Український становий феодалізм та шляхи його подолання

Взагалі кажучи, досвід доводить, що феодалізм не може реформувати сам себе, як багато хто сподівається. Ніякі люстрації не допоможуть, ніякі вибори, ніякі майдани. Вищі стани ніколи добровільно не відмовляться від своїх привілеїв! Не було таких прецедентів в історії

Український становий феодалізм та шляхи його подолання
Фото з відкритих джерел

Андрій Головачов

Економічний експерт

Взагалі кажучи, досвід доводить, що феодалізм не може реформувати сам себе, як багато хто сподівається. Ніякі люстрації не допоможуть, ніякі вибори, ніякі майдани. Вищі стани ніколи добровільно не відмовляться від своїх привілеїв! Не було таких прецедентів в історії

Оригінал на сторінці Андрія Головачова в Facebook

Протягом багатьох років я постійно пишу про те, що той соціально-економічний устрій, який склався нині в Україні, найбільше нагадує становий феодалізм. Нарешті про це заговорили і маститі вчені. Зокрема, відомий економіст, консультант багатьох наших урядів Андерс Ослунд не так давно написав наступне: "Українська олігархічна держава має багато спільного з феодальною державою. Суди працюють на користь багатих і тих, у кого добре налагоджені зв'язки, замість того, щоб захищати своїх громадян, керуючись принципом верховенства права".

Ослунд визнав найголовніше. В Україні негласно існують стани і, як наслідок, станові суди і нерівність прав людей. Це і є головний принцип феодалізму. Ослунд визнав, що судова несправедливість в Україні - це не окремі прикрі відхилення від норми. Це і є норма!

А якщо є юридична нерівність, якщо людина з нижчого стану не може захистити себе в суді проти вищих станів, то виникають феодально-олігархічні клани. Люди самі шукають і прагнуть долучитися до могутніх кланів, тому що це єдиний спосіб захистити себе, свою гідність, своє майно і свободу, не маючи юридичного захисту.

Новини за темою

З економічної точки зору кланово-феодальна система абсолютно неефективна, бо вона насилу залучає капітал та інновації. Тому українська економіка ніколи не створювала вартість. Навпаки, вона її поїдала. Саме з цієї причини економіка Україна послідовно зруйнувалася і вже підійшла до краю прірви.

У сучасному висококонкурентному світі феодальний лад може існувати, тільки якщо він має достатній ресурс для цього. У Росії феодалізм забезпечений енергоресурсами. У Китаї - національною традицією майже безкоштовної робочої сили. У Білорусії феодалізм утримує та ж Росія. В Азербайджані - нафта.

В Україні джерелами утримання феодалізму послідовно були:

- розкрадання державної власності;

- крадіжки російського газу;

- продаж військового майна (на момент розпаду оцінювалося в 50 млрд дол.);

- розкрадання міжнародних кредитів.

Поступово всі зазначені джерела підтримки феодалізму були вичерпані, і Україна закономірно прийшла до найжорсткішої економічної кризи та неабиякої боротьби феодальних кланів за ресурси та право знімати ренту. До такої боротьби, яка загрожує вже самому існуванню країни.

Новини за темою

Що буде далі? Чи можна реформувати феодалізм в Україні? І як?

Відповідей ні в кого немає... Взагалі кажучи, досвід доводить, що феодалізм не може реформувати сам себе, як багато хто сподівається. Ніякі люстрації не допоможуть, ніякі вибори, ніякі майдани. Вищі стани ніколи добровільно не відмовляться від своїх привілеїв! Не було таких прецедентів в історії.

Тому принципово є тільки два шляхи:

- революційне руйнування феодалізму і прихід до влади дрібної і середньої буржуазії. Це небезпечний і кривавий шлях;

- примусове реформування країни через її окупацію іншими країнами. Саме так США реформували Грузію, поставивши в кожне міністерство і відомство своїх представників, просто тотально наситивши Грузію американцями. Саакашвілі був лише слухняним та енергійним виконавцем.

Новини за темою

Більш радикальний випадок - це те, як США реформували післявоєнний феодалізм у Японії або Німеччині через післявоєнну окупацію.

Україна в нинішньому стані не здатна сама себе утримувати і повністю залежить від зовнішніх кредитів. Убога структура економіки після розриву відносин з Росією стала остаточно розпадатися. Експорт до країн ЄС не тільки не зріс після скасування мит на наші товари, як очікувалося, а впав вже на 45% з моменту підписання Угоди про асоціацію.

І на горизонті не видно ні політичних, ні економічних факторів, які б дозволили сподіватися, що ситуація може змінитися на краще. У найближчі роки остаточно розпадеться соціальна та пенсійна системи, суспільство загрузне в протести і бунти, а злочинність захлисне всю країну. Власне, вже захлиснула.

Новини за темою

Економічно утримувати Україну Захід не в змозі, та й не має бажання. У цих умовах Заходу доведеться приймати для себе нелегке рішення: або приступити до жорсткого реформування України через фактичну окупацію, або визнати свою поразку і передати Україну знову в зону впливу Росії, яка буде утримувати Україну на плаву за рахунок відновлення економічних зв'язків.

Історія завжди повторюється знову і знову до тих пір, поки питання не буде вирішено остаточно.

Андрій Головачов

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>