Reuters
У Києві сьогодні зранку вбили відомого журналіста Павла Шеремета. Новина про його смерть приголомшила всіх. Журналісти, політики і силовики почали висувати свої версії події. Зараз відомо, що це було навмисне вбивство і що спрацювала вибухівка. Коли і хто її заклав, ще належить з'ясувати. Розслідувати злочини доручено Слідчому управлінню поліції Києва.

Позиція Генеральної прокуратури

Генеральний прокурор Юрій Луценко відразу сказав, що це вбивство.

Він також повідомив, що крім версії вбивства через професійну діяльність ГПУ розглядає можливість версії дестабілізації ситуації в центрі Києва. На зустрічі силовиків з президентом Петром Порошенком Луценко також запропонував посилити увагу за масовими акціями в Києві найближчим часом.

не думаю, що ми повинні щось забороняти, але будь-які акції найближчим часом повинні організовуватися з застосуванням рамки металошукачів. Занадто багато інформації надходить про можливі провокації в найближчі дні, і у зв'язку з сьогоднішньою страшною подією з Павлом це може дійсно бути частиною якогось більшого плану", - вважає генпрокурор.

Позиція Служби безпеки України

Голова СБУ Василь Грицак також дотримується думки, що вбивство журналіста - спроба дестабілізації ситуації в країні. Саме посилено над цією версією буде працювати спецслужба.

"Ми маємо базу даних застосування саморобних вибухових пристроїв. Розраховуємо на допомогу, і консультативну, і практичну, наших закордонних партнерів", - зазначив він.

Позиція Нацполіції

Порошенко вже доручив створити оперативну групу для розслідування вбивства, її очолила Хатія Деканоїдзе. До неї, крім співробітників Нацполіції, СБУ і ГПУ, увійдуть експерти ФБР. За її словами, зловмисник використав вибуховий пристрій, еквівалентний 400-600 г тротилу.

"Всі кращі слідчі міста і центрального апарату Нацполіції займаються розслідуванням вбивства видатного журналіста. Це справа честі для Національної поліції України та всієї правоохоронної системи", - сказала вона.

Деканоїдзе пообіцяла інформувати про хід розслідування.

Позиція Міністерства внутрішніх справ

Оскільки міністр Арсен Аваков пішов у відпустку, вбивство в основному коментували його радники Зорян Шкіряк та Антон Геращенко.

Суттєво, що саме Геращенко одним з перших заявив про "російський слід" у вбивстві.

"Я не виключаю версію російського сліду, сліду російських спецслужб. Він був співробітником "УП", перебував у добрих стосунках з Оленою Притулою, і це все починає бути схожим на справу журналіста Гонгадзе. Тобто змова, ліквідація відомого журналіста відомого видання. Одна з версій, я вважаю, повинна бути вивчена як російський слід", - сказав він.

Шкіряк теж натякає на причетність спецслужб сусідньої держави і додає, що "вбивство Шеремета виконано в кращих традиціях КДБ-ФСБ".

Також у МВС зазначають, що мета - дестабілізації ситуації, але не виключають і неприязні стосунки.

Позиція колишніх силовиків

Екс-заступник голови МВС Микола Величкович вважає вбивство журналіста серйозним викликом і зазначає, що його організатори показали серйозну підготовку і зухвалість.

"Сьогоднішнє вбивство - це виклик суспільству і грубий акт, який намагається дестабілізувати ситуацію в Україні і в Києві зокрема. Більше того, ми бачимо реакцію міжнародного співтовариства... Ми бачимо, що Україна в непривабливому світлі унаслідок всіх подій, які у нас відбуваються. Я розцінюю це як спробу певних сил дестабілізувати ситуацію в Україні, особливо напередодні хресної ходи, яка швидше нагадує пропагандистський російський захід. Я думаю, це саме те, чого хоче Росія. Цей вибух був дистанційно запущений. Це говорить про серйозну підготовку і зухвалість тих, хто це готував", - заявив Величкович.

Геннадій Москаль сказав, що сприйняв це дуже болісно, оскільки знав особисто Шеремета. Проте різко розкритикував те, що керує розслідуванням Деканоїдзе.

Будь-яка політика не обходиться без криміналу... Я знаю кілька десятків нерозкритих злочинів, де була закладена вибухівка під пасажирським сидінням. Давайте проаналізуємо це. Шок і сміх викликає те, що цим буде займатися Деканоїдзе... ФБР - більш контррозвідувальна організація і займається організованою злочинністю, виконує деякі функції нашого Антикорупційного бюро. Давайте я поїду в Нью-Йорк і спробую розкрити вбивство Джона Кеннеді", - сказав він.

Екс-перший заступник генпрокурора Микола Голомша вважає, що потрібно дивитися на три події, які могли спричинити вбивство Павла Шеремета.

"Я вважаю, що тут треба дивитися на три події. Перше, це питання введення миротворчого контингенту та активізація нашого терориста (Росії, - ред.). Друге, хресна хода московських попів, які ненавидять все українське і в церквах служать проти України. При цьому вони не відспівують наших героїв. Їхня хода не має нічого спільного з об'єднанням держави, але несе в собі серйозну суцільну дестабілізацію. І мені здається, що йде підготовка до Дня Незалежності України... Зараз потрібна зачистка Києва від кримінального елементу. Вона повинна відбуватися в правовому полі", - заявив Голомша.

Один із засновників Управління по боротьбі з організованою злочинністю, організатор і керівник Управління кримінальної розвідки у складі МВС України Валерій Кур побачив у вбивстві почерк "професійних злочинців".

"Закладено його було, судячи з усього, з урахуванням дистанційного керування. Є припущення, що вибуховий пристрій спрацював на гальма. Саме в момент гальма, мені здається, і пролунав вибух... Якщо протягом трьох діб ми не розкриваємо злочин, то він лягає в довгий ящик. А найкраще розкривати в перші години... Зараз вже працює оперативний склад. Погано, що це знову аврал... Я думаю, що якщо вистачить розуму і сил, то розкриють", - заявив Кур.