Український виборець звик продаватися за копійки

Український виборець звик продаватися за копійки
Фото з відкритих джерел

Андрій Кокотюха

Письменник

Від 200 до кількох тисяч гривень. Необов`язково готівкою – пенсіонерів можна просто щодня годувати та поїти солодким чаєм. Такий сумний висновок, він же – прогноз, зробив голова Комітету виборців України Олексій Кошель. Варто уточнити: йдеться про місцеві вибори, призначені на 23 грудня, які ще можуть і не відбутися через запровадження в частині регіонів воєнного стану.

Але озвучена паном Кошелем проблема – не нова для українців. Прямий чи непрямий підкуп електорату очікується і на президентських, і на парламентських виборах. Хвороба застаріла настільки, що кожна політична персона й кожна політична сила в разі програшу неодмінно звинуватить опонентів у застосуванні брудних технологій, серед яких мобілізація адмінресурсу лише на другому місці. На першому – куплені за 200 грн голоси.

Ось тут – головний корінь суто української проблеми. Хай сказане далі прозвучить цинічно, але українці, готові взяти таку суму за потрібне й правильне голосування, мислять ірраціонально і керуються невідомо якими категоріями. Вони ніколи не чули твердження, що коли вже продаватися, то один раз і задорого. Що, власне, свого часу зробила мовчазна більшість громадян СРСР, уклавши з радянською владою негласну угоду: ми терпимо злидні, якщо ви нам їх гарантуєте. Ви робите вигляд, що 60 рублів на місяць – нормальна мінімальна зарплатня, а ми робимо вигляд, що чесно працюємо за ці гроші.

Нині подібний суспільний договір успішно діє в Російській Федерації. Переважна більшість голосує за Путіна не тому, що сильно любить свого "вічного президента", а тому що путінський режим гарантує хай злидні, зате стабільні. Росіяни отримують свої мізерні (за російськими і хай пристойні за нашими мірками) зарплатні акуратно двічі на місяць: у вигляді авансу й основної частини. Підкуп електорату відбувається на державному рівні під гаслом соціального захисту населення.

Українська влада, ким би не була репрезентована за весь час Незалежності, найменше таким переймалася. Людей пущено на самоплив, у вільне плавання. Хтось тонув, хтось вигрібав. Справедливості заради слід сказати: актор Володимир Зеленський сильно грішить проти істини, коли його герой, президент України Василь Голобородько, волає у фільмі "Слуга народу - 2": "Людям жерти нічого - хоч у Дніпропетровську, хоч у Дніпрі!", прямо ставлячи під сумнів практичну користь від декомунізації. Випадків масового голоду в Україні, на щастя, нема й давно не було. Проте саме продуктові набори, тобто атракціони небаченої щедрості з наміром нагодувати електорат, працюють на користь політиків із часів Леоніда Черновецького.

Для тих, хто не знає: спершу були безкоштовні обіди, організовані цим мільйонером на Дарниці в Києві з 1996 року. Ідею продуктових наборів у форматі "пляшка олії – кіло гречки – банка шпротів – розчинна кава – чвертка алкоголю" підхопили кандидати в депутати всіх рівнів уже на початку 2000-х. Гроші в конвертах, ті самі сакральні 200 грн, з`явилися згодом. Ніхто не звертав уваги: саме такою є вартість згаданого продуктового набору.

Тому виникає ситуація, якій нема логічного пояснення, а саме: Україна не найбагатша держава Європи, але тут не голодують. Проте рядовий виборець, особливо в регіонах, готовий продати голос за їжу або за суму, яку можна витратити лише на їжу і якої вистачить хай на два дні. А ті, хто в такий спосіб народ купує, своєю чергою мислять стратегічно. Вони хочуть їсти смачно й довго. Бажано – до кінця життя, забезпечивши найближчих родичів. І якщо проблему купівлі голосів не вирішити в найближчій перспективі, апетити рядового виборця мають зрости. Лиш вимога вирішити не сьогоденні, а глобальні проблеми з відмовою від 200 грн і пакетика гречки видаватиметься гідною для громадянина, готового віддати голос в обмін на блага.

Андрій Кокотюха

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів