Україна не заробляє, зате продовжує нарощувати боргову піраміду ОВДП

Україна не заробляє, зате продовжує нарощувати боргову піраміду ОВДП
Фото з відкритих джерел

Олександр Гончаров

Засновник «Київського фондового центру»

Кому тепер в Україні потрібна економіка, що виробляє? Отже, по порядку. Насамперед, слід чесно визнати, що структуру нашої економіки стрімко перетворюють з аграрно-індустріальної на аграрно-сировинну із роздуванням фінансових бульок, які скоро і з гучними скандалами почнуть лопатися.

Судіть самі. 7 серпня Мінфін розмістив гривневі і валютні облігації внутрішньої держпозики (ОВДП) на загальну суму 10,04 млрд гривень. До розміщення пропонувалися гривневі облігації зі строком обігу 91 день, 175, 329 і 672 дні; номіновані в доларах на 105 днів і 203 дні, і номіновані в євро на 77 днів. Зокрема, тримісячні ОВДП розмістили на 1,75 млрд грн і шестимісячні – на 1,04 млрд грн за ставкою 18% річних. Від розміщення доларових облігацій терміном обігу 203 дні надійшло 56,46 млн дол. США (за ставкою 5,89%), а номіновані в євро ОВДП терміном обігу 77 днів були розміщені в обсязі 69,01 млн євро (за ставкою 4,39%).

Новини за темою

Важливо зауважити, що тільки в липні на фондовій біржі "Перспектива" було укладено 835 договорів по операціях із ОВДП на суму 11,3 млрд грн, а з початку 2018 року – 3 899 договорів на загальну суму 70,7 млрд гривень! І тепер подумайте, який український виробник зможе вийти на ринок запозичень зі своїми корпоративними облігаціями, відсотковий дохід яких ще й оподатковується 19,5% податків, а ОВДП з астрономічними відсотками доходу – взагалі без оподаткування?! Така спритність влади якомога більше позичити в будь-якій валюті цілком зрозуміла, адже, за даними Держказначейства, на Єдиному казначейському рахунку на початок серпня залишилося лише 1,99 млрд гривень. Це на 7,4 млрд грн менше, ніж місяцем раніше, і у 22 рази менше (!), ніж на аналогічну дату минулого 2017 року (до речі, тоді було 44 млрд грн).

Відповідно, тільки за офіційними даними за 7 місяців поточного року план з виконання дохідної частини бюджету недовиконано більш ніж на 16 млрд гривень. А на скільки насправді? І чого далі чекати? Думаю, дуже оманливо плекати надію на те, що Кабмін Володимира Гройсмана зможе відновити фінансові втрати, адже саме ці міністри довели ситуацію до того, що українська економіка фактично перестала заробляти, а уряд лише витрачає і просить в борг уже звідусіль. За великим рахунком, йдеться про повний розпродаж під рекордні 18% річних процентного доходу майбутніх доходів нашої економіки.

Новини за темою

Але, може, підприємствам зараз слід брати кредити, проте чи є в цьому економічна доцільність для виробників? Адже облікова ставка НБУ сьогодні 17,5%, а значить, в комерційних банках позичають дуже дорогі й "короткі" гроші лише ті, хто не збирається їх повертати. Тому за I півріччя банки отримали 8,3 млрд грн чистого прибутку, а не реальний сектор економіки. Плюс кредитні установи наростили свої портфелі проблемних або неповернених кредитів. У цей же час ключову облікову ставку Банк Англії зберігає на рівні 0,5%, а Європейський центробанк (ЄЦБ) взагалі утримує на рівні 0%.

Із ким у країнах ЄС збираються конкурувати наші національні виробники? Або для зниження собівартості української продукції Кабміну з НБУ і надалі треба буде девальвувати гривню, а роботодавцям – заморожувати зарплати працівникам? І це в умовах, коли українська економіка – це, перш за все, воєнна економіка і економічна географія, а вже потім інфляція і девальвація. В економіці України потрібно змінювати майже все, а поки тільки заклинання, і жодних конструктивних дій від уряду, Верховної Ради і Нацбанку.

При цьому, на жаль, наші очікування стають все гіршими. Чому політики у владі так досі не створили систему військового та науково-технічного прогнозування в Україні? Чому не діє комплексна система взаємодії державних і приватних інститутів наукового, управлінського, фінансового, інвестиційного, інноваційного, маркетингового напрямів, головна мета якої - стати інструментом реалізації стратегії економічного розвитку, а точніше - перетворити модель розвитку України з пасивно-еволюційної на активно-експансіоністську. А що сьогодні Кабмін видає на-гора? Певна річ, рапортує про одне й те саме. Так, наприклад, Мінфін за січень-червень 2018 року для погашення держборгу вже виплатив 104,726 млрд грн, у тому числі за зовнішнім – 23,7 млрд гривень (це менше 40% від загальної суми, а значить, у II півріччі доведеться платити більше).  

Новини за темою

І все ж, що конкретно, по пунктах, треба робити, щоб почала працювати економіка України? По-перше, почати надавати (в першу чергу держбанками) довгострокові кредити з метою:

- створення нових підприємств в пріоритетних галузях економіки;

- здійснення модернізації та реконструкції як у державному, так і в приватному секторах на умовах, що враховують цикли виробництва та його рентабельність;

- під зобов'язання щодо показників продуктивності праці, рівня менеджменту та маркетингу на підприємствах реального сектора економіки.

По-друге, сприяти українським експортерам в їхній експансії на зовнішні ринки через страхування ризиків, яке здійснювати за допомогою Експортно-кредитного агентства, надавати державні гарантії за контрактами. По-третє, стимулювати залучення інвестицій, постійно підтримуючи інтерес інвесторів до України, організовуючи проведення виставок, роуд-шоу, конференцій та інших заходів. По-четверте, капіталізувати інноваційні компанії за рахунок входження в капітал підприємств, які мають інноваційні перспективи, на умовах державно-приватного партнерства, їх підтримка і в подальшому продаж державного пакета приватному інвестору після зростання вартості активів. І багато інших напрямків розвитку.   

Наостанок мій прогноз: у нас немає жодного дна, яке, на думку Гройсмана, ми намацали – воно ще попереду. Питання, чи досягнемо ми дна до кінця 2018 року? Ні, все говорить за те, що до кінця поточного року економічна ситуація не заспокоїться, рух униз триватиме. І це стає зрозумілим не лише для опонентів влади, а й для дедалі більшої кількості людей, швидко змінюючи їхню систему поглядів на події. Так, власне тільки цей ефект відчуття того, що картина маслом набагато гірша за ту, до якої люди готувалися, може викликати справжній шторм. Думаю, останніми словами на посаді прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, як і сапера, льотчика, парашутиста й альпініста, будуть такими: "Не заважайте, я знаю, що роблю!"

Олександр ГОНЧАРОВ,

Директор Інституту розвитку економіки України

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>