banner banner banner

Уявімо страшне: вся земля під посіви в Україні належить європейцям

Найцікавіші цифри отримаємо, якщо почнемо рахувати недоотриманий нашою державою прибуток

Уявімо страшне: вся земля під посіви в Україні належить європейцям
Фото з відкритих джерел

Сергій Тутов

Економіст

Найцікавіші цифри отримаємо, якщо почнемо рахувати недоотриманий нашою державою прибуток

10 листопада Верховна Рада продовжила мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. Землі не можна купувати-продавати, їх не можна вносити до статутних фондів господарських товариств. Мотивація така: подовження заборони ще на рік - до 1 січня 2017 р. - дозволить зняти наявну соціальну напруженість.

Земельна реформа в Україні є найдовшою у світі. Над створенням ринку землі почали чаклувати в 1992 р. Останнє рішення законодавців подовжило це дійство до срібного весілля — двадцять п'ять років. Як годиться, в усьому винні нерозв'язані питання. Їх декілька.

Новини за темою

Перше: незрозуміло, хто може купувати землю, чи варто продавати її іноземцям або ж "Україна для українців".

Друге: ринок землі може бути монополізований кількома гравцями, а будь-яка монополія веде до деструкції та загибелі.

Третє: зараз не на часі продавати, адже країна переживає стан агресії з боку східного сусіда і перебуває на дні економічної кризи. Ми не отримаємо справедливої ціни за наше багатство.

Четверте: не створено правил гри. Незрозуміло, на яких умовах землю будуть реалізовувати та експлуатувати.

Спробуємо розібратися в кожному із складносурядних питань, що стоять на шляху створення ринку землі. В існуючому ринковому світі земля — не сакральний, а цілком відчутний актив, який використовують. Тому ставитися до ринкового активу як до священної корови щонайменше несучасно. Обумовити пріоритетну можливість придбання землі українцями зовсім нескладно. Досить подивитися на світовий досвід. Можна навіть ввести тимчасовий мораторій на купівлю іноземцями сільгоспугідь. Цілих 12 років після вступу до ЄС іноземці не можуть купувати землю в Польщі. Іншими новими членами ЄС (Угорщина, Румунія, Болгарія, Литва) також встановлено багаторічний мораторій на продаж землі іноземцям. Україні далеко до вступу в ЄС, але й зараз варто було б створити хоча б видимість причетності до європейських цінностей. Важливо зрушити з мертвої точки.

Величезні землі в США належить іноземцям, що не заважає цій країні довгі роки залишатися світовим лідером. У Франції і Німеччині державні агентства мають переважне право купівлі землі — безпосередньо, не повідомивши державу, продати землю не можна. Але якщо вона не потрібна державі, то продається спокійно кому завгодно. Нам є у кого переймати існуючий досвід.

Відкрию маленьку таємницю: землі, яка за показниками близька до української, в світі дуже і дуже багато, але далеко не вся вона ефективно використовується. У XXI столітті важливо мати землю, сонце і воду, а все інше доробить технологія. Легенди про унікальність українських чорноземів померли разом з минулим століттям. Ми цікаві логістикою, своїм європейським розташуванням, адже тут живе десята частина населення нашої планети.

Всі наші сільськогосподарські угіддя займають 70% загальної площі держави. Основні земельні активи країни наразі належать приватним власникам, що проживають у сільській місцевості. Це майно дісталося їм у скрутний час приватизації. Великий бізнес контролює на сьогодні близько 5 млн га землі - практично восьму частину всіх угідь.

Новини за темою

Побоювання, що монополісти землі можуть диктувати свої умови, є виправданими. Саме вони за весь час існування української держави не давали і не дають прийняти чіткий закон про землю. Поки чверть століття країна ігнорує створення законодавчої бази в цьому виді бізнесу, сільськогосподарські ділки існують і встановлюють якісь свої рамки і відносини, живуть за цими правилами і змушують жити суспільство, підтверджуючи думку, що закон може бути будь-яким, аби він виконувався всіма. Те, що довгі роки твориться на наших теренах, називається мораторієм на використання сільськогосподарської землі. За двадцять з гаком років агромонстри витратили мільйони доларів на лобіювання своїх правил, заробивши при цьому мільярди. За неприйняття рішень протягом довгих років сплачуються реальні гроші в кишені представників всіх гілок влади. Люди схильні до стабільності, і давно придумані правила на українському ринку ніхто ламати не бажає.

Найцікавіші цифри отримаємо, якщо почнемо рахувати недоотриманий нашою державою прибуток. Уявімо страшне: вся земля під посіви зернових належить європейцям. У німців і чехів 90 ц/га пшениці вважається звичайним урожаєм, у нас 30 ц називається кращим. Візьмемо цю трикратну різницю і помножимо її на 25 років. Ми збираємо в середньому 30 млн т на рік, значить у європейських аграріїв ця цифра становитиме 90 млн т. Різницю в 60 млн помножимо на 150 дол. (вкрай умовну ціну тонни зернових) і на втрачені роки та отримаємо якийсь захмарний результат потенційно недоотриманого прибутку.

Про несвоєчасність закону про торгівлю землею говорять багато. Прем'єр-міністр якогось опозиційного уряду і величезний позавчорашній авторитет Борис Колесніков переконаний, що продаж землі розорить 10 млн осіб в Україні. Головний радикал України Олег Ляшко категорично проти будь-якого продажу. Вустами голови "Опозиційного блоку" Юрія Бойка озвучено безумовну необхідність подовження мораторію. За мораторій голосував багато хто із "Самопомочі".

Останнє — про правила гри. Хороші правила встановлює сильний і справедливий. Цією доктриною керується нинішній світ. Буржуї дослідним шляхом визначили мінімальний розмір землі, який завжди приносить прибуток одному власнику. Згідно із способами сучасної експлуатації, це 5 тис. га. Простій людині її потрібно значно менше для життя і для всього іншого, навіть для зняття соціальної напруженості.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>