Умовне голосування, умовні кандидати, умовні зміни. Чого чекати від виборів голови "ДНР"

Умовне голосування, умовні кандидати, умовні зміни. Чого чекати від виборів голови "ДНР"
Денис Пушилін Фото з відкритих джерел

Никита Синіцин

Журналіст

Мабуть, на результат майбутніх виборів у самопроголошеній "ДНР" можна робити ставки на переможця: 9 до 1, що переможе чинний т.в.о. голови "ДНР" Денис Пушилін. З тим же співвідношенням загалом можна робити ставки на відсутність глобальних змін у так званій зовнішній політиці "ДНР". 

Загибель у результаті вибуху в кафе 31 серпня Олександра Захарченка в корені змінила ситуацію довкола виборів у квазідержаві: якщо раніше це питання фактично було зняте з порядку денного, то тепер це стало неминучим.

Пояснення цьому було просте – відсутність наступників, легітимність яких визнавалася би бодай на рівні самої "ДНР".

Новини за темою

Перший тиждень вересня минув у нервовій обстановці протистояння між трьома основними претендентами на владу: віце-прем'єрами "ДНР" Дмитром Трапезніковим, Олександром Тимофеєвим і "головою парламенту ДНР" Денисом Пушиліним. Саме останній, заручившись підтримкою ззовні, без чого йому б явно не вижити, врешті-решт переміг, ставши т.в.о. голови "ДНР". В цьому допомогла лазівка в "законодавстві ДНР" - хоча в "конституції" наступником глави і називався перший віце-прем'єр-міністр, він так і не був призначений, що допомогло Пушиліну легітимно стати тимчасовим главою квазідержави.

Для остаточної ж спадкоємності влади в день призначення Пушиліна т.в.о. голови "ДНР", за старою-доброю традицією одноголосним підняттям рук "депутатів ДНР", на 11 листопада були призначені вибори голови самопроголошеної республіки.

Що в рейтингу твоєму?

Зрозуміло, що у "ДНР", що живе ось уже чотири роки в умовах справжньої військової диктатури, говорити про чесне і вільне волевиявлення навіть якось непристойно, але все ж видимість цього намагаються підтримувати.

Періодично в інформаційному просторі з'являлися "опитування громадської думки", причому автори стверджували, що опитування були анонімними, очевидно, щоб хоч якось змусити вірити в їх результати. Щоправда, в анонімність опитувань, проведених на базі "республіканського" оператора зв'язку "Фенікс", більшість просто відмовлялися вірити. Ще більше запитань викликали "результати".

Так, одне з них, під час якого нібито були опитані 1700 чоловік в Донецьку, Макіївці та Горлівці, показувало просто-таки гігантський відрив рейтингу Дениса Пушиліна від його основних суперників, до яких оглядачі зараховують "екс-народного губернатора ДНР" 2014 року Павла Губарєва і головного опозиціонера "ДНР" Олександра Ходаковського, який у травні 2018-го року виїхав до РФ.

Олександр Ходаковський Фото з відкритих джерел

Так, Денис Пушилін мав рейтинг у 11,8%, Олександр Ходаковський мав усього 0,1% підтримки, Павло Губарєв був геть відсутній в списку кандидатів. Зате в ньому абсолютно несподівано були з аналогічним рейтингом 0,1% Ігор Стрєлков і Олег Царьов. Третім у списку популярності несподівано був "екс-спікер парламенту ДНР" Андрій Пургін, повалений Пушиліним в ході перевороту восени 2015 року. Четвертим став "говоряща голова народної міліції ДНР" Едуард Басурін, що поготів не дозволяло сприймати результати "опитування" всерйоз.

Новини за темою

Щоправда, дещо пом'якшували ці результати заяви, що антирейтинг того ж Дениса Пушиліна становить 68% і що взагалі рейтингу немає ні в кого. Нового т.в.о. просто більше знають в обличчя, що одночасно грає і в мінус, оскільки з його ім'ям пов'язують недотримання мінських угод.

Інтригою опитування є друге місце, але про це нижче.

Вибори померли ще до їх початку

Якщо в офіційних рейтингах кандидатів і була якась інтрига, то вже у перший же день офіційного початку висування кандидатів на посаду глави "ДНР" вона померла.

Вранці 21 вересня основний конкурент Пушиліна, "екс-секретар Ради безпеки ДНР" Олександр Ходаковський заявив, що на кордоні РФ і "ДНР" йому не дозволили в'їхати на територію "республіки".

Відсутній в "офіційних рейтингах" екс-комбат батальйону "Схід" вважався реальним кандидатом на перемогу на виборах, якщо вони відбудуться хоча б із мінімальним дотриманням законів і правил. Рейтинг Ходаковському давали його бойове минуле, на відміну від кабінетного службовця Пушиліна, а також невдоволення населення соціально-економічною ситуацією в "ДНР". Останнє комбат "Сходу" критикував і при Захарченкові, що врешті-решт призвело до його виїзду з території самопроголошеної "ДНР" у травні 2018 року.

"Не маю жодного бажання коментувати ситуацію, але зобов'язаний пояснити, чому не зможу взяти участі у виборах. Вчора вночі, при поверненні додому з Росії, на Успенському митному пункті російські прикордонники в невигадливій, але коректній формі пояснили мені, що вони мене не випустять і що мені потрібно повертатися назад в РФ. Причини названі не були, але вони і так зрозумілі. Всі, хто побоювався мого пришестя у владу, тепер можуть спати спокійно. Поки що. Своїм хочу сказати: прорвемося, бувало і гірше. Спасибі за виконану роботу з підготовки до виборів, нічого не буває даремно", - заявив Ходаковський на своїй сторінці в соцмережах.

