Важкі атомні протичовнові кораблі як нагадування про колишню російську військово-морську могутність

У даний час у складі флоту залишається тільки останній з чотирьох атомних крейсерів — "Петро Великий"

Важкі атомні протичовнові кораблі як нагадування про колишню російську військово-морську могутність
Фото з відкритих джерел

Роберт Фарлі

Експерт у справах національної безпеки США

У даний час у складі флоту залишається тільки останній з чотирьох атомних крейсерів — "Петро Великий"

Оригінал на сайті The National Interest

У 1970-х роках Радянський Союз приступив до реалізації такого проекту, який жоден флот світу не здійснював протягом десятиліть. Він почав будівництво надводних бойових кораблів, порівнюваних за розмірами з лінкорами часів Першої та Другої світових воєн. ВМС США і всіх інших країн давно вже відмовилися від таких кораблів через їхню дорожнечу та уразливість. Навіщо витрачати купу грошей на один-єдиний корабель, який може дуже швидко стати здобиччю ракет і торпед?

Але СРСР не просто продовжував наполегливо будувати ці кораблі. Він зберіг їх у бойовому складі флоту навіть після закінчення холодної війни. Спочатку вони повинні були створювати загрозу найціннішим кораблям ВМС США — авіаносцям і підводним човнам з балістичними ракетами. Але зараз кораблі цього класу, які залишилися в строю, виконують інші завдання: вони демонструють прапор і змушують світ пам'ятати про російську військово-морську могутність.

Витоки

Крейсери проекту 1144 спочатку будувалися як важкі атомні протичовнові кораблі, призначені для полювання на американські ракетні субмарини або для захисту радянських ядерних бастіонів від ударних підводних човнів США і Британії. Початковий задум не передбачав протикорабельні засоби на цих надводних кораблях. Однак розвиток ракетної техніки в поєднанні з посиленням загроз з боку американських надводних кораблів і особливо американських авіаносців призвів до того, що конструктори задумалися про будівництво крейсера, здатного вести боротьбу з надводними і підводними цілями.

Новини за темою

За мірками холодної війни корабель, здатний виконувати всі ці завдання, був неймовірно великим. Створювалися ці крейсери під надзвукові крилаті протикорабельні ракети П-700 "Граніт". Таким чином, кораблі проекту 1144 могли створювати загрозу західним авіаносним ударним групам та одночасно вести протичовнову боротьбу. Маючи водотоннажність 26 тисяч тонн, ці важкі атомні ракетні крейсери (ВАРКР) типу "Кіров" здавалися велетнями порівняно з іншими радянськими надводними кораблями. Треба сказати, що Сполучені Штати не будували надводні бойові кораблі такого розміру і класу з часів Другої світової війни. ВАРКР поступався за розмірами тільки авіаносцям і великим десантним кораблям з вантажною палубою.

Фото з відкритих джерел

Ці ракетні крейсери служили ще для однієї стратегічної цілі: демонстрація військової міці. У крейсерів типу "Кіров" було незвичайне поєднання атомних енергоустановок і паротурбогенераторів, що дозволяло їм розвивати швидкість ходу до 30 вузлів і мати резервні засоби на випадок технічної несправності. Крейсер мав велику дальність ходу і виняткову вогневу міць. Кораблі цього класу були ідеальною платформою для утвердження радянського престижу. Вони стали ключовою складовою оперативних з'єднань, які могли впливати на політичні події по всьому світу. У перспективі радянський ВМФ робив ставку на те, що ВАРКР будуть діяти в тандемі з новими атомними авіаносцями (які так і не були побудовані).

Наслідки

Будівництво крейсерів типу "Кіров" додало в ВМС США ваги аргументам на користь повторного введення в дію лінкорів класу "Айова". Ці кораблі дуже сильно відрізнялися один від одного як за можливостями, так і за конфігурацією. Але обидва були дуже великими, і в ВМС США пропонували кілька способів установки різних систем у гігантському корпусі "Айови", щоб зробити цей лінкор грізним і універсальним кораблем. З часом лінкор пройшов капітальну модернізацію, отримавши нові засоби важкої артилерії і протикорабельної боротьби.

Новини за темою

ВАРКР і їм подібні кораблі також недвозначно показали, що радянський надводний флот може становити серйозну загрозу американським авіаносним ударним групам і підводним човнам з балістичними ракетами. Це змусило звернути увагу на загрозу з боку звичайних крейсерів, в тому числі на їхні вдосконалені РЛС і об'єктову систему ППО.

Ремонт і модернізація


Наприкінці холодної війни фінансування радянського флоту різко скоротилося. Будівництво п'ятого атомного ракетного крейсера скасували, перший отримав пошкодження і його не було відремонтовано, а будівництво четвертого корабля цього типу ("Петро Великий") неодноразово відкладалося. У характерному для турбулентної російської політики 20-го століття стилі всі чотири діючих і недобудованих крейсери типу "Кіров" отримали нові назви.

У даний час у складі флоту залишається тільки останній з чотирьох атомних крейсерів — "Петро Великий". Але на відміну від деяких білих слонів радянського періоду, росіяни знайшли йому хороше застосування. Російський ВМФ активно використовує цей крейсер, демонструючи свій прапор по всьому світу і доводячи значущість морської могутності Росії. Корабель навіть якийсь час брав участь в операції проти піратів біля берегів Сомалі, і це стало прикладом однієї з найбільших невідповідностей між завданнями і можливостями в сучасній історії флоту.

З роками з'явилися чутки про те, що три інших крейсери повернуть до складу ВМФ. У 2015 році Російська Федерація нарешті вирішила приступити до капітальної модернізації третього корабля цього проекту "Адмірал Нахімов". Крім "Петра Великого", це єдиний атомний крейсер, який проходив після холодної війни істотний ремонт. Модернізація передбачає майже повну переробку і зміну вигляду корабля за аналогією з перебудовою лінкорів у міжвоєнний період. "Нахімов" отримає вдосконалені радари та електроніку, а також установки вертикального пуску, які прийдуть на зміну наявним комплексам протикорабельних ракет. У результаті він стане набагато більш сучасним і боєздатним кораблем. Коли "Адмірал Нахімов" після модернізації в 2018 році залишить док, таку ж модернізацію в трирічний термін пройде "Петро Великий".

Новини за темою

Інші два ВАРКР, швидше за все, вже не повернуться в бойовий склад флоту. На "Кірові" (перейменований на "Адмірал Ушаков") у 1990 році сталася аварія реактора, і він так і не був повністю відремонтований. "Фрунзе" ("Адмірал Лазарєв") був законсервований, і згідно з наявною інформацією, перебуває в дуже поганому стані.

Важкі атомні ракетні крейсери грали і продовжують грати дуже важливу роль, демонструючи морську могутність Росії. Вони можуть створювати загрозу американським ВМС, будучи при цьому престижними зразками російської військово-морської могутності. Вони демонструють, що великий надводний корабель, який вийшов з моди в кінці Другої світової війни, може, тим не менш, зібрати на борту значну колекцію озброєнь різної конфігурації. Якщо припустити, що модернізація "Нахімова" та "Петра Великого" продовжиться, можна очікувати, що ці кораблі будуть служити Росії ще кілька десятиліть.

Роберт Фарлі

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>