banner banner banner banner

В очікуванні перестановок в Кабміні: Кандидати на виліт

А от кого точно не звільнять, так це Наталію Яресько, вважають опитані депутати

В очікуванні перестановок в Кабміні: Кандидати на виліт
Украинское фото

А от кого точно не звільнять, так це Наталію Яресько, вважають опитані депутати

"Договірняковий" скандал, який супроводжував голосування у Верховній Раді за відставку Валентина Наливайченка з посади голови СБУ, підвів емпіричну базу під чутки про те, що ось-ось варто очікувати ротацій в Кабміні. Публічні заяви лідерів коаліційних фракцій про необхідність відправити у відставку того чи іншого міністра доповнили загальну картину, надавши їй достовірності. Але чи варто міністрам обливати крісла сльозами? Хто на виліт, а хто встоїть перед будь-якими кадротрясіннями? Ми спробували це з'ясувати.

Ціна Наливайченка

Стрімкий розвиток подій навколо відставки Валентина Наливайченка дещо вибив ґрунт з-під ніг досвідчених парламентських переговорників, але це не означає, що торги було зім'ято. У кулуарах деякі депутати у приватних бесідах відкрито говорили, що цього разу нудне рішення розміняно на малопомітні, не публічні, проте дуже вигідні крісла. І наслідки 248 "за" у вигляді роздачі посад і кадрових перестановок у другому-третьому ешелонах начальницького складу Кабміну будуть тривати один-два тижні.

Що ж стосується вигод, які на поверхні, то крім посад, на кону стояв Київ. Народний депутат (фракція партії "Блок Петра Порошенка") Микола Томенко під час спілкування з журналістами зауважив, що для "Удару" є важливими вибори мера в один тур. Наскільки відомо, прийнятий у першому читанні проект народного депутата Денисенка містить жорстку норму про вибори мерів великих міст у два тури. Домовленості зірвано?

"Подивимося, що вийде з цього проекту до другого читання", - багатозначно зауважило джерело в парламенті. Дійсно, подивимося.

За версією одного із співрозмовників (не на диктофон), підґрунтя ситуації з Наливайченком таке: не депутати, а саме Банкова угледіла в демарші голови СБУ можливість всмак поторгуватися і зміцнити свої позиції у ВР. Предметом торгу став майбутній закон про місцеві вибори. Питання про урядові ротації поки що зависло в повітрі. Але не знято з порядку денного. Просто Кабмін – занадто великий пиріг, щоб розмінювати його навіть на СБУ. Все набагато цікавіше, оскільки пости в уряді будуть, швидше за все, виставлені на передвиборні (або поствиборні) торги. Тому ротації є неминучими. Питання в тому, до чи після виборів.

Гонка за портфелями

Якщо після виборів, то місцевий марафон стане змаганням і за міністерські портфелі, що загострить боротьбу. Народний депутат і заступник голови фракції партії "Блок Петра Порошенка" Микола Томенко в коментарі "112.ua" зауважив, що "серйозні кадрові зміни будуть тільки за результатами місцевих виборів. Це європейський тренд, коли і коаліція, і президент дивляться на підтримку суспільством тих чи інших політпартій і вносять відповідні корективи". Експерт прогнозує кадрові перестановки в уряді не раніше листопада 2015 р.

Новини за темою

Колега Миколи Томенко з фракції, перший заступник лідера фракції партії БПП Ігор Кононенко не виключає, втім, що точкові зміни в Кабміні можуть бути у вересні-жовтні цього року за результатами роботи уряду за минулий період.

Лідер фракції Радикальної партії Олег Ляшко своєю чергою припускає, що масові ротації в уряді більш вірогідні восени - як до місцевих виборів, так і після них. Позафракційний депутат Сергій Міщенко не виключає, що в уряді будуть проведені часткові кадрові перестановки до місцевих виборів, масштабніші – після всенародного волевиявлення.

"Очевидно, процес (ротацій в Кабміні, - авт.) розпочнеться у вересні, і, я думаю, це буде період випробувань для коаліції, тому що ставки на місцеві вибори дуже високі, - ділиться своїми роздумами екс-спікер, а нині депутат групи "Воля народу" Володимир Литвин. – Всі будуть демонструвати полум'яну любов до народу і критикувати уряд. Причому, відзначає парламентар, робити це будуть саме ті, хто раніше підтримав непопулярні рішення.

