно розреготалася. У свою чергу, Фріш заявив, що "прийшов на брифінг не для того, щоб розхвалювати Україну з причини присутності пані Геращенко і критикувати іншу сторону у зв'язку з їх відсутністю"

В'язниці ОРДЛО не відрізняються від українських: Представник ОБСЄ розповів про поїздку на окуповані території
Тоні Фріш та Ірина Геращенко Укринформ

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Сьогодні координатор СММ ОБСЄ Тоні Фріш проводив брифінг за підсумками свого візиту в місця позбавлення волі на окупованому Донбасі. Досить несподівано захід переріс у справжню дуель між ним і першим віце-спікером Іриною Геращенко. В момент, коли Фріш висловлював подяку представникам ОРДЛО за організацію візиту у відповідності з міжнародними стандартами, Геращенко демонстративно розреготалася. У свою чергу, Фріш заявив, що "прийшов на брифінг не для того, щоб розхвалювати Україну з причини присутності пані Геращенко і критикувати іншу сторону у зв'язку з їх відсутністю"

Сипалися іскри

Гострі суперечності, через які короткий спільний брифінг координатора СММ ОБСЄ Тоні Фріша та віце-спікера Верховної Ради, представника України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі Ірини Геращенко (близької соратниці президента Петра Порошенка) нагадував дуель, оголилися буквально з перших хвилин. Зазначимо, що Фріш проводив брифінг буквально за півгодини до свого від'їзду в аеропорт, звідки він відлітав з України. Напередодні він відмовився від пропозиції журналістів телеканалу "112 Україна" супроводжувати його в поїздці на окуповані території, а також відмовився від ексклюзивного інтерв'ю.   

Про участь Ірини Геращенко на брифінгу, до висвітлення якого були залучені практично всі провідні українські телеканали, напередодні не повідомлялося. Про це стало відомо лише тоді, коли представник ОБСЄ і віце-спікер з'явилися разом.

Першою почала говорити Ірина Геращенко. Вона заявила, що українська сторона наполягала на необхідності відвідування українців, які перебувають в місцях позбавлення волі в так званих "ДНР" і "ЛНР", ще з травня. "Напередодні візиту ми погодили список військових і цивільних, зустрічі з якими є пріоритетними для української сторони. Хоча, звичайно ж, ми боремося за всіх. Ми просили пана Фріша в першу чергу зустрітися з військовими, яких утримують після Дебальцевого, Іловайська, а також з тими, про яких у нас немає ніякої інформації, але є підстави думати, що до них застосовувалися незаконні методи тиску, катування", - говорила віце-спікер.

В середині її виступу координатор ОБСЄ безуспішно намагався заговорити сам, але з першої спроби йому це не вдалося. Скориставшись короткою паузою у виступі Геращенко, Фріш роздратовано заявив: "Я хочу розповісти те, що бачив власними очима і те, що власне чув. В якості координатора робочої групи з гуманітарних питань я завжди займав і займаю нейтральну і абсолютно незалежну позицію. Я прийшов на цей прес-брифінг не для того, щоб розхвалювати Україну з причини того, що зараз тут присутня пані Ірина Геращенко, і критикувати іншу сторону у зв'язку з тим, що їх тут немає".

Новини за темою

У цьому ж дусі він продовжив: "Пані Геращенко (саме так сторони підкреслено і зверталися один до одного протягом усього часу брифінгу – "пані Геращенко" і "пан Фріш", - ред.) вже резюмувала деякі підсумки моєї поїздки, але це була моя поїздка. І цю поїздку я запланував за власним бажанням і на свій страх і ризик, а не тому, що український уряд мене про це наполегливо попросив. Я, напевно, єдиний координатор робочих груп в Мінську, який відвідує ОРДО і ОРЛО з 2015 року двічі або принаймні один раз на рік. Я сам вирішую, коли повинна відбутися поїздка і куди саме я поїду".

У наступні півгодини, протягом яких відбувався брифінг, було ще кілька жорстких сутичок, що оголюють непримиренні суперечності між представником ОБСЄ та представницею українського політикуму.

Відповідаючи на питання 112.ua про перспективи обміну українських заручників і про можливе перешкоджання процесу "іншою стороною", Фріш заявив, що "звинуватити іншу сторону легко". "І я так розумію, журналісти іншої сторони говорять те ж саме про вас. Ви знаєте, і це факт, що всі сторони, всі учасники Мінського процесу повинні прийняти рішення, і я дуже сподіваюся, що всі сторони будуть мати бажання зробити цей крок як можна раніше", - зазначив Фріш.

