banner banner banner banner

Ультиматум Путіну: Навіщо Трамп виходить із Договору про відкрите небо

Ультиматум Путіну: Навіщо Трамп виходить із Договору про відкрите небо
Reuters

Оригінал на сайті CNN

Президент Дональд Трамп підтвердив, що США будуть виходити з Договору про відкрите небо, тобто з пакту, спрямованому на зменшення ризику будь-яких трагічних помилок, які можуть призвести до війни. Трамп сказав, що його підштовхнуло до цього рішення недотримання Росією умов договору.

"Росія не віддана договору. Так-от, поки вони не прихильні, ми з нього вийдемо", — сказав Трамп репортерам, які зібралися поруч із Білим Домом у четвер.

Президент передбачив однак, що вихід США із договору може підштовхнути Росію назад до столу переговорів. "Є вірогідність, що ми укладемо новий договір або зробимо щось, щоб відновити цей договір, — сказав Трамп. -  А я думаю, ось що станеться: ми вийдемо з договору - і тоді вони прийдуть до нас і захочуть укласти угоду".

Трамп також заперечив думку, що вихід США з договору може підвищити напруженість у відносинах із Росією. "Ні, я думаю, що у нас дуже хороші відносини з Росією", — сказав президент.

Договір, укладений у 1992 році, дозволяє країнам-учасникам проводити швидко узгоджені розвідувальні польоти (літаки при цьому не несуть зброї) над територією інших країн. Мета — переконатися в їхніх мирних намірах, зібравши дані про їхні військові дії. Це черговий, найбільш "свіжий" договір з контролю над озброєннями, з якого США вийдуть за адміністрації Трампа.

Новини за темою

Представник Пентагону Джонатан Гоффман сказав, що адміністрація Трампа "віддана нашим зобов'язанням за договором, але в нинішню еру суперництва великих держав ми прагнемо підтримувати угоди, які на користь усім сторонам і включали би партнерів, які відповідально виконують свої зобов'язання".

Договір про відкрите небо - частина більш широкої мережі угод з контролю за озброєннями, покликаної забезпечити стабільність і передбачуваність на європейському континенті. Його мета - зменшити ризик непорозуміння, яке, розвиваючись за спіраллю, може призвести до військового конфлікту.

Двопартійні групи колишніх чиновників (включають демократів і республіканців) -    фахівців з національної безпеки - всі ці групи відреагували несхваленням на новину про вихід США із договору. Вони висловилися в тому дусі, що вихід із договору зменшить лідерську роль США в світі, дасть перемогу Росії і підірве США, а разом з нашою країною і глобальну безпеку.

"Це безумство"

"Це безумство", - йдеться в твіті Майкла Гайдена, чотиризіркового генерала в відставці, який очолював Агентство національної безпеки, а за президента Джорджа Буша-молодшого був директором ЦРУ.

The New York Times першою повідомила, що остаточне рішення ухвалено.

Європейські союзники, які лобіювали збереження договору з участю в ньому США, бачать у "Відкритому небі" центральну частину своєї інфраструктури безпеки. А рішення США вийти із договору може додати напруги в трансатлантичних відносинах. Така думка аналітиків.

Держсекретар Майк Помпео зазначив у своїй заяві, яка пояснює американські мотиви, що США розуміють, чому європейці все ж цінують договір.

"Якби не значення, яке європейці надають цьому Договору про відкрите небо, ми б вийшли з нього давним-давно. У нас немає наміру вічно продовжувати нинішні проблеми з Договором. Ці проблеми пов'язано із загрозою, яка виходить від Росії, і недовірою, створеною цією ж Росією. І ми не будемо зберігати договір, який прикриває ці речі, тільки для того, щоб тримати в колишньому вигляді нічого не значущий фасад співпраці з Москвою".

Помпео сказав, що США повністю вийдуть з договору протягом шести місяців, додавши, що "ми можемо однак переглянути нашу відмову від договору, якщо Росія повернеться до його повного дотримання".

Президент Трамп, а також багато чиновників у його адміністрації прагнуть до того, щоб розробляти нові і нові ядерні озброєння, хоча вони при цьому і наполягають, що не хочуть починати нову ядерну гонитву з Росією. Водночас вони розкритикували ідею, що США для уникнення такої гонитви треба зв'язати себе міжнародними зобов'язаннями. Аналітики і колишні чиновники кажуть, що вихід із ще однієї угоди може посилити глобальну нестабільність.

Проти виходу з угоди виступали ветерани американської політики. Джордж Шульц, який працював держсекретарем за покійного президента Рональда Рейгана, Вільям Перрі (міністр оборони за президента Джорджа Буша-старшого), а також екс-сенатор Сем Нанн (разом із Генрі Кіссінджером формував Проект ядерної безпеки) - усі вони втрьох написали листа до адміністрації Трампа ще в березні, метою якого було переконати Трампа зберегти Договір про відкрите небо.

