В Україні немає гомодиктатури, зате є гомофобія

В Україні немає гомодиктатури, зате є гомофобія
Zoya Shu/112.ua

Останні два тижні в українському суспільстві розігрується справжня "гендерна драма". Залишається тільки дивуватися, як швидко було пройдено шлях від заяви дружини голови РНБО Ганни Турчинової про "гомодиктатуру" у шкільних підручниках до законопроекту Олега Барни, який вирішив рубати, що називається, з плеча, заборонивши в принципі будь-які прояви сексуальності українців. Таке відчуття, що з початку червня все складалося таким чином, щоб показати неприємний зворотний бік українського суспільства з його агресією і лицемірством.  

"Як розбещувати дітей"

Призвідницею дискусії, якщо це можна так назвати, виступила кандидат педагогічних наук, декан факультету природничо-географічної освіти та екології Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова Ганна Турчинова. На ресурсі "Цензор.НЕТ" 7 червня був опублікований її текст "Гомодиктатура. Частина 1. Як розбещувати дітей".

Після такого шокуючого заголовка ми очікували побачити в тексті якісь кричущі випадки цього самого розбещення, щось про дитячу порнографію, ніяк не менше. Очікування тільки посилило стартове твердження Турчинової про існування певної змови: "Представники цієї ідеології (гендерної, - ред.) створили своє дуже посильне лобі в ООН і ЄС, почали наступ на традиційні цінності – духовність, сім'ю, повагу до літніх людей, роль батьків, розуміння своєї приналежності до тієї статі, яка у тебе від народження, роль чоловіка і жінки в суспільстві".

Однак шокуючих підтверджень цієї тези не було. Виявилося, що обурення Турчинової викликав уривок з висновку антидискримінаційної комісії при МОН, де в одному з шкільних підручників рекомендується замінити слово "батьки" на слово "рідні". Здавалося б, для цього є мільйон причин, причому тут гомодиктатура? Але Турчинова, яка навіть не намагається приховати того, що тільки нещодавно дізналася про існування Інституту модернізації змісту освіти, називає експертизу "мракобіссям", поширенням "антинаукової ідеології" і обіцяє українцям "Содом і Гоморру", якщо уряд і президент не зупинять це мракобісся. І вишенька на торті – фотографії причинних місць і чоловіків, що цілуються.

Цензор.нет

Вловлюєте перехід? Ми теж ні.

МОН не зволікало з відповіддю, і вже на наступний день, 8 червня, опублікувало роз'яснення про те, навіщо потрібна антидискримінаційна експертиза шкільних підручників. Вже у другому абзаці міністерство відхрестилося від "гендерного" характеру експертизи, заявивши, що вона направлена на виявлення та усунення всіх ознак, за якими дискримінація може відбуватися у відповідності з законами України, зокрема, статтею 1 Закону України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні".

Тут же МОН роз'яснило, що антидискримінаційна комісія рекомендує замінити слово "батьки" на слово "рідні" зовсім не через якісь таємні масонські наміри влаштувати в Україні гомодиктатуру, а з цілком тверезих міркувань: в Україні 3 мільйони дітей проживають у неповних сім'ях, що становить практично 40%. Діти, які живуть з одним із батьків або з іншими родичами, можуть відчувати свою неповноцінність, читаючи завдання на зразок "разом з батьками складіть розпорядок дня вашої сім'ї" або "разом з батьками обговори, де можна грати".

Також міністерство підкреслює: не варто забувати, що ми живемо у країні, де війна, а тому діти практично кожен день втрачають своїх батьків. Крім того, в поясненні йдеться про те, що з підручників було також вилучено "чимало неприпустимих для демократичної країни анахронізмів, висловлювань на кшталт "негри", "жиди", "цигани". Більш того, метою експертизи було, крім усього іншого, зробити і людей з інвалідністю частиною картини світу школярів, а також змінити образ літніх людей, яких раніше зображали виключно немічними старими.

Загалом світ змінюється, то чому не мають змінюватися підручники? Навіть натяку на гомодиктатуру тут немає, як немає його і в звітах експертизи, наприклад, тут. То, може, проблема в очах того, хто дивиться?

Свій хрестовий похід за "традиційні цінності" пані Турчинова продовжила вже в інтерв'ю "Громадському", де з шокуючою черствістю заявила, що дитина навіть з неповної сім'ї "повинна бачити сім'ю і розуміти, що це ідеал, якого варто прагнути". Думаю, жорстокість цього твердження мало у кого викликає сумніви.

Також інтерв'ю порадувало нас відсиланнями до сімейного життя Алли Пугачової, порівнянням гомосексуальності з хворобою (нагадаємо, ще в 1992 році гомосексуальність викреслили з Міжнародної класифікації хвороб МКБ-10), а також патріархальною класикою на кшталт "чоловік – сильний, мудрий. Він батько, за яким жінка буде як за кам'яною стіною".

