banner banner banner banner

"Велика сімка" повинна зайнятися питаннями Арктики

"Велика сімка" повинна зайнятися питаннями Арктики
З відкритих джерел

The Hill

американська газета

Оригінал на сайті The Hill

Нещодавно президент Трамп оголосив про своє бажання запросити на саміт "Групи семи", який відбудеться в 2020 році, Австралію, Південну Корею, Індію і Росію. Якщо дозволить ситуація з пандемією коронавірусу Covid-19, зустріч може відбутися в Вашингтоні або в Кемп-Девіді. Це - довгоочікуване і вкрай необхідне розширення "Великої сімки". Але цього недостатньо.

На саміт слід запросити "Арктичну п'ятірку", що складається з діючих членів "Великої сімки" Канади і США, а також Норвегії, Данії і Росії. У даному випадку "Арктичну п'ятірку" слід запросити замість Арктичної ради, оскільки остання є міжнародним органом, що представляє арктичні країни, який займається розвитком співробітництва в економічній, екологічній і регіональній політиці, що не обов'язково означає геополітику НАТО чи оборону заполярної Арктики.

Новини за темою

Оскільки Арктика є ареною міжнародного співробітництва та міжнародних спорів, щодо якої можуть виникнути важливі економічні і екологічні питання, "Великій сімці" слід активніше обговорювати цей регіон. Саме для здійснення контролю у подібних ситуаціях і була створена "Велика сімка".

Ідея розширення "Великої сімки" не нова. З моменту свого заснування в 1973 році в вигляді "Великої п'ятірки" ця неформальна група постійно розширювалася. Її членами-фундаторами були США, Велика Британія, Франція, Японія та Західна Німеччина. У 1975 році до них приєдналася Італія, в 1976 році в склад групи увійшла Канада, а в 1997 році - Росія.

Однією з головних причин створення групи було об'єднання найбільших економік світу для колективного вирішення питань міжнародного імпорту. Включення в її склад Австралії, Південній Кореї і Індії підтвердило б прихильність "Великої сімки" загальним демократичним і економічним нормам.

Ці країни входять у число 15 найбільших економік світу, вимірюваних в умовних доларах, так що їх приєднання було б природним. Росію виключили з тодішньої "Великої вісімки" в 2014 році за анексію Криму і ведення опосередкованої війни на Донбасі, в Донецькій і Луганській областях на сході України.

Поки Російська Федерація не відновить свій дипломатичний статус, члени "Великої сімки" навряд чи підтримають повернення Москви до складу групи. Але існують важливі, вирішальні проблеми, для вирішення яких Росія повинна мати певний тимчасовий доступ до клубу - і найголовнішим є все, що стосується Арктики.

"Арктична п'ятірка" являє собою вільну міжнародну інфраструктуру в заполярній Арктиці (регіоні зі зростаючою конкуренцією за її багаті енергетичні, мінеральні і рибні ресурси) для обговорення і ведення переговорів.

Оскільки США і Канада вже є членами "Великої сімки", запрошення до участі в роботі саміту на непостійній основі інших країн "Арктичної п'ятірки" дозволило б Норвегії, Данії і Росії обговорювати питання безпеки і економіки і захисту навколишнього середовища в розширеному складі "Великої сімки".

Необхідності запрошувати "Арктичну п'ятірку" на постійній основі немає.

У "Великій сімці" обговорюється цілий ряд питань, які виходять за рамки обмеженого кола завдань "Арктичної п'ятірки". Однак для створення і затвердження міжнародних правових норм у заполярній Арктиці необхідні регулярні офіційні переговори з ключовими зацікавленими країнами регіону.

Без міжнародної правової інфраструктури управління цінними ресурсами Арктики перетвориться на кланові захоплення влади і хаос. Регулярно (можливо, раз на два роки) запрошуючи "Арктичну п'ятірку" до обговорення та переговорів, "Група семи" зможе контролювати регіон за підтримки ключових гравців з числа країн Арктики.

Новини за темою

Для деяких членів "Великої сімки" Норвегія і Данія є ключовими союзниками по НАТО, і вони привнесуть важливі ідеї і підходи до вирішення проблем Арктики. Незважаючи на те, що Норвегія і Данія є невеликими країнами з невеликий економікою, рівень життя і частка ВВП на душу населення в цих країнах дуже високі.

Надання Росії регулярного, але непостійного доступу до роботи в форматі "Великої сімки" могло б послужити стимулом для дипломатичної нормалізації і демократизації, і при цьому зберегти санкції, введені за дії Путіна в Україні.

Найголовніше, що запропоноване розширення "Великої сімки" розширить коло ключових демократичних зацікавлених сторін у вирішенні міжнародних питань. Залучення "Арктичної п'ятірки" до роботи в форматі "Великої сімки" має вирішальне значення для регулярного і належного врегулювання спорів і управління ресурсами в заполярній Арктиці.

Якщо не буде створена міжнародна інфраструктура такого роду, арктичні країни будуть кинуті напризволяще, і їм нічого не залишиться, крім як піклуватися про себе самостійно.

Гленн Дюрр

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>