banner banner banner

Під час кризи теж можна заробити. Наприклад, на коливаннях курсу гривні

Під час кризи теж можна заробити. Наприклад, на коливаннях курсу гривні
Фото з відкритих джерел

Олексій Кущ

економіст

Українська валюта все більше стає подібною якому-небудь західноафриканському франку, який залежить від динаміки експортних цін на какао-боби з Кот-д’Івуару, з тією лише відмінністю, що замість бобів у нас кукурудза, "насіння", метал, руда. Та й циклічність протилежна в плані формування базових циклів зима-літо. Воно і зрозуміло – у бобів свої примхи. Попередніми роками наша країна мала "стабілізатор змінного струму" у вигляді промисловості, адже промвиробництво не залежить від часу року і рівномірно формується протягом 12 місяців. У розвинутих країнах роль "випрямляча" виконують внутрішній ринок і третинний сектор економіки: сфера послуг, медицина, освіта. Але в нас, незважаючи на 40-мільйонне населення і туристичний потенціал, сфера послуг спочиває в позі ембріона і буде в ньому перебувати ще довго: фінансово-промислові групи цей сегмент економіки розвивають слабо, а умови для малого і середнього бізнесу в Україні поки не дозріли.

Новини за темою

Ось і маємо, що живе гривня за нехитрою параболою: посіяв, зібрав, "пропив". Романтика! Узимку, коли відбувається втрата залишків за бюджетними рахунками, виконання божевільних держзамовлень на постачання зубочисток з японської вишні, а також виведення капіталу великими компаніями та екстрені закупівлі енергоносія за максимальними цінами, гривня падає. За методом польоту каменя в колодязь. І ось коли в місці її приводнення розходяться характерні кола, на арену виходять "силачі", тобто аграрії. Їм треба "посіятись", а отже, з тугих заначок вилучають великі суми на проведення весняно-польових робіт. Улітку – традиційний штиль. Ну, а восени стартує новий цикл ділової активності й усе повторюється знову. Так чи інакше такі сезонні коливання відбуваються вже третій рік поспіль з однією тільки відмінністю, що в 2016 році весняно-літній цикл ревальвації був більш яскраво вираженим. Торік – менш вираженим. А цьогоріч – і тьмяним, і коротким.

Тим не менше, якщо зовнішні обставини формують стабільні за своєю динамікою умови, до них просто треба пристосуватися, як це зробив рід людський щодо чотирьох часів року. Нікому ж не спадає на думку нарікати на сніг взимку або на спеку влітку. Точно так само не варто чекати стабільної гривні восени і взимку. Ну, а влітку треба просто вміло користуватися курсовим штилем. Не варто опиратися цьому природному плину подій. Краще розслабитися і максимально заробити на курсових коливаннях.

Навіть за нинішніх умов України можна заробляти на тому курсовому негативі, який ллється з екранів телевізора. Єдине, що цьому заважає, – деформований ментальний код значної частини населення. Сформований за часів СРСР патерналістський менталітет, суть якого в гарантуванні сталості "зверху", незмінно "включається" під час чергових курсових коливань: душа вимагає стабільності. "Все по п'ять" чи "все по вісім". Але ця курсова модель з'їла сама себе, а з нинішніми резервами НБУ та економічною політикою уряду треба сказати спасибі, що поки ще немає вивіски "все по сорок".

Новини за темою

Від зазначеної хвороби патерналізму успішно лікує "доктор" Роберт Кійосакі, американський підприємець та економіст, а в молодості студент, який так і не закінчив навчання, вирішивши, що університет не може дати йому реальних навичок із ведення бізнесу. Він створив систему ділового коучингу, розраховану на широкі верстви населення. Найбільш відомі його праці – "Багатий тато, бідний тато" і "Квадрант грошового потоку". З одного боку, роботи Кійосакі сформували армію прихильників, у тому числі, серед відомих і доволі успішних людей: Опра Вінфрі, Вілл Сміт. Останній за його книгами навчав свого сина фінансової грамотності. Навіть такий взірець соліпсизму, як Дональд Трамп, похвалив книжку про бідного і багатого тата і порівняв її зі своїм творінням "Трамп: мистецтво угоди". Бестселер "Багатий тато, бідний тато" розійшовся світом накладом понад 32 млн примірників. І це не рахуючи "піратських" копій на Петрівці в Києві…

Кійосакі ділить людей на кілька базових груп. "Бідний тато" - це людина, яка вчить свого сина, що головне в цьому світі стабільна робота, за яку треба триматися, як коала за дерево. У результаті подібних порад синок потрапляє у ворожий мегаполіс, де і проводить у "щурячих перегонах" усю активну частину свого життя, гасає між двома відправними точками робота – дім. За підсумком, "ефект вигорання", стареча непристойність, офісний сколіоз і гастрит від страв фаст-фуду… Вирвати "бідного тата" з його зони комфорту – все одно, що пальцями здоровий корінний зуб.

"Багатий тато" - це людина, яка зуміла сформувати пасивні доходи, що в автоматичному режимі забезпечують всі її основні життєві потреби. Причому на такому рівні, що й працювати не треба. У результаті багато часу на читання, саморозвиток, вивчення іноземних мов, подорожі, театри, музеї. За підсумком, повна байдужість до пенсійної і тарифної політики держави, гарна фігура, бадьорість духу і романтичні пригоди після шістдесяти.

