banner banner banner

Ваша пенсія та зарплата в "конверті". Добре це чи погано?

Ваша пенсія та зарплата в "конверті". Добре це чи погано?
Фото з відкритих джерел

Зрозуміло, що державна пропаганда критикує виплату зарплати "у конверті". Це погано для економіки, так як при виплаті зарплати "у конверті" не здійснюються платежі ЄСВ (єдиний соціальний внесок), а це означає, що в Пенсійний фонд України не надходять гроші, за рахунок яких виплачується пенсія. Тому уряд Гройсмана дуже активно бореться з зарплатами "у конверті". То знижує ЄСВ у два рази, то в два рази підвищує мінімальну заробітну плату, з якої розраховують сплату ЄСВ, пропонує підвищити розмір зарплати, з якої сплачують ЄСВ, то пропонує регресивну шкалу розрахунку ЄСВ. За задумом розробників це все повинно допомогти наповнити Пенсійний фонд і зробити його бездефіцитним, а пенсії "як в ЄС". Але поки пенсії в Україні найнижчі в Європі, дефіцит Пенсійного фонду України вже давно перевищує 10% видатків держбюджету України. Чудо не виходить.

Новини за темою

Але ось яка халепа. З точки зору теорії дійсно добре, коли українці отримують зарплату "по-білому" і платять всі податки і збори, в результаті Пенсійний фонд наповнюється грошима. Але біда в тому, що українські реалії показують, що всі, хто чесно платив податки і збори в Пенсійний фонд, може розраховувати тільки на жебрацьку пенсію і розмови про те, що "ми хотіли зробити, як краще, а вийшло, як завжди".

Для прикладу: якщо взяти за основу середню номінальну заробітну плату і норму ЄСВ, то виходить, що за період з 2010 по 2018 рік в ПФ у вигляді ЄСВ однією людиною було перераховано близько 150 тис. грн. Солідна сума для будь-якого працівника. Але біда в тому, що в 2010 році ця сума в доларовому еквіваленті було близько 19 тис. дол., а зараз вже тільки близько 5 тис. дол. Девальвація гривні знецінила гроші. У результаті виходить, що гроші, які були сплачені із заробітної плати українця в Пенсійний фонд, просто нівелювалися, і коли він вийде на пенсію, йому будуть платити мізерні 1500 грн і розповідати, що це і так багато, тому що підняти пенсію до 1550 грн не вистачає грошей у держбюджеті. А тепер уявімо варіант, що замість того, щоб платити ЄСВ, українець отримував зарплату "у конверті", і частину грошей в розмірі норми ЄСВ конвертував в долари і розміщував на валютний депозит під низький відсоток в великому банку. В такому разі він вже мав би більш-менш нормальну суму. Не найбільшу, але реальну суму, яку, якщо обміняти на гривню, можна було б назвати пенсією. Хоча це і виглядає не патріотично, але факт залишається фактом: людина, яка отримувала зарплату "у конверті" і відкладала гроші на валютний депозит, виявилася більш розумною, ніж та, яка отримувала зарплату "по-білому" і сподівалася на державну пенсію.

Новини за темою

Зрозуміло, що міністри і держчиновники з соцполітики скажуть, що потрібно платити ЄСВ, щоб були гроші для виплати поточних пенсій пенсіонерам, а ось про майбутню пенсію будемо думати, коли доведеться вийти на пенсію вже тим, хто зараз працює і сплачує ЄСВ. Але, швидше за все, коли це станеться, проблеми дефіциту Пенсійного фонду України і низькі пенсії будуть так само актуальні, як і зараз. Нічого не зміниться, крім розмов про те, що потрібна чергова пенсійна реформа. Але біда в тому, що той, хто зараз працює і сплачує ЄСВ, марно сподівається на державу і пенсію.

В Україні кожна людина має сама задуматися про свою майбутню пенсію, і найменше сподіватися на державу. Якщо самостійно не заробите гроші на пенсію у вигляді банківських депозитів та нерухомості, то доведеться тягнути жебрацьке існування на пенсії і слухати казки про реформи. Тому в цій ситуації виходить, що той, хто отримує зарплату в "конверті", у більш вигідних умовах, ніж той, хто отримує зарплату "по-білому". Парадокс, але факт.

Чи можна розірвати це порочне коло? В теорії можна, хоча відразу виникає питання: а навіщо? Навіщо ламати те, що і так добре працює? Навіть якщо всіх працюючих змусити отримувати "білу" зарплату, дефіцит Пенсійного фонду не ліквідувати, і пенсії будуть і далі на дуже низькому рівні. Щоб справді були високі пенсії, і не було дефіциту Пенсійного фонду, потрібна не просто зарплата "по-білому", а велика зарплата, щоб дійсно сума податків із зарплати могла б генерувати великі суми, які надходять до Пенсійного фонду, за умови, що буде зростати кількість працюючих, а не пенсіонерів. В Україні все навпаки – кількість пенсіонерів зростає при зменшенні кількості працюючих. І змінити це в найближчі десятиліття нереально.

Так що, вирішуйте самі, що краще для вас: "зарплата в конверті" чи "зарплата по-білому". Однозначної відповіді тут немає.

Олександр Охріменко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>