banner banner banner banner banner

Україна в Радбезі ООН: Завзята боротьба за примарні повноваження

Призначення України непостійним членом Ради безпеки можна вважати звичайним процедурним питанням, а розповіді про перемогу української дипломатії — сильним перебільшенням

Україна в Радбезі ООН: Завзята боротьба за примарні повноваження
Фото з відкритих джерел

Сергій Тутов

Економіст

Призначення України непостійним членом Ради безпеки можна вважати звичайним процедурним питанням, а розповіді про перемогу української дипломатії — сильним перебільшенням

15 жовтня відбудуться вибори до Ради безпеки ООН. Українська делегація на чолі з міністром закордонних справ Павлом Клімкіним вирушила до Нью-Йорка стежити за процесом. Рада безпеки — постійно діючий орган ООН, відповідальний за мир і безпеку на землі. Складається він із 15 членів, серед яких п'ять постійних і десять непостійних, яких обирають на дворічний термін, по п'ять щороку. Процедура ця є звичайною, відпрацьованою і абсолютно рутинною в ООН.

Від Європи обирають трьох кандидатів — двох від Західної і одного від Східної. Зараз членом від Східної Європи є Литва, термін повноважень якої закінчується, і її місце з імовірністю 99% займе Україна. Кандидатура ця узгоджена заздалегідь, і до того ж вона є єдиною. У зв'язку з цим всі розмови про перемогу української дипломатії на виборах в ООН є дещо кумедними. Бюрократичний апарат цієї організації, що непогано фінансується, діє як добре налаштований механізм і не допускає грубих перекосів і неполадок. Будь-яка спроба назвати те, що відбувається "виборами", крім посмішки нічого викликати не може. А непостійні члени Ради безпеки відіграють роль весільних генералів з відповідними повноваженнями.

Рада безпеки замислювалася при ООН на підставі плану світового устрою, запропонованого президентом США Ф. Д. Рузвельтом ще в 1941 р. Він отримав назву "План чотирьох поліцейських", пропонуючи підтримувати світовий порядок силами чотирьох країн: США, Великої Британії, СРСР і Китаю. Пізніше ця концепція з невеликими змінами лягла в основу створення Ради безпеки Організації Об'єднаних Націй. До четвірки країн, що приймають рішення, було додано Францію, і надалі було організовано більш широке представництво різних країн у цьому органі. До 1971 р. місце Китаю займала Китайська республіка, яка контролює тільки Тайвань, з 1991 р. місце СРСР зайняла Росія як його правонаступниця. До речі, Росія зараз є головою Ради безпеки — статус також перехідний і тимчасовий. У цьому зв'язку викликають подив сказані нещодавно главою українського МЗС слова про те, що наша країна не буде співпрацювати з Росією у випадку, якщо вона стане членом Радбезу.

Новини за темою

Всі рішення Ради вимагають дев'яти з 15 голосів, причому необхідним є збіг голосів усіх постійних членів, кожен з яких має можливість накласти вето на будь-яке рішення. Цим правом неодноразово користувалася Росія, коли Рада безпеки намагалася накласти санкції на сирійський режим. У 2014 р. на запропонований західними країнами проект про нелегітимність референдуму в Криму Росією також було накладено вето, при Китаї, що утримався від голосування. Те ж саме сталося при голосуванні про створення міжнародного трибуналу щодо збитого над Донбасом "Боїнгу". Важливий нюанс: ігнорування голосування постійним членом РБ, за правилами ООН, теж розглядається як вето.

Сьогодні вся конструкція ООН піддається постійній і справедливій критиці, і найбільші країни, які, безсумнівно, впливають на стан справ у світі, створюють паралельні об'єднання, що виключають вплив неповороткого і застарілого об'єднання націй. Причому створено, озвучено та існують такі об'єднання навіть у рамках самої ООН, і називаються вони G4, G5 тощо.

Існує колишня британська колонія Індія з мільярдом жителів. Є найбільша країна мусульманського світу Індонезія з 250-мільйонним населенням. Є найбільша країна Латинської Америки Бразилія з величезним потенціалом, територією і 200-мільйонним населенням. Постійні і найбільші донори ООН — Німеччина і Японія — не можуть миритися із закостенілим, придуманим 70 років тому устроєм світу. Три африканські країни — Єгипет, Нігерія та ПАР — постійно розраховують на членство в Радбезі, і саме бажання Єгипту сьогодні стати членом Ради викликає в українських дипломатів найбільше побоювання і душевні переживання. Навіть президент нашої країни заявив про можливість бути 15 жовтня на виборах у Генеральній асамблеї ООН. Ніби його присутність може якось вплинути на результат.

Новини за темою

Всі хвилювання української сторони з приводу процедур 15 жовтня саме пов'язані з тим, що вже з середини 90-х років минулого століття в кулуарах і з трибун організації постійно заявляють про реформування утворення, що вже обросло мохом. Були пропозиції про збільшення кількості постійних членів Радбезу до 11 країн, а загального числа країн — з 15 до 25. Але ці пропозиції звучали десять років тому в докризові роки. Сьогодні питання перебудови ООН є зовсім не першорядним у світі. Були країни, які навіть відмовлялися від участі у Раді безпеки. Наприклад, так вчинила у 2013 р. Саудівська Аравія на знак протесту проти нездатність Радбезу зайняти тверду позицію щодо Сирії.

Очікуване призначення України непостійним членом Ради безпеки можна вважати звичайним процедурним питанням, а розповіді про перемогу української дипломатії — сильним перебільшенням. Хтось пам'ятає, що Україна вже була непостійним членом РБ ООН у 2000-2001? Ще складніше згадати результати цього членства. Хоча засоби масової інформації, які залишилися без гарячих новин після затишшя військових дій на сході країни, безсумнівно, повинні широко висвітлити чергову перемогу української дипломатії.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>