"Основне покликання жінки - це відтворення"

Втім, Ганна Турчинова не самотня у своїх сексистських переконаннях. Фестиваль сексизму цього ж тижня продовжила ще одна людина зі ступенем, а саме доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри психіатрії, психології та сексології Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького Ростислав Білобривка.

Так, 11 червня стало відомо, що в своїх тезах міжнародної конференції "Свідомість, мозок, мова" професор Білобривка завзято стверджував таке: "Жінка нічого не відкриває, відкриває завжди тільки чоловік. Жінка завжди чекає, коли її відкриють, адже вона сама є таємницею, тож як може таємниця відкривати таємницю. Їй це не потрібно від природи. А відкривати, проникати кудись – це суто чоловіча справа. Адже на проникненні кудись, у щось крутиться все чоловіче життя. Можна стверджувати, що чоловічий мозок, його псюхе, як і його фізіологія, заточені на проникнення або на відкриття, яке і є проникненням ... Жінки від природи завжди більш конформні, вони свято дотримуються правил, приписів, законів, які засвоїли в дитинстві. Вони все життя їх відтворюють, адже це теж з області відтворення, а завдання, основне покликання жінки – це відтворення, тобто репродукування".

Ну і куди ж без найголовнішого: "Чоловік прощає і забуває, а жінка прощає, але не забуває. Ця якість ріднить жінок із кішками". Судячи з усього, Ганні Турчиновій явно було б про що поговорити з Ростиславом Білобривкою. Чому люди з такими поглядами можуть очолювати кафедру в Україні – питання риторичне. Радує тільки те, що МОЗ направив ректорові медуніверситету лист, де рекомендував керівництву негайно розглянути питання про подальше перебування Білобривки на посаді завкафедри. Крім того, до МОН надійшла вимога перевірити дисертацію професора і позбавити його наукового звання, якщо там знайдуться подібні лженаукові та дискримінаційні твердження.

До речі, на ці ж два "гендерні тижні" припала і публікація Українського центру соціальних реформ "Сучасне розуміння маскулінності: ставлення чоловіків до гендерних стереотипів і насильства щодо жінок". Так, в соціологічному опитуванні взяли участь 1520 чоловіків віком 18-59 років. Шокуюча інфографіка швидко облетіла весь фейсбук.

Фонд народонаселення ООН в Україні

Фонд народонаселення ООН в Україні

Фонд народонаселення ООН в Україні

Хотілося б сказати, що на цьому список інцидентів, які демонструють печерний стан українського суспільства, закінчено. Та де там.

"Не країна, а якийсь великий публічний будинок"

Напередодні Маршу рівності, запланованого на 17 червня, очевидно, щоб "зловити хайп", епатажний народний депутат Олег Барна подав у Верховну Раду України законопроект з пропозицією законодавчо заборонити прояв будь-яких видів сексуальної орієнтації на публіці.

В тексті законопроекту не зазначено, прояв яких саме орієнтацій буде заборонено українцям. Нагадаємо, що є три типові сексуальні орієнтації – гетеросексуальна, гомосексуальна і бісексуальна. Однак у тексті законопроекту не йдеться про заборону якоїсь конкретної орієнтації, забороняється, як ми розуміємо, прояв сексуальності в принципі.

Так, у тексті законопроекту зазначено, що оскільки останнім часом відбувається "моральний занепад суспільства", необхідно заборонити:

- публічні заходи у вигляді будь-яких відкритих зібрань, маршів, парадів, фестивалів тощо, які спрямовані на пропаганду будь-якого виду сексуальної орієнтації особи;

- виробництво та обіг у будь-якій формі продукції, що містить інформацію про сексуальну орієнтацію особи або пропагує будь-який вид сексуальної орієнтації особи;

- поширення інформації щодо сексуальної орієнтації особи або пропаганди будь-якого виду сексуальної орієнтації особи ЗМІ;

- поширення інформації щодо сексуальної орієнтації особи або пропаганди будь-якого виду сексуальної орієнтації особи на телебаченні та радіо.

Загалом, в ідеальному світі Барни українцям заборонені романтичні комедії, прогулянки за руку й інші буденні речі.

"Коли інтимні явища, таємні, виходять у публічну площину – ми вже маємо не країну, а якийсь великий публічний будинок. Тому, виходячи з тих обставин, якщо хтось займається сексом через поцілунок, як говорив Береза (Борислав - ред.), – це його право. Мова йде про поширення проявів сексуальної орієнтації тощо", - пояснив Барна в ефірі "112 Україна".

Він підкреслив, що не обмежує право людей "орієнтуватися, як хочуть".

