В Україні хоч хтось почне думати про реальні доходи пересічних українців?

В Україні хоч хтось почне думати про реальні доходи пересічних українців?
З відкритих джерел

Олександр Гончаров

Засновник «Київського фондового центру»

Хіба Кабмін Володимира Гройсмана колись давав українцям відчути зміни на краще у своїх гаманцях?! Ось і 8 квітня під час засідання прем'єр-міністр знову завів стару пісню про головне, заявивши: "Зрозуміло, що кожен хотів би мати більш високі зарплати, і високі пенсії, і кращу інфраструктуру.

Але ми затиснуті боргом. Нам віддавати його". А коли брали кредити і позики, в Кабміні хіба не знали, що їх доведеться віддавати з відсотками? Або глава уряду тільки зараз збагнув, що 2019-2021 роки будуть дуже складними для обслуговування і виплати держборгу?

До речі, тільки в цьому році третину бюджету буде направлено на оплату боргів. Але вже в січні-березні Міністерство фінансів України розмістило держоблігації (ОВДП) на 57,483 млрд гривень, також ОВДП в іноземній валюті – на 1,045 млрд доларів і 39 млн євро.

Середньозважена дохідність цінних паперів у гривні становила 18,9% річних, в доларах – 6,6% річних і в євро – 4,5% річних! Просто захмарна прибутковість при промисловому виробництві, що скорочується. Хто буде віддавати? Нагадаю, в 2018 році Мінфін також привернув до держбюджету 65,128 млрд гривень, 3,478 млрд доларів і 503 млн євро за рахунок розміщення державних облігацій.

Новини за темою

У ці дні і Нацбанк зовсім не готовий до зіткнення з "американцем". І це добре зрозуміли фінансово заможні українці. Тому вперше з початку 2019 року українці в березні купили готівкової валюти на 77,3 млн доларів більше, ніж продали (у минулому місяці населення продало 1 059,2 млн доларів і купило 1 136,5 млн доларів).

А ось за підсумками минулого 2018 року наші громадяни більше довіряють гривні: продали на 1,481 млрд доларів більше, ніж купили. Але саме сьогодні особливо потрібна стабільна гривня для інвестицій, зниження інфляції, прогнозування бізнес-проектів в економіці.

Чи НБУ і далі буде розгойдувати гривню на догоду валютним спекулянтам, влаштовуючи "гойдалки"?

Що робити нашим виробникам, які отримують виручку в гривні?! Тим більше, що на початку цього місяця аналітики Національного банку відверто зізналися: "В 2019 році зростання економіки сповільниться через послаблення зовнішнього попиту і необхідність дотримуватися жорсткої монетарної та фіскальної політики, завдяки чому продовжиться зниження інфляції.

Серед ключових ризиків – більш стрімке уповільнення світового економічного зростання і темпів зростання країн – торгових партнерів України, а також можлива несприятлива динаміка на товарних ринках". Про це в ході майбутніх дебатів на НСК "Олімпійський" навряд чи будуть говорити Петро Порошенко та Володимир Зеленський.

Для електорату знову буде один президентський вектор у бік кредитів і вимог МВФ?! Хоча у виборців є вибір: шанси або ілюзії. Але, судячи з усього, прем'єр-міністру Володимиру Гройсману вже ніколи не вдасться зробити так, щоб доходи населення трансформувалися в кінцевий попит, що дозволило б зупинити падіння економіки України, знизити у нас безробіття і зменшити трудову міграцію українців.

І в цьому за орієнтир Кабмін ніколи не брав країни Євросоюзу, де, наприклад, влада Німеччини давно озвучила, що згідно з їхнім планом, до 2020 року вони повністю позбудуться від безробіття в країні. Німці також прагнуть максимально підвищити внутрішній споживчий попит. Зрозуміло їхнє бажання, і стає ясно, що уряд Німеччини робить все для того, щоб дійсно кожен їх громадянин відчув ці зміни на краще.

В Україні ж людина з грошима у владі була і поки що залишається головною в країні. Під це все наші президенти вибудовували політичну систему.

У той же час політики у владі із завидною завзятістю нав'язують населенню ідею "жити в борг". Не звертали увагу на заяви високопосадовців і політичних лідерів, як треба всьому населенню економити? Але чомусь ніколи вони не кажуть, як треба більше заробляти, а економіці зростати.

Не кажуть вони і про те, що скоро настане час всім нам за це розплачуватися, так як всі доходи майбутніх періодів ми вже проїли. Не за горами той день, коли цей божевільний проект з величезними позиками і кредитами впаде нам на голову.

У свою чергу заклики міністрів і народних депутатів ще тугіше українцям "затягувати пояси", тобто менше їсти і більше працювати – тільки підсилюють взаємну недовіру, за якою залишається лише один крок до чергового економічного шоку.

Правда, в штабі Володимира Зеленського 9 квітня повідомили, що в разі обрання його президентом будуть реалізовані 10 перших рішень. Відверто кажучи, мене приємно здивували пункт № 4 "прийняти закон про медіацію" та № 5 "внести в Раду економічний блок законопроектів: 5%-а податкова амністія з 2020 року, податок на виведений капітал і Служба фінансових розслідувань, а також міжнародний обмін податковою інформацією".

Новини за темою

Звичайно, ще треба додати сюди законопроект "Про ринки капіталу", без якого на приплив великих іноземних інвестицій можна навіть не розраховувати.

І, безумовно, дуже своєчасно команда Зеленського підняла питання про альтернативний спосіб врегулювання конфліктів (особливо в кредитно-фінансовій сфері) з участю посередника, тобто медіації (в США медіація стала обов'язковим досудовим способом врегулювання спорів при простроченнях виплат за іпотечними кредитами, а в країнах Євросоюзу вона була визнана ефективною при вирішенні спорів банків з клієнтами, які перебувають у важких життєвих обставинах).

Так хто і коли почне думати про реальні доходи пересічних українців, зниження боргового навантаження? Адже, якщо уряд не стимулює розвиток національної економіки, то, в принципі, у нас є гарні можливості для США, ЄС і того ж Китаю створити для себе в Україні запасний ринок праці.

Ми чого боїмося? Щоб прийшли до нас іноземні інвестори, нашому уряду треба займатися внутрішнім попитом, розвивати малий і середній бізнес, стимулювати вкладення в акції підприємств і банків. А які потрібні нам іноземні інвестиції?

Ну, по-перше, зараз їх потрібно багато. По-друге, їх потрібно диверсифікувати по галузях. По-третє, потрібні прямі інвестиції, які несуть за собою менеджмент, технології, обладнання і, звичайно, культуру виробництва. Нарешті, пора зупинити втечу капіталу з України.

Кому під силу впоратися з усіма цими завданнями? Думаю, обраному президенту має бути абсолютно очевидним та обставина, що подальше нарощування боргового навантаження без реального зростання доходів українців обов'язково призведе до більш масштабної економічної кризи.

А значить потрібно не на словах, а на ділі проводити структурні реформи в економіці країни. Далі виборцям думати немає про що, далі треба виживати.

Олександр Гончаров

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>