banner banner banner

Україна-Польща. Перезавантаження?

У міжнародних відносинах України та Польщі назріла необхідність перезавантаження. Але для початку повинен здійснитися демонтаж колоніальних цінностей польського істеблішменту

Україна-Польща. Перезавантаження?
Фото з відкритих джерел

Олексій Зубов

Фінансист

У міжнародних відносинах України та Польщі назріла необхідність перезавантаження. Але для початку повинен здійснитися демонтаж колоніальних цінностей польського істеблішменту

11 листопада у Польщі святкують найважливіше національне свято - День незалежності. У цей день 1918 року на уламках трьох імперій воскресла польська державність. Рівно 125 років Польща була розділена між королівством Пруссією, Російською та Австро-Угорською імперіями. У держави, яка знову з'явилася на карті Європи, з`явилися великі імперські амбіції. В результаті запалали конфлікти по всьому периметру "польського ареалу". За період з 1918 по 1920 рік полякам довелося воювати з українцями, чехами, сілезькими німцями, литовцями і Червоною армією. Причиною цих конфліктів була польська експансія на "спірні території". Поляки швидко забули, що більше ніж століття були найбільшим "розділеним" європейським народом. Кинувшись відновлювати "Велику Польщу", вони відмовилися зрозуміти і осмислити національні почуття українців з білорусами із Західної України і Західної Білорусі. Саме свято в Польщі святкували з 1918 по 1939 рік (II Rzeczpospolita), відновилося ж його святкування 11 листопада 1989 року (III Rzeczpospolita - сучасна назва польської держави) після падіння соціалістичної системи.

Новини за темою

У Новій Польщі протягом 1990-х стався комплекс вдалих економічних реформ. Наприклад, за обсягом ВВП (546,6 млрд USD) країна посідає 7 місце в Європі, зовнішній борг становить "комфортні" 45,6 % від ВВП. Економічні успіхи відродили експансіоністську доктрину Intermarum (Міжмор'я) – це стратегія домінування на просторі держав Балто-Чорноморського регіону.

Чим є Україна для Польщі?! Це питання необхідно розглянути через призму російсько-польських відносин. Значна частина польського суспільства, інтелігенції та еліти живуть болючими рефлексіями щодо свого історичного минулого. Якщо це перевести на прості категорії, Росія спочатку відібрала у них Україну, Білорусь з Литвою, а трохи пізніше розділила Річ Посполиту. Деякі регіони України у свідомості польської консервативно-націоналістичної еліти - це частина "Великої Польщі"! На жаль, таке мислення характерне і для польського міністра закордонних справ Гжегоша Схетини. Наводжу цитату з даного ним інтерв'ю в листопаді 2014 року: "Розмовляти про Україну без Польщі - все одно, що розмовляти про Лівію, Алжир, Туніс, Марокко без Італії, Франції, Іспанії".

Новини за темою

25 жовтня 2015 року пройшли вибори до сейму, які виграла партія Ярослава Качинського "Право і Справедливість", її представники останнім часом публічно проговорюють територіальні претензії до України. Наприклад, інтерв'ю сенатора від партії "ПіС", польського історика Яна Жарина, ось деякі витяги: "Український народ не здатний до самосвідомості без допомоги поляків. Адже українці мають визнати свою провину за Волинську різанину і визнати цю трагедію актом геноциду проти польського народу", "Без Львова, міста, яке завжди було вірне Польщі, немає польського народу. На сьогодні це очевидно", "Особисто я є прихильником концепції Міжмор'я по лінії Балтика-Чорне море-Адріатика, але якщо ми (поляки) шукаємо собі сильних союзників, то повинні звертати увагу на ті країни, які готові миритися з історичною правдою, а не прагнути стерти Другу Річ Посполиту з нашого серця". Звертаю увагу читача, що це висловлювання авторитетного польського історика. Багато років в офіційній "зовнішньополітичній риториці" Польща себе позиціонує як адвокат України в Європі. Поняття "адвокат" досить чітко відображає польське сприйняття України як "підсудної" в цих відносинах.

Новини за темою

Одним з інструментів експансії є "Карта поляка" – це документ, що підтверджує приналежність власника до польського народу, дає певні пільги і права на території Польщі. Формально мета введення - підтримка родинних, етнічних і мовних цінностей польського народу і залучення культурно близьких трудових мігрантів до країни. Необхідно зауважити, "Карту поляка" можуть отримати лише громадяни колишніх радянських республік, видача підданим західних країн не передбачена. В Україні, за переписом 2001 року, налічувалося 144 000 поляків - це приблизно 0,3% від загальної кількості населення країни. Пропозиція отримати "Карту поляка" в умовах економічної кризи та політичної нестабільності провокує усвідомлення себе поляками багатьох з тих, хто під час перепису назвав себе українцем. Важливо взяти до уваги, що, за неофіційними даними, в країні може проживати від 900 тис. до 3 млн поляків (така кількість - вагомий потенціал для виникнення ірреденти). В Україні функціонує польське посольство і шість дипломатичних консульств, в яких працює понаднормовий штат дипломатів. Як правило, під дипломатичним дахом працює значна кількість кадрових співробітників спецслужб. Діяльність польської розвідки протягом усіх років української незалежності завжди перебувала в полі зору контррозвідки СБУ(ось деякі приклади: в 2000-х припинено шпигунську діяльність старшого офіцера ЗСУ та його дружини; викрито офіцера-контррозвідника, завербованого польською спецслужбою). Протягом поточного року в мережі інтернет також з'являлися повідомлення та копії внутрішніх документів СБУ (достовірність їх не підтверджена), в яких начальник УСБУ у Львівській області доповідає в "Центр" про активізацію роботи польського консульства у Львові з етнічними поляками.

У міжнародних відносинах України та Польщі назріла необхідність перезавантаження. Але для початку повинен здійснитися демонтаж колоніальних цінностей польського істеблішменту.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>