"Я хочу заявити, що ми ні до кого не ставимося упереджено, будь ласка, орієнтуйтеся, як хочете, правильно, неправильно, традиційно, нетрадиційно, але дуже прошу, я не хочу і багато людей, моїх виборців, не бажають це бачити своїми очима. Є певна культура, в тому числі в світі. Навіть для тих, хто бажає засмагати топлес, – для них є окремі пляжі. Коли гріхопадіння стає частиною моралі і це скрізь рекламують – це неправильно. У будь-якому прояві, будь ласка, кохайтеся, творіть, але не публічно. У закритих клубах – будь ласка, займайтеся", - підсумував нардеп, коментуючи свій новий законопроект.

Як зазначив Борислав Береза, та й не тільки він, такий законопроект "для когось секунда піару", а для іміджу України – серйозна шкода.

Facebook Борислава Березы

Як відомо, 17 червня в Києві пройшов Марш рівності, під час якого затримали 57 представників націоналістичних організацій. Про те, як зіштовхнулися "традиційні" і "нетрадиційні" цінності, можна почитати тут. А ми лише відзначимо, що дуже небагато народних депутатів наважилися підтримати марш, за що на них потім лили бруд.

Facebook Сергей Лещенко

Інші ж посилено робили вигляд, що нічого не відбувається. Загалом фейсбук в ці дні перетворився на вкрай неприємне місце. Основна лінія агресії: гомосексуалізм – це хвороба, яку потрібно лікувати і якою, вочевидь, можна заразитися через Марш.

kyiveuromarathon

kyiveuromarathon

kyiveuromarathon

Взагалі, вся гендерна тема чудово розкриває лицемірство українського суспільства.

Facebook Івана Примаченка

"З останніх сил тримаюсь, щоб не стати геєм"

З'являється закономірне питання: чому українці так бояться? Чому так тримаються за традиційні гендерні ролі й "традиційні цінності", що б це не значило? Чому чоловікові соромно займатися домашнім господарством, а жінці, приміром, більше заробляти? Чому вважають, що люди нетрадиційної орієнтації руйнують інститут сім'ї, а не практично повна відсутність, наприклад, культури батьківства?

Журналіст Павло Казарін відзначає, що у світі, який стрімко змінюється, гендерна ідентичність "стає мало не останнім острівцем персональної ідентичності". Так, сучасна людина "живе в калейдоскопі постійно мінливого світу. У неї відбирають стабільність і прогнозованість. Вона нічого не може з цим вдіяти. І тому робить свою гетеросексуальність останнім рубежем самоактуалізації".

Подібної думки дотримується і Ксенія Малофеєнко, що вивчає гендерні студії у Віденському університеті: "Українці бояться гендеру, тому що гендерна теорія ламає їхнє бінарне уявлення про життя, вселяє страх і невідомість. Найкраще вирішення проблеми домашнього насильства, сексуального насильства, дискримінації на робочому місці за гендерною ознакою – це її заперечення, мовляв, гендер – дітище Заходу, що загниває, у нас такого немає".

Опускаючи дискусію про те, чи є нетрадиційна сексуальна орієнтація біологічно детермінованою або ж результатом вибору людини, зазначимо, що прихильники традиційних цінностей можуть бути спокійні: в Україні має місце, швидше, гетеродиктатура: "Суспільство, в якому живуть українці, гетеросексуальне. А ті, хто не вписується в "норму", можуть робити вдома, поки ніхто не побачить, що завгодно, але не в метро, не на вулицях, загалом не в публічному просторі, тому що це саме гетеропростір з молодими і не дуже людьми протилежної статі, котрі цілуються, тримаються за руки", - підкреслює Малофеєнко.

Також дослідниця зазначає, що ідея з пропагандою гомосексуалізму абсурдна хоча б тому, що не працює в інший бік. Чомусь всебічні прояви гетеросексуальної орієнтації (які, в тому числі, намагається заборонити Барна) не стимулюють гомосексуалів розпрощатися зі своєю орієнтацією і примкнути до "традиції". Втім, на цю тему вже давно пожартували.

Facebook Антона Ходзи

Хотілося б, щоб українці з таким же завзяттям, з яким вони борються з "гей-пропагандою", боролися, скажімо, з корупцією чи алкоголізмом. Чи задумалися, чи ж гомосексуали винні в тому, що 3 мільйони українських дітей живуть у неповних сім'ях.

Звичайно, можна заборонити продавати нижню білизну під час релігійних свят, як це намагаються зробити тернопільські депутати, або ж освятити Палац Потоцького, де виступала група "Хамерман Знищує Віруси", як це зробив мер Івано-Франківська, але що це дасть нам як суспільству? Всі ці речі починають підозріло нагадувати "скрєпи" північного сусіда, а ми, здається, збиралися в інший бік.

Катерина Богуславська

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>