У такому випадку, Кабмін може впасти жертвою політтехнологій? Ігор Кононенко не виключає, що хоча місцеві вибори і ротація Кабміну – паралельні процеси, "політична складова буде перед місцевими виборами: взяти зріз, де найбільше невдоволення населення, і з цього зрізу прийняти точкове рішення", яке своєю чергою, вважає народний депутат фракції Радикальної партії Ігор Мосійчук, буде, швидше, піаром, ніж практично корисним рішенням.

Втім, тут є один нюанс. Якщо б уряд було використано політичними силами як майданчик для розгону на місцеві вибори, то підготовка до кадрових перестановок велася б вже щосили. Між тим депутати замінювали питання "хто втримається з міністрів, а хто слабкий" м'яким формулюванням "ким задоволені – ким незадоволені". Судячи з цього моменту, ґрунтовних роздумів над "нашими в Кабміні" поки що у фракціях коаліції немає. Та й самі депутати не схильні демонструвати квотний принцип.

Однак практично всі опитані парламентарії погоджувалися, що при майбутніх призначення в уряд буде працювати саме цей принцип. У цьому переконаний позафракційний парламентарій Сергій Міщенко. Він же не виключає переформатування коаліції. Але, як вважає Микола Томенко, до місцевих виборів будуть відставки тільки тих, хто "вляпається" в гучний скандал.

Хто на виліт?

Це питання викликало труднощі практично у всіх наших співрозмовників. Але за результатами бесід можна зробити висновок, що кілька міністрів все ж таки є більш ймовірними кандидатами у "відставники".

Лідирує в цьому своєрідному рейтингу міністр екології Ігор Шевченко. Ним незадоволені представники відразу трьох фракцій коаліції (Олег Ляшко від РПЛ, Андрій Тетерук від "Народного фронту", Олег Березюк від "Самопомочі"). Також претензії до міністра висловив позафракційний депутат (партія "Свобода" Юрій Левченко.

Новини за темою

Представники двох фракцій коаліції (Радикальної партії і "Нарфронту") мають претензії до міністра енергетики Володимира Демчишина. Однак, на думку народного депутата фракції Радикальної партії Ігоря Мосійчука, "за нього руками, ногами і зубами тримається президент. Я можу лише припустити, що це тому, що він співпрацює з енергоолігархом Григоришиним, який ледь не щодня відвідує Банкову".

Про дискусії навколо міністра охорони здоров'я Олександра Квіташвілі кажуть у Радикальній партії і БПП. "Плюс" міністр охорони здоров'я отримав від Сергія Соболєва ("Батьківщина") за прогресивну і реалістичну концепцію реформування системи охорони здоров'я в Україні.

Є претензії і до міністра економіки Айвараса Абромавічусу, але їх аргументовано заявами окремих депутатів, що у схемі приватизації держпідприємств є ознаки корупції.

Несподівано серед тих, ким не задоволені, опинився і міністр інформації Юрій Стець. "Не зовсім зрозуміло, чим він займається, хотілося б його побачити на нашій фракції", - нарікає представник "Самопомочі" Семен Семенченко.

"Є зауваження до Генпрокуратури", - нагадав перший заступник голови фракції "Народний фронт" Андрій Тетерук історію з втечею Клюєва, але обмовив, що "ми будемо запрошувати Генпрокурора і спілкуватися з ним, з'ясуємо, чому сталося саме так". Однак Ігор Мосійчук припускає, що президент буде захищати Генпрокурора, хоча близько 80 підписів за його відставку на момент бесіди, за його словами, вже є.

Чого не скажеш про міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, під яким крісло також відчутно хитається. "Він буде наступною жертвою президента після Наливайченка, - припускає Ігор Мосійчук. – Прибравши міністра внутрішніх справ, президент послабить прем'єра". Мабуть, підготовка ведеться, оскільки, як розповів Юрій Левченко, "в АП є на Арсена Авакова дуже хороший компромат". Водночас, "їм (Адміністрації президента, – авт.) невигідно його кудись відправляти, тому що вони можуть тримати його під контролем", - вважає Левченко. Зі свого боку, "Нарфронт" має намір захищати Арсена Авакова, який, як визнав Андрій Тетерук, "викликає питання у колег по коаліції", проте "усвідомлює свої помилки і намагається їх усунути", тому треба дати йому час на виправлення, а вже потім питати.

