Українська банківська система – банкрут?

Щоб поліпшити ситуацію, потрібно щоб банки збільшили свій капітал. Про це постійно говорила і глава НБУ Валерія Гонтарева, при цьому забуваючи сказати, що багато хто із власників банків просто не бачить у цьому економічної логіки

Українська банківська система – банкрут?
Фото з відкритих джерел

Щоб поліпшити ситуацію, потрібно щоб банки збільшили свій капітал. Про це постійно говорила і глава НБУ Валерія Гонтарева, при цьому забуваючи сказати, що багато хто із власників банків просто не бачить у цьому економічної логіки

Дивно, що експерти, які полюбляють апокаліптичні сюжети, не помітили цікаву цифру, яку НБУ розмістив на своєму сайті. Ця цифра справді тягне на те, щоб закричати: "Українські банки – банкрути".

Є такий показник: співвідношення проблемних кредитів без врахування сформованих резервів до капіталу банку. За підсумками IV кварталу 2015 р. він склав 129%. Що це означає? А це означає, що загальна сума капіталу всіх банків в Україні менше загальної суми всіх проблемних кредитів.

Новини за темою

Згідно з економічною теорією, це дійсно банкрутство банківської системи. Капітал банків це основа банківської системи. Він як фундамент, на якому стоїть банківська система. У процесі своєї діяльності банки залучають депозити і видають кредити. І головним джерелом видачі кредитів насамперед є залучення депозитів. Відповідно, погашення депозитів безпосередньо пов'язано з погашенням кредитів. Але при цьому капітал виступає певним гарантом, що у разі якщо кредит погашають погано, а тим більше, якщо у банку є проблемні кредити, то банк може частину грошей свого капіталу спрямувати на погашення проблемних кредитів і тим самим забезпечити повні розрахунки за всіма депозитами. Тому й вважається, що чим нижче показник співвідношення проблемних кредитів без врахування сформованих резервів до капіталу банку, тим надійнішою є банківська система України.

Станом на кінець 2013 р. показник співвідношення проблемних кредитів без врахування сформованих резервів до капіталу банку був на рівні 30%. Теж немало, але загалом прийнятно для країни, що розвивається. Але після того як глава НБУ Валерія Гонтарева провела свої "реформи", цей показник став носити критичний характер. Нескладно зрозуміти, що якщо цей показник перевищує 100%, це означає, що навіть якщо весь капітал банків витратити на покриття проблемних кредитів, грошей не вистачить, і тому частина вкладників банку ніколи не зможе отримати назад свої гроші. Показник співвідношення проблемних кредитів без врахування сформованих резервів до капіталу банку в ІІІ кварталі 2015 р. склав 81%. Теж багато, але ще не дуже страшно. А тепер він вже перевищив всі розумні межі.

Новини за темою

Щоб поліпшити ситуацію, потрібно щоб банки збільшили свій капітал. Про це постійно говорила і глава НБУ Валерія Гонтарева, при цьому забуваючи сказати, що багато хто з власників банків просто не бачить у цьому економічної логіки.

Дуже часто власники українських банків з ЄС обурюються до глибини душі і не розуміють, чому вони зобов'язані ще збільшувати капітал українських банків. Мало того, що вони дуже дорого купили українські банки в 2005-2008 рр., а потім ще у 2008-2009 рр. додатково вносили гроші в капітал банків у надії на кращі часи, але тепер вони просто в шоці. Українські банки для них стали дуже дорогою іграшкою після "реформ Гонтаревої". І продаж, або, точніше, передача фактично безоплатно італійцями свого українського банку "Укрсоцбанк" російській групі "Альфа", ще раз показує, що вони втомилися від України та її "реформ".

Українські власники банків ще більше незадоволені НБУ та його методами роботи, позаяк просто знають, що будь-який банк може бути закритий через суб'єктивне повідомлення голови НБУ. І немає сенсу вносити гроші в банк, коли його можуть просто "віджати" і збанкрутувати.

Новини за темою

Чим все це закінчиться - ніхто не знає. Існувати, а тим більше нормально працювати, банківська система України з такою "діркою", або, точніше, "раною", не може. Вона може тільки спостерігати і чекати, сподіваючись на диво, що на чолі НБУ поставлять адекватну людину, і тоді з'явиться надія на одужання української банківської системи. А зараз українська банківська система - як той хворий, який лежить у реанімації, а в коридорі нянечки пліткують, коли він помре – цієї ночі або через два дні.

Олександр Охрименко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>