В Україні не вистачає працівників, всі поїхали в Польщу на заробітки. Що робити?

В Україні не вистачає працівників, всі поїхали в Польщу на заробітки. Що робити?
Фото з відкритих джерел

Дуже часто наші бізнесмени скаржаться, що не можна знайти хороших працівників в Україні, так як багато виїхали в Польщу, чи збираються на заробітки.

Справді, багато українців поїхали на заробітки в Польщу, і не тільки в Польщу. Тим більше, що Польща фактично порушила трудове законодавство ЄС, і дозволяє нашим людям працювати без трудових віз, за так званою "заявою", що дозволяє українцям працювати у Польщі до 9 місяців у році. На даний момент законодавці Польщі хочуть збільшити термін роботи "за заявою" до 12 місяців в році, що фактично означає масову трудову міграцію до Польщі. Є дані, що за 2017 рік в Польщі на сезонних роботах відпрацювало 1,7 млн українських громадян. І, хоча вони вже повернулися в Україну, але в 2018 році вони не поспішають шукати роботу в Україні, а знову поїхали на заробітки до Польщі. У цьому немає нічого дивного. Зараз середня заробітна плата в Україні після сплати податків близько 300 євро, в Польщі близько 700 євро. Різниця суттєва, і це завжди буде стимулювати українців шукати роботу в Польщі, а не в Україні.

Новини за темою

Що ж робити нашим бізнесменам? Є кілька шляхів вирішення проблеми дефіциту робочої сили, а це, передусім, робочі професії, бо дефіциту начальників немає ні в Україні, ні в Польщі.

Перший і більш ефективний метод, який використовує Польща – це залучати робочу силу з інших країн. З самої Польщі на заробітки в США, Англію та Німеччину виїхали мільйони поляків, і тому такий великий попит на українських робітників. Україні потрібно зробити те ж саме, але вже по відношенню до жителів Середньої Азії, наприклад, з Узбекистану, Киргизії і Таджикистану. Для цього потрібно спростити законодавство, щоб полегшити жителям з Середньої Азії отримання громадянства і можливості працювати в Україні легально. В деякій мірі це навіть може бути удар по економіці Росії. Так як економіка Росії зараз дуже сильно залежить гастарбайтерів із Середньої Азії, але там є проблеми з отриманням громадянства Росії для жителів Середньої Азії. І ось тут Україна могла б переграти Росію. Тим більше, багато жителів Середньої Азії знають російську мову, і будуть згодні працювати за зарплати українців.

Другий шлях, який може вирішити проблему дефіциту робочої сили, це заборона спрощеної системи оподаткування, особливо другої і третьої групи. Дуже багато українців, які нелегально працюють в Україні, тому що є можливість займатися нелегальним бізнесом під прикриттям спрощеної системи оподаткування. Якщо ліквідувати цю пільгу, а точніше, зробити як в ЄС, тільки першу групу "спрощенців", то більша частина українців буде змушена знайти офіційну роботу або знову ж виїхати на заробітки. Але, в будь-якому разі, всі на заробітки не поїдуть, і будуть змушені шукати легальну роботу в Україні за українську зарплату.

Новини за темою

Третій шлях більш складний, але теж заслуговує уваги – це підняття заробітної плати в Україні до рівня 500, а краще 600 євро. В цьому випадку не буде сенсу їздити на заробітки в Польщу, тому що витрати на життя в Польщі вищі, ніж в Україні. Це можна зробити за рахунок виробничої кооперації з тією ж Польщею, а краще з іншими країнами ЄС. Цей метод можна назвати "турецьким". В свій час дійсно багато жителів Туреччини їздили на заробітки в ЄС, а тепер, навпаки, частина європейських турків повернулася до Туреччини, і працює в Туреччині. Виробнича кооперація передбачає створення мережі заводів і цехів, де буде вироблятися продукція для європейських компаній. Такий позитивний досвід в Україні вже є, але поки дуже мало таких виробництв. Потрібно, щоб їх було більше. Для цього потрібні вільні економічні зони по всій території України, а не тільки в західних регіонах, як пропонують деякі. Це буде стимулювати європейські компанії переносити виробництва з тієї ж Польщі в Україну. Саме такий хитрий трюк зробила Туреччина, і зараз має більшу частку закордонного бізнесу у ВВП країни.

І четвертий шлях, який завжди можна використовувати – це нічого не робити. Бізнес і далі буде скаржитися на брак робочої сили і через "не хочу" буде піднімати зарплату співробітникам. У свою чергу, це буде провокувати зростання собівартості український продукції, а значить, будуть рости українські ціни на українські товари. В результаті з часом в Україні зарплата буде, як в Польщі, але і ціни будуть такими ж високими, як у Польщі. Це не можна зробити за рік, але можна зробити за 5-7 років. Фактично і Польща до своїх нових зарплат і цін йшла протягом десяти років, так що на Україну теж чекає цей шлях.

Шляхів багато – вибирайте будь-який. У будь-якому випадку, якщо просто скаржитися, що немає бажаючих працювати за вашу зарплату, нічого не вийде. І не забувайте, що в ЄС середня рентабельність бізнесу 1-2%, а в Україні близько 25%. Зрозуміло, що якщо ви хочете, щоб було "як в ЄС", то рентабельність повинна бути в Україні значно нижчою. Часи великих прибутків пройшли. Будь-яка розвинена країна світу славиться не тільки високими зарплатами, але і високими цінами, і великими податками, і низькою рентабельністю бізнесу. У країнах, що розвиваються, більше хаосу і безладу, але і зарплата нижча, і рентабельність вища. Це аксіома світової економіки.

Олександр Охріменко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>