Але як стати "багатим татом", якщо в тебе були "бідний" дідусь, прадідусь і так до першого засновника рідного села? Для цього є чотири квадрати фінансового успіху. Перший – це робота за наймом, тобто на "дядька". Так роблять 90% людей, які отримують тільки 10% суспільного доходу. Другий квадрат – ти підприємець і працюєш на себе. У такому випадку ти маєш шанс "виводити" на особисті потреби до 30% фінансового потоку. Але зате доведеться самостійно покривати 70% витрат, включаючи податки. Далі йде третій квадрат – твоїм бізнесом керують інші люди або ти просто передав їм право на використання підприємницької ідеї (франшиза). Тут уже 70% твої, а податки та інші витрати становитимуть тільки 30%. І, нарешті, четвертий квадрат: усі свої вільні ресурси ти спрямовуєш на придбання різних активів, які починають регулярно приносити пасивні доходи. Простими словами, усі чотири квадрати можна описати так: у першому - працюєш на інших; у другому -  працюєш сам; у третьому - інші працюють на тебе; у четвертому - гроші працюють на тебе. Найцікавіше, що успішним можна стати одночасно в усіх чотирьох квадратах, так само як і зазнати невдачі.

Серед практичних порад Кійосакі: максимально нарощувати активи і скорочувати пасиви, уникати до моменту появи пасивних доходів непотрібної купівлі, наприклад, предметів розкоші. Іншими словами, поки не почав одержувати пасивний дохід, не варто купувати шубу дружині й собі автомобіль.

Що вже говорити про улюблений українцями спосіб виходу на новий рівень витрат – кредитування. Пам'ятаєте, улюблений слоган кредитних агентів: жити треба сьогоденням. Така стратегія – це свого роду вбивство майбутнього пасивного доходу, якщо, звичайно, кредит не використали на купівлю якогось продуктивного активу, прибутковість якого є вищою за кредитний відсоток.

Сьогоднішні українці більше воліють робити ментальний вибір заощаджень, як це описав нобелівський лауреат Річард Талер: наприклад, накопичувати гроші на навчання дітей на депозиті й при цьому брати кредит на придбання автомобіля. Парадоксально, але часто відсоток за депозитом виявляється нижчим, ніж за кредитом. І розірвати замкнене коло такого ментального розподілу більшість, на жаль, не в змозі. Це, до речі, проявляється і в наявності в користувачів одночасно кредитних і дебетних карт з порівнянними залишками грошових коштів: замість проведення взаємозаліку клієнти банку воліють розмежовувати ці фінансові потоки, в результаті чого не можуть ні сформувати нові активи, ні розрахуватися з пасивами.

Ще один відомий економіст Ернандо де Сото назвав низьку фінансову грамотність та незалученість звичайних людей до економічного обігу головними причинами появи тіньового ринку, коли люди просто не знають, що насправді вони багатії. Наприклад, мешканці Києва та інших великих мегаполісів країни, якщо взяти капіталізацію їхньої нерухомості, давно стали мільйонерами. Але чи живуть вони, як мільйонери? Ні, і в першу чергу тому, що вони не мислять, як мільйонери.

Звісно, до робіт Кійосакі треба підходити з певним "поправним коефіцієнтом". Тим паче що він сам розбагатів не завдяки реалізації своєї стратегії, а тільки тому, що тираж його книг перевищив 32 млн примірників. Та й син Вілла Сміта, враховуючи статки "багатого тата", може удосконалювати фінансову грамотність за допомогою будь-яких теорій, хіба що за винятком теорії Маркса - Енгельса. Але тим не менше здорові ідеї у цих роботах безсумнівно є, одна з яких досягнення головної індивідуальної мети – внутрішньої свободи як базової життєвої цінності. А це той стан, коли ти можеш за бажання послати шефа, а не вдавано посміхнутися йому у відповідь.

Інструментів пасивного доходу в нас не так уже й багато: депозити, нерухомість (оренда), державні цінні папери. Розглянемо депозитну схему отримання пасивних доходів. Приміром, у вас після продажу нерухомості/землі є 50 тис. дол. Для аналізу використовуємо параметри минулого року. Найнижчий курс гривні було зафіксовано 17 січня – 27,72. Найвищий – 25,44 – 30 серпня. Продавши долари за 27,72, отримуємо 1,386 млн грн. Їх можна розмістити на депозит під 17%. Робимо це до кінця літа. У серпні забираємо депозит і відсотки за ним у розмірі 145 тис. грн. Весь кеш міняємо на долари. Маємо вже понад 60 тис. баксів. Валюту розміщуємо на валютний депозит під 2% і заробляємо ще 400 дол. У кінці року отримуємо на виході 60,5 тис., прибуток у розмірі 10,5 тис. і прибутковість 21%. Усе це, правда, без урахування оподаткування. Але, навіть зважаючи на фіскальне навантаження, у нас на руках прибуток, який європейцеві, американцю чи японцеві на аналогічній сумі доведеться заробляти роками.

112.ua

Ось і маємо, що не криза винувата в бідності українців, а невміння заробляти на кризі та постійне очікування допомоги з боку держави. Але допомоги вже не буде. "Допомогу" влада забрала собі, залишивши простим людям тільки кризу. І єдиний вихід для них – навчитися заробляти на ній.  

Олексій Кущ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>