У листі, адресованому міністру оборони Марку Есперу, держсекретареві Помпео, особисто Трампу і його раднику з національної безпеки Роберту О'Браєну, ці три автори написали, що "у час, коли зростає напруженість із Москвою, Договір про відкрите небо служить корисним інструментом для США і наших союзників. Він дозволяє моніторити дії російських військових. Односторонній вихід США піддав би небезпеці офіційних американських союзників та інших наших друзів із Європі".

Адміністрація Трампа вже вийшла з Договору про ракети середньої і малої радіусу дії (ДРСМД). Вона також виставила умови, без виконання яких вона не продовжить останній договір, який ще залишається, про контроль над ядерними озброєннями з Росією, - новий договір щодо СНО. Експерти й аналітики вважають ці умови настільки нездійсненними, що їх висунення практично гарантує непродовження договору щодо СНО.

США звинувачували Росію в недотриманні Договору про відкрите небо. На початку березня Джим Гілмор, посол США при ОБСЄ, сказав, що адміністрація прагне "взаємності" з Москвою щодо цього договору…

У четвер представник Пентагону Гоффман повторив вже озвучені в США звинувачення на адресу Москви щодо того, що вона наклала обмеження на польоти поруч зі своїм калінінградським ексклавом - російською територією між Польщею і Литвою, де Москва зберігає потужну військову присутність. Він також звинуватив Росію в обмеження американських польотів у десятикілометровій зоні поруч з грузинсько-російським кордоном.

Також було відмовлено в польотах у районі "важливих військових навчань минулого року", що ускладнило отримання відеоматеріалів цих навчань, хоча ця російська військова акція "була запланована заздалегідь та отримала схвалення".

"Росія зухвало і послідовно порушує свої зобов'язання за Договором про відкрите небо. Вона виконує цей договір таким чином, що лише посилює військові загрози США, а також нашим союзникам і партнерам", — сказав Гоффман репортерам.

Російське недотримання

Дарил Кімболл, виконавчий директор Асоціації контролю над озброєннями, вважає, що розбіжність позицій щодо польотів над Калінінградом не є підставою для виходу з угоди. "Заклопотаності щодо дотримання Росією договору, хоч вони і серйозні, — це розв'язувана проблема. Вони пов'язані з політичними суперечками між Росією і деякими її сусідами. Вони не доходять до рівня серйозного порушення, яке дало б достатні підстави для виходу США із договору", — сказав Кімболл.

І вказав на те, що, хоч Росія і встановила на порушення договору 500-кілометрову зону навколо Калінінграда, в якій не дозволяються польоти в рамках "Відкритого неба", це не означало глухого кута. У лютому відбулися скріплені окремою угодою польоти представників Естонії, Литви і США над Калінінградом - уперше з тих пір, як Москва встановила цю саму заборонену 500-кілометрову зону в 2014-му році…

Після польоту в рамках Договору про відкрите небо вся інформація і фотографії, зроблені з літака, мусять в обов'язковому порядку бути показані всім учасникам договору. Мета - прозорість. "Кожного разу, коли Росія над нами літає, ми теж отримуємо отриману росіянами інформацію", - пояснив співробітник Держдепу.

Новини за темою

Фотографії можуть робитися тільки згідно із заздалегідь встановленою кількістю пікселів на квадратний дюйм, щоб переконатися — "вони не можуть знімати в занадто вузькому наведенні на якийсь об'єкт".

Трамп підписав документ про його намір вийти з договору минулого року, повідомляють чиновники, знайомі з процесом ухвалення цього рішення.

Європейські нації, включаючи Україну, лобіювали збереження договору, бачачи його користь для власної національної безпеки. Деякі аналітики стверджують, що договір, покликаний підсилити впевненість, що одна країна Європи не планує напасти на іншу, - допоміг Україні. Саме цей договір був вирішальним чинником, який змусив Росію вдертися на територію України малими силами - такими, що їх не так просто було би помітити з повітря.

Європейські нації стверджують, що будь-які суперечки щодо дотримання Росією договору мають вирішуватися через переговори. Але колишній радник Трампа з національної безпеки Джон Болтон, відомий скептичним ставленням до угод про контроль над озброєннями, а також його колеги в адміністрації відкидали будь-які російські твердження про дотримання договору.

Ще до того, як Болтон покинув свою посаду, він переконав Трампа підписати документ, який сигналізує про намір США вийти із договору. Це підтверджують двоє співробітників держапарату США.

Ніколь Гаветт, Раєн Браун, Вів'єн Салама

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>