Стовпи Кабміну

Якщо список кандидатів на виліт з Кабміну розмитий, оскільки відразу кілька співрозмовників заявили, що мають претензії до всіх міністрів, то рейтинг міцних, стабільних членів уряду куди жорсткіший. І коротший.

Безумовним лідером є міністр фінансів Наталя Яресько. Її називали майже всі співрозмовники. Зокрема, Ігор Кононенко зауважив, що до неї немає ніяких претензій. За його ж словами, серйозних зауважень немає до міністра закордонних справ Павла Клімкіна, міністра соцполітики Павла Розенка, міністра освіти Сергія Квіта. Швидше за все, їм не страшні ротації ні до, ні після місцевих виборів.

Наталія Яресько є свого роду гарантом продовження співпраці з МВФ, тому весь Кабмін може облетіти, а вона залишиться.

Цікаво, що різночитання є щодо міністра економіки. З одного боку, він входить до фінансового блоку Кабміну. З іншого, Ігор Мосійчук зазначає, що подейкують, в тому числі і на Банковій, і про його відставку.

А прем'єр?

Обговорюючи майбутні ротації в Кабміні, ми звернули увагу, що Микола Томенко натякнув на можливість зміни прем'єра за підсумками місцевих виборів: "Наприклад, якщо "Народний фронт" Яценюка посідає перші позиції, очевидно, що він залишиться прем'єром і збереже свої позиції. А якщо, наприклад, підтримка буде мінімальною, то, очевидно, треба буде якось реагувати".

Тим більше, що, за словами заступника голови фракції "Батьківщина" Сергія Соболєва, "складається враження, що немає відчуття реальності (у прем'єра, – авт.). Є схеми, які, можливо, і будуть працювати в ідеальних умовах, але в Україні, на жаль, ситуація не ідеальна".

Новини за темою

Тому, зазначив Юрій Левченко, потрібно міняти прем'єр-міністра, оскільки "він не виправдав очікувань" та "прикриває інтереси олігархічних кланів".

"Якщо підуть питання щодо окремих міністрів, завалиться весь уряд, - припустив Володимир Литвин. – Думаю, будуть ще й шукати людей, щоб йшли до уряду, але ніхто не захоче брати на себе колосальну відповідальність".

Не захочуть з однієї простої причини: наростає невдоволення владою, і цілком ймовірно, першим це відчує на собі саме Кабмін. "На моє глибоке переконання, буде масовий прояв невдоволення людей, - прогнозує Володимир Литвин. – Ми сьогодні бачимо точкові процеси, а якщо стихійному обуренню буде додано організаційний початок і всередині країни, і ззовні, ми можемо отримати неконтрольовану стихію, дуже небезпечну".

До осені передбачає масові акції невдоволення і Семен Семенченко. За його словами, люди натиснуть досить серйозно на владу, в тому числі і на уряд, щоб поставити на чільне місце не лояльність до політичних партій тих чи інших міністрів, а результати їхньої роботи.

Отже, на уряд чекають кадрові перестановки в будь-якому випадку. Фактор "гласу народу" буде важливим незалежно від того, чи люди висловлять свою думку на виборах або на площах і вулицях. Припускаючи соціальний вибух, влада грає на випередження, і Кабмін – ідеальна жертва. Судячи з останніх заяв Арсенія Яценюка, він своєю чергою готовий піти, грюкнувши дверима, на піку критики на свою адресу з тим, щоб надалі цю критику звести нанівець. Але поки що такий момент не настав. Місцеві вибори обіцяють стати черговим моментом істини, і великі сили страхуються: президент намагається зміцнити свої позиції в Кабміні, прем'єр звично маневрує в парламенті, всередині коаліції. Ось чому будь-резонансне рішення останнім часом супроводжується скандальним шлейфом.

Хто – кого? Прем'єрів, спікерів та координаторів коаліцій, як і міністрів, все-таки восени лічать.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>