Новини за темою

В цей момент в розмову рішуче вступила Геращенко: "В Мінську постійно йде дискусія про те, хто є сторонами процесу. У присутності поважного координатора ОБСЄ і журналістів, які у своєму питанні навіть бояться конкретно сказати, чи є там Росія (до цього Ірина Геращенко порадила журналісту 112.ua "не соромитися" і в питанні вживати слово "Росія", а не "інша сторона", - ред.), я хочу сказати, що стороною Мінського процесу є Російська Федерація. І дійсно, в Мінську присутні представники ОРДО і ОРЛО".

У робочій групі з гуманітарних питань "беруть участь два представники від Росії, два - від України, одна жінка - від ОРДО і одна – від ОРЛО", додав на це Фріш примирливим тоном.

В певний момент координатор ОБСЄ зробив жест, який з боку виглядав чи то як спроба заспокоїти пані Геращенко, чи то як спроба втихомирити її емоції. Однак якщо це насправді була спроба подіяти на віце-спікера заспокійливо, то вона Фрішу не вдалася.

Наприкінці брифінгу Ірина Геращенко знову стала виступати зі своїми тезами, і знову Фріш, скориставшись паузою, різко вклинився зі словами: "Дозвольте мені сказати те, що я бачив!" Координатор ОБСЄ ще раз повторив, що "завжди займав і займає нейтральну позицію". "Хотів би подякувати всім залученим сторонам, які надавали підтримку (Фріш мав на увазі ОРДЛО, - ред.)", - продовжив він.

На цих словах, не чекаючи перекладу на українську, Геращенко голосно розреготалася.

В'язниці в Україні і в ОРДЛО не відрізняються

Тоні Фріш розповів, що напередодні візиту на окуповані території він зустрівся з 17-а ув'язненими в пенітенціарних установах України. Зокрема, побував у місцях позбавлення волі в Харкові, Бахмуті і Старобільську. На окупованих територіях Фріш відвідав 15 українських в'язнів у Луганську та Донецьку. П'ятеро з них відбувають термін за кримінальні правопорушення, учинені ще до війни. Координатор зустрівся з шістьма українськими військовими, які потрапили в полон, а також з українським журналістом та блогером Станіславом Асєєвим (Васіним). Фріш зазначив, що мав можливість для тривалого спілкування з журналістом, і розмова була відвертою. У той же час розкрити її деталі він відмовився. 

"Ми попросили всі сторони - український уряд, а також представників ОРДО і ОРЛО - надати списки людей, яких ми по можливості змогли б відвідати", - розповів Фріш. 

"У Луганську пану Фрішу показали не тих людей, яких ми просили відвідати", - заявила Ірина Геращенко. Це стало черговим приводом для продовження дуелі.

Представник ОБСЄ різко перервав віце-спікера зі словами: "Дозвольте мені сказати те, що я бачив. Як я вже вказував, були причини того, що ми змогли побувати не у всіх людей".

Після брифінгу Геращенко уточнила, що українська сторона просила Фріша відвідати у в'язницях Луганська українських військових, яких "два роки утримують в повній ізоляції, і у нас є всі підстави думати, що їх страшно катують".

Сам Фріш на брифінгу, відповідаючи на питання журналістки, сказав, що "не може підтвердити, що деякі українські військовополонені в ОРЛО утримуються в повній ізоляції". "Дійсно, ми не з усіма змогли побачитися, хто був у списку, але мені не хотілося б давати додаткові пояснення", - додав координатор ОБСЄ. 

Новини за темою

Тоні Фріш особливо не вдавався в подробиці умов утримання українських ув'язнених у в'язницях ОРДЛО. За його словами, "умови в місцях позбавлення волі по обидві сторони від лінії розмежування дуже схожі". "Вам прекрасно відомо, що п'ять років тому була однакова нормативно-правова база і навіть були одні і ті ж керівники, у компетенцію яких входили місця ув'язнення", - сказав координатор ОБСЄ. Він зазначив, що на підконтрольних і непідконтрольних територіях відрізняються, можливо, приміщення для тримання осіб, щодо яких ведеться досудове розслідування. Мабуть, мова йшла про СІЗО. 

Говорячи про стан приміщень, Фріш зазначив, що "у Вінниці приміщення (в'язниці) побудовано ще в 19-му столітті. І завдання підтримувати його на тому рівні, на якому можливо багатьом (журналістам) хотілося б, непросто".  

