banner banner banner

Український контекст економічного протекціонізму

Принцип вільної торгівлі без використання спеціальних мит та обмежень є ідеальною, але недосяжною в умовах жорсткої глобальної конкуренції моделлю світової торговельної системи. Теоретично вільна торгівля забезпечує для всіх країн рівні конкурентні умови для реалізації на світовому ринку сировини і товарів за ринковими цінами

Український контекст економічного протекціонізму
З відкритих джерел

Тимур Чмерук

Підприємець

Принцип вільної торгівлі без використання спеціальних мит та обмежень є ідеальною, але недосяжною в умовах жорсткої глобальної конкуренції моделлю світової торговельної системи. Теоретично вільна торгівля забезпечує для всіх країн рівні конкурентні умови для реалізації на світовому ринку сировини і товарів за ринковими цінами

Насправді більшість розвинутих країн для економічного зростання та отримання конкурентних ринкових переваг широко використовували дешеві природні або трудові ресурси зі своїх колоній.

З метою подальшого економічного зростання вони розширювали колоніальні володіння, внаслідок чого між різними країнами виникали суперечності й конфлікти - торговельні, економічні, політичні та збройні, що тією чи іншою мірою має місце й у ХХІ ст.

Незважаючи на плин часу і створення спеціальної міжнародної організації для регулювання торговельних відносин - Світової організації торгівлі (World Trade Organization, WTO), більшість країн і досі активно використовують економічний лобізм.

Новини за темою

У такий спосіб уряди захищають внутрішнього виробника, створюють на ринку праці додаткові робочі місця. Від цього значною мірою залежить добробут і процвітання держави та її громадян.

У сучасному світі відстоювання національних економічних інтересів є важливою складовою міжнародних відносин. Слабкі держави в економічному сенсі фактично є колоніальними сировинними територіями для високорозвинених, які виробляють конкурентоспроможну продукцію з високим рівнем доданої вартості.

Яскравим прикладом гострих суперечностей глобального ринку є торговельна війна між двома найбільшими економіками світу - США і КНР. Оскільки дефіцит торговельного балансу США з Китаєм у 2018 році становив 419,2 млрд дол., американський уряд запровадив торговельні мита на імпорт китайських товарів.

Незважаючи на це, імпорт товарів з Китаю до США торік зріс ще на 53,3 млрд дол. Китайські виробники досягли таких результатів завдяки високому рівню конкурентоспроможності своїх товарів на американському ринку.

Україна є малою відкритою економікою. Це підтверджує індекс економічної конкурентоспроможності нашої держави. За методикою Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ), торік Україна посіла 83-тє місце серед 140 країн. Це означає, що 82 країни на глобальному ринку мають очевидні конкурентні переваги над нашою економікою.

У світі більшість країн використовують економічний протекціонізм для захисту власних виробників, стимулювання експорту їхньої продукції  і створення бар'єрів для імпорту. Але далеко не всі про це офіційно повідомляють. Дуже часто така політика проводиться непублічно. Позитивних результатів у різні періоди досягли Японія, Південна Корея, Туреччина і Канада.

Стан української економіки, яка поступово спускається до рівня сировинного придатку розвинутих країн, описав у своєму Фейсбук-пабліку президент Української асоціації Римського клубу Віктор Галасюк.

Пан Галасюк зазначає, що “торгові війни – це конкуренція на глобальній економічній арені за поліпшення “професії країни”. Це боротьба за зміну статусу-кво країни на світовому ринку... Кожна країна має власну “професію”, або економічну спеціалізацію. Сьогодні ЄС – виробник. Україна – сировинний донор.

Новини за темою

Адже 82% європейського експорту – промислова продукція, а більш ніж половина українського – сировина… У Гарвардському університеті створили “Атлас економічної складності”. Він наочно демонструє, що український експортний кошик на 70% наповнений аграрною, мінеральною та промисловою сировиною і продуктами з найнижчим рівнем оброблення”.

Експерт також стисло виклав сутність сучасних глобальних економічних процесів: “У випадку України економічна політика - це не просто про добробут. Не про рівень доходів українців, а про роль України у світі. Сировинна колонія, боржник МВФ та експортер людей чи виробник, інноватор та лідер? Економічна політика програмує майбутнє!”.

Чітке розуміння сучасної політекономічної ситуації в глобальному контексті має стати для влади наріжним каменем ухвалення важливих рішень. Не варто розраховувати на те, що ринок самостійно врегулює всі суперечності в умовах жорсткої цінової конкуренції на глобальному рівні, безкомпромісної боротьби за ринки збуту сировини і товарів, систематичних торговельних війн між найсильнішими економіками світу.

Для України є необхідним реальний суверенітет в ухваленні рішень та обґрунтований економічний протекціонізм. Це оптимальний шлях розвитку держави в сучасному світовому економічному середовищі. 

Тимур Чмерук

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>