Цікаво, що незважаючи на його неучасть у виборах, в черговому офіційному соцопитуванні Ходаковському віддали 7-відсотковий рейтинг, при 32% у Дениса Пушиліна і 14% у Павла Губарєва.

Остаточно сумніви у переможці розсмокталися 25 вересня після завершення процедури висування кандидатів на посаду "голови ДНР".

У цей список потрапили:

1) Денис Пушилін – т.в.о. голови "ДНР";

2) Павло Губарєв – колишній "народний губернатор" у 2014 році;

3) Роман Храменков – екс-мер Єнакієвого і Горлівки від самопроголошеної "ДНР";

4) Олена Шишкіна – адвокат, голова "Українського народного суду", що розслідує "військові злочини української влади";

5) Володимир Медведєв – "заступник міністра освіти ДНР";

6) Ігор Хакимзянов – колишній "міністр оборони ДНР", чиїм допитом у 2014-му році свого часу уславився лідер Радикальної партії України Олег Ляшко;

7) Іван Михайлов – "глава адміністрації Старобешівського району ДНР";

8) В'ячеслав Дьяков – "військовослужбовець ДНР";

9) Роман Євстіфєєв – співробітник адміністративних структур "ДНР", керівник музею бойової і трудової слави спілки ветеранів Афганістану Петровського району м. Донецька;

10) Валентин Спиридонов – директор Єнакіївського хлібозаводу.

Павло Губарєв Фото з відкритих джерел

Вже за списком абсолютно нікому не відомих кандидатів очевидно, що 80% претендентів просто "технічні" і покликані створити хоч якусь видимість вибору, якого немає.

Єдиним умовно незалежним кандидатом міг би стати Павло Губарєв, але зараз далеко не 2014-й рік і реальних шансів у нього немає. Тому багато хто впевнений, що і сам "екс-народний губернатор" виконує роль технічного кандидата, надаючи хоч якусь вагу балагану під назвою "вільні вибори в ДНР 11 листопада".

Загалом перемога нинішнього в.о. "голови ДНР" Дениса Пушиліна на виборах 11 листопада ніяких сумнівів не викликає, хіба що станеться щось геть екстраординарне і кремлівські куратори проведуть черговий гамбіт. Про можливість подібного в інформаційному просторі періодично говорять, але наскільки це можливо на практиці і чи не є банальним інформаційним вкиданням - питання.

Змін варто чекати всередині, а не зовні

Втім, Україні, по суті, не так важливо, яке прізвище матиме черговий "голова ДНР": усе одно його діяльність і навіть слова будуть направлятися з РФ. З останньою ж і доведеться домовлятися.

Більше значення "обрання" нового глави матиме для самих жителів непідконтрольної частини Донецької області. Власне, основні свої кроки новообраний "глава ДНР" у будь-якому випадку зробить саме у внутрішній політиці.

На які кроки слід чекати від переможця "виборів"?

Швидше за все, вони будуть спрямовані у бік відходу від войовничої риторики і поступового переведення основного завдання влади з "оборони досягнень республіки" до "розвитку". Сприяти цьому має низка факторів – втома населення від бойових дій, важке соціально-економічне становище та невдоволення цим, у випадку ж Пушиліна – і "цивільний" образ людини, яка не брала участі у бойових діях.

Деякі кроки в цьому напрямку, до речі, вже зроблено, наприклад, знижено мито на ввезення м'яса птиці в "ДНР", що, як очікується, має знизити ціну на курятину.

Але значно цікавіша майбутня кадрова політика "голови ДНР" – судячи з кількості втеч колишніх чиновників самопроголошеної республіки, що побільшали останнім часом, багато з них почуваються не дуже затишно.

З іншого боку, багато хто може навпаки розраховувати на підвищення.

У цьому сенсі цікава доля "мера" Горлівки від самопроголошеної "ДНР" Івана Приходька, який раніше очолював Куйбишевський район м. Донецька.

Іван Приходько Фото з відкритих джерел

Рейтинг, що відводив Денису Пушиліну 11,8% підтримки, 0,8% Андрію Пургіну і по 0,5% Едуарду Басуріну і Дмитру Трапезнікову, другим називав якраз "мера" Горлівки Івана Приходька із 1,5%.

Низка можливих альтернативних опитувань у соцмережах показували більшу підтримку горлівського градоначальника, навіть виводячи його в лідери з рівня підтримки. Зрозуміло, що сприймати всерйоз такі опитування не слід, тим більше що сам "мер", мабуть, найбільш активний з "республіканських чиновників" у соцмережах, але все ж наявність куди більшого, ніж 1,5%, рейтингу Приходько сумнівів не викликає. Та й сам факт поміщення його на друге місце побічно говорить про визнання подібної популярності в офіційних структурах.

Раніше навіть обговорювалася можливість висунення Приходька кандидатом у "голови ДНР", чого, однак, не сталося.

У зв'язку з цим може бути два варіанти - або горлівський градоначальник може розраховувати на підвищення як визнання його заслуг і рейтингу, або ж навпаки, - на опалу як можливого конкурента. Відставки також можуть очікувати і на деяких "голів міст і районів ДНР", якщо новий "глава ДНР" вирішить, що вони недостатньо лояльні до нього.

Микита Сініцин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>