banner banner banner

В Україні люблять долари, і це не дає працювати економіці

Свого часу сенатори-республіканці Тед Круз і Марко Рубіо з США запропонували для підтримки гривні ввести в Україні режим валютного управління, відомий як currency board. Такий режим передбачає жорстку фіксацію курсу нацвалюти щодо "якірної" валюти, у даному випадку – гривні щодо долара

В Україні люблять долари, і це не дає працювати економіці
rabstol

Свого часу сенатори-республіканці Тед Круз і Марко Рубіо з США запропонували для підтримки гривні ввести в Україні режим валютного управління, відомий як currency board. Такий режим передбачає жорстку фіксацію курсу нацвалюти щодо "якірної" валюти, у даному випадку – гривні щодо долара

Якщо назвати найголовнішу проблему банківської системи України та економіки загалом – це надмірно велика доларизація банківської системи. Згідно з офіційними даними НБУ, на 1 березня 2016 р. рівень доларизації банківської системи України (на практиці це називається рівень доларизації М3) становив 32,2%. Багато. У 2013 р. цей показник був 27,2%, а в 2007 р. взагалі 23,1%. Хоча для нормальних розвинених країн цей показник не більше 5-7%. Нам дуже далеко до цього рівня. А поки що страждає банківська система та економіка загалом.

Новини за темою

На жаль, нескінченні катаклізми на фінансовому ринку за всю історію України призвели до того, що українці люблять долари та іншу іноземну валюту. Тому немає нічого дивного в тому, що частка валютних депозитів у загальній структурі депозитів фізосіб становить понад 50%. Українці, навіть забираючи депозити з банків, залишаються вірними традиціям зберігати гроші у валюті. При цьому не звертають уваги, що національна одиниця в Україні це не долар США, а гривня. Але хто взагалі про це думає!

У чому головна біда доларизації банківської системи? У тому, що чим вище доларизація банківської системи, тим вище ризик валютних збитків і катаклізмів. Ось і зараз за підсумками за січень-лютий 2016 р. банківська система України зазнала збитків у розмірі 5,8 млрд грн через валютні операції. Так, збитки, тому що доходи, які отримують валютні спекулянти на чорному ринку, це реальні збитки, які несуть банки за валютними операціями. І ці збитки лягають не тільки на банки, а й на вклади, які українці зберігають у цих банках.

Новини за темою

Розумно було б з боку НБУ розробити і запустити комплекс заходів зі зниження доларизації банківської системи. І замість того, щоб говорити про інфляційне таргетування, яке в умовах такої доларизації банківської системи України навіть теоретично є неможливим, варто було б голові НБУ Валерії Гонтаревій дати команду провести комплекс заходів зі зниження доларизації банківської системи хоча б до рівня 30%. Ось це була б дійсно реальна реформа. Тим більше що тоді можна було б легко проконтролювати, наскільки ефективно працює НБУ і його керівництво. Знизили доларизацію банківської системи – молодці, не знизили – тоді не варто й вихвалятися, що роблять реформи.

Ніхто не закликає в примусовому порядку перевести валютні вклади в гривневі або (що ще гірше!) взагалі заборонити прийом валютних депозитів. Це було б помилкою. Валюта була і буде в Україні. Але треба ж щось робити з цією доларизацією.

Свого часу сенатори-республіканці Тед Круз і Марко Рубіо зі США запропонували для підтримки гривні ввести в Україні режим валютного управління, відомий як currency board. Такий режим передбачає жорстку фіксацію курсу нацвалюти щодо "якірної" валюти, у даному випадку – гривні щодо долара. Цю ідею було висловлено в 2014 р. Але тоді МВФ був проти, й ідею забули. Хоча два минулих роки, коли НБУ виконував вказівки МВФ і фактично зробив один із найбільших обвалів гривні за всю історію України, показали, що МВФ дав НБУ помилкові рекомендації. Доларизація не тільки не зменшилася, як говорили фахівці МВФ, коли рекомендували обвалити гривню, але навіть, навпаки, доларизація зросла. Може, тепер варто задуматися про поради Круза і Рубіо? Тим більше що МВФ вже махнув рукою на Україну, і більше грошей вже не дасть, тож його можна й не слухати.

Новини за темою

Фіксація курсу долара в Україні – це найкращі "ліки для економіки" України. Не забувайте, що доларизація економіки України у 2007 р. впала до рекордного рівня 23,1% багато в чому тому, що був фіксований курс 5,05 грн. Він як "бальзам" забезпечив дедоларизацію економіки України.

Поки ще не пізно, потрібно починати. Золотовалютні резерви України на межі. Всі розмови про те, що скоро будуть нові валютні вливання в Україну, так і залишилися розмовами. А "валютні гойдалки", може, і подобаються валютним спекулянтам, але вони вбивають економіку і майбутнє України. Якщо відбуватиметься подальша доларизація економіки, є ризик зростання рівня доларизації вище 50%, а це вже повний колапс економіки України як економіки самостійної країни.

Олександр Охрименко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>