Координатор ОБСЄ зазначив, що за сприяння представників ОРДЛО його візит був організований "у відповідності з міжнародними стандартами". "Мені створили можливість мати конфіденційні, приватні бесіди, без присутності зовнішніх сторін, тільки в присутності перекладача. Дуже велика різниця з колишніми поїздками, дуже важливий крок вперед, за що ми вдячні ОРДО і ОРЛО. Це вперше нам була дана можливість мати конфіденційні бесіди в ОРДО і ОРЛО, у відповідності з міжнародними стандартами. Напевно, я зараз відкрию секрет всім, хто думає і хто пише, що умови на підконтрольних уряду територіях в місцях позбавлення волі - фантастичні, а з іншого боку - там взагалі якісь кімнатки. Я вам скажу, це неправда", - сказав Фріш.  

Представник ОБСЄ підкреслив, що люди (з якими він зустрічався в місцях позбавлення волі) мали можливість вільно говорити і були досить відкритими під час бесід.

При цьому Тоні Фріш не заперечував, що п'ятеро з засуджених (за кримінальні правопорушення) повідомили йому, що хотіли б відбувати покарання у в'язницях на підконтрольній території. Звичайно, можливо, ці люди хотіли б бути ближче до своїх рідних, мати можливість отримувати від них продуктову підтримку. Але також не можна заперечувати і той факт, що, можливо, у в'язницях ОРДЛО все не так райдужно, як було дозволено побачити координатору ОБСЄ. 

Новини за темою

Почасти це підтверджується словами Фріша про те, що людей, які бажають бути переведеними для подальшого відбування покарання на підконтрольну Україні територію, набагато більше ніж п'ять: "Мені відомо про 50, але напевно їх більше. Мені в ОРЛО підтвердили готовність перемістити цих осіб. Якщо ми говоримо про ОРДО, то така практика реалізується вже з 2015 року. На сьогоднішній день близько 200 осіб вже було переміщено".

Відзначимо, за даними українського Мін'юсту, з початку АТО (зараз – ООС) з в'язниць "ДНР" у в'язниці на підконтрольній території були переведені 186 осіб, також 12 осіб були переведені з в'язниць Криму. Всього було здійснено 10 передач ув'язнених з "ДНР" і одна - з окупованого Криму.

За станом на сьогодні, в окупованому Криму знаходиться 5 в'язниць, на окупованій території Донецької області залишилося 14 із 20 установ, в Луганській області - 15 з 16. Станом на 1 листопада 2014 року у виправних установах окупованого Криму перебувало 3295 людей, в установах Донецької області – 9511, Луганської – 6426. Точна кількість українських ув'язнених, які були засуджені за кримінальні правопорушення ще до війни, на сьогоднішній день невідома, уточнив Фріш. Відповідно, немає уявлення про те, скільки саме людей хочуть повернутися на підконтрольні території.

Немає інформації і про точну кількість українців, затриманих у роки війни, зокрема, під час бойових дій, після подій в Дебальцевому, Іловайську. "Цифри постійно змінюються щотижня. Вони динамічні", - зазначив Фріш, відповідаючи на питання 112.ua про точну кількість українців, утримуваних на окупованих територіях.

Всі хочуть додому

Координатор ОБСЄ розповів, що всі без винятку в'язні, як в установах на підконтрольних територіях, так і в установах ОРДЛО говорили про одне побажання. "Ми запитували, які у них потреби, і вони дуже відверто, у приватній бесіді, говорили тільки одне: вони хочуть, щоб їх звільнили, вони хочуть, щоб якомога швидше відбувся обмін. Це стосується всіх, чоловіків і жінок, де б вони не знаходилися – в ОРДО, ОРЛО або на підконтрольних уряду територіях".

Як відомо, обмінні процеси вже кілька місяців заморожені і не рухаються з мертвої точки. А ось на те, чому це відбувається, погляди Геращенко і Фріша також різко відрізняються. Віце-спікер сказала, що "друга хвиля звільнення, на жаль, блокується, і не з вини України". Фріш ж наполягав на тому, що якби сторони в Мінську змогли домовитися, обмінні процеси могли б активізуватися "хоч завтра". "Ви знаєте, і це факт, що всі сторони, всі учасники Мінського процесу повинні прийняти рішення і я дуже сподіваюся, що всі сторони будуть мати бажання зробити цей крок як можна раніше", - сказав координатор ОБСЄ.

Втім, крім всіх гострих питань, сьогоднішній брифінг представника ОБСЄ поставив ще одне. Так, складно не задаватися питанням: чи стали журналісти свідками особистих розбіжностей з принципових питань між паном Фрішем та пані Геращенко або ж ситуація набагато серйозніша і мова йде про розбіжність поглядів ОБСЄ як міжнародної організації і української влади?

Втім, судити про це можна буде лише через час.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>