Кадр скандального шоу на СТБ
скриншот
Показ російської версії шоу "Битва екстрасенсів" 15 січня в ефірі СТБ накрив керівництво каналу хвилею негативу. Це вже другий скандал довкола українського телебачення від початку нового року. Але якщо перший стосувався переважно домінування в новорічному ефірі російської мови, і претензії українці висували до вітчизняного ТБ загалом, то нині критика спрямована на адресу конкретного і досить популярного каналу. В ефірі якого мільйони глядачів побачили, серед інших учасників шоу, російських військових, один із яких воював на Донбасі й не приховував цього. Тобто, нам вільно показують персонажів, котрі де-факто репрезентують окупаційну армію, стріляли в українців і, ймовірно, влучно.

Голова правління телеканалу СТБ і керівник медіагрупи StarLightMedia Володимир Бородянський оперативно вибачився за це й пообіцяв звільнити винних. Національна рада з питань телебачення і радіомовлення має намір оперативно відреагувати на це порушення, проте вибачення пана Бородянського загалом сприйняла позитивно. Але очевидно, що якби цього неподобства в ефірі ніхто не помітив, сам Бородянський сприйняв би подібний факт як норму й не надто заморочувався. Бо, попри минулорічну відзнаку "Людина нового часу" за версією однойменного видання, він не розглядає Росію в якості держави–агресора. І не раз публічно висловлювався з приводу того, що цільова аудиторія очолюваного ним каналу звикла саме до проросійського контенту, бо світоглядно є родом із СРСР.

Новини за темою: Телеканал СТБ вибачився за показ шоу з російськими військовими, які воювали на Донбасі

На думку пана Бородянського, країна зі столицею в Москві, яка постала на карті світу після завершення російськими більшовиками окупації України, Білорусії та Кавказу, залишила після себе не лише погане, а й хороше. В прямому розумінні, добре. Маючи саме таке уявлення про "старе та добре", керівник популярного каналу почав наповнювати ефір відповідним контентом. Відзнаку він отримав саме за неперевершену поки що якість розважальних програм. Проте успіх видовищ базується на питомо російському контенті. Його навіть не адаптують до потреб українського глядача, спекулюючи на звичці дивитися російське як "наше".

У зв’язку з прецедентом виникла доволі пікантна ситуація, яку помітив журналіст Сергій Руденко та описав на своїй сторінці в Facebook: "30 грудня 2016 року у The Wall Street Journal власник СТБ Віктор Пінчук публікує статтю про майбутнє України без ЄС, НАТО, Криму і з компромісами щодо "ДНР" і "ЛНР". 1 січня 2017 року ведуча програми "Все буде смачно" на СТБ Алла Ковальчук відзначала Новий рік під промову Путіна і публічно продемонструвала зневагу до українського гімну. 15 січня 2017 року канал показав "Битву екстрасенсів" російського виробництва. Головні герої - бойовики із "ДНР". Випадковість це чи закономірність – кожен має свою думку. Проте загалом не можна не відзначити, що в останній час дуже багато суперечок довкола Віктора Пінчука та його каналу.

Новини за темою: Нацрада з ТБ 19 січня розгляне питання трансляції на СТБ шоу з російськими військовими

Але СТБ тут не якийсь виняток. Давайте тепер глянемо на проблему ширше й відмотаємо на кілька років назад. Тоді вважалося нормальним, що учасників українських розважальних шоу оцінювали спеціально запрошені "експерти" з Росії. Доходило до того, що українські громадяни серед суддів опинялися в меншості й виглядали бідними родичами, котрі мають дякувати за те, що взагалі покликали. Вже після початку російського вторгнення в Крим та на Донбас час від часу спалахували скандали: в українських фільмах та серіалах продовжували грати російські артисти. Вони ж брали участь у новорічних шоу, і саме неможливість запрошувати зірок з Росії надалі стала однією з причин, чому цьогорічний святковий ефір складався подекуди з повторів старих гумористичних програм.

Новини за темою: Новорічне телебачення лишається зрозумілим українцям злом

Виявляється, менеджмент провідних українських каналів щиро – це справді так! – не розуміє різниці між контентом, виробленим в Україні, і російськими аналогами. Вважається, що російські серіали жодної загрози для українців не становлять, бо, цитата, "ментально близькі нашому глядачеві". Нещодавня заборона трансляції "Дождя" викликала хвилю обурення в українських лібералів, бо, виявляється, українців позбавляють можливості чути голос нібито опозиційної Росії. Ніхто не припускає можливості замінити російський аналог західним або, як варіант, під час адаптації популярних шоу використовувати український або західний репертуар. Ось чому свої вибачення Володимир Бородянський приніс, перед тим ймовірно схрестивши пальці в кишені – так роблять забобонні, коли кажуть неправду.

Андрій Кокотюха

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.