Убезпечити себе: що потрібно знати про пожежну безпеку будинку, квартири і офісу

Наша безпека, в тому числі і пожежна, в першу чергу наша справа. Чи встановлювати пожежну сигналізацію в квартирі, де шукати вогнегасник в офісі і як правильно викликати пожежників у разі НП 112.ua розповіли рятувальники і фахівець з пожежної безпеки

Убезпечити себе: що потрібно знати про пожежну безпеку будинку, квартири і офісу
Фото з відкритих джерел

Тетяна Святенко

Журналіст

Наша безпека, в тому числі і пожежна, в першу чергу наша справа. Чи встановлювати пожежну сигналізацію в квартирі, де шукати вогнегасник в офісі і як правильно викликати пожежників у разі НП 112.ua розповіли рятувальники і фахівець з пожежної безпеки

Пожежа, що забрала життя 64 осіб, серед яких 40 дітей, сталася в торгово-розважальному центрі "Зимова вишня" в м. Кемерово 25 березня. Буквально на наступний день українська влада оголосила про початок масштабних перевірок пожежної безпеки в ТРЦ та місцях масового перебування людей в Україні. 11 квітня рятувальники оприлюднили перші результати перевірок: у перевірених 1 тис. 319 ТРЦ, лікарнях і школах виявлено понад 15 тис. порушень.

У Києві з 357 ТРЦ перевіряються 9 і, за словами рятувальників, можна говорити, що в "Магеллані" і Dreаm Town вже виявлені порушення, які створюють небезпеку для людей.

Те, що рятувальники так перейнялися нашою безпекою і працюють на запобігання трагедій, звичайно тішить і заспокоює. Але все-таки варто пам'ятати, що наша безпека, в тому числі і пожежна, в першу чергу наша справа. Чи встановлювати пожежну сигналізацію в квартирі, де шукати вогнегасник в офісі і як правильно викликати пожежників у разі НП 112.ua розповіли рятувальники і фахівець з пожежної безпеки.

Пожежна безпека житлових будинків

Сьогодні в нових житлових будинках вже на стадії проектування передбачена протипожежна сигналізація. Більш того, в нових висотках повинна бути автоматична система пожежогасіння і вони повинні бути забезпечені внутрішнім протипожежним водопостачанням та первинними засобами гасіння. Але наскільки ці норми дотримуються, в ДержНС стверджувати не беруться. "На жаль, у зв'язку з тим, що ми вже не беремо участь в комісіях, які приймають в експлуатацію будівлі, ми не можемо стверджувати, є такі системи там чи ні. Одне можу сказати напевно - вони повинні бути передбачені", - розповіли 112.ua у прес-службі ДержНС.

Саме тому мешканці нових будинків, як і висоток, збудованих раніше, хрущовок і численних “панельок”, повинні перейматися питаннями протипожежного стану своїх будинків самостійно. А зробити це можна, задавши питання у своєму ЖЕКу або ОСББ, в залежності від форми власності будинку.

Столичний мер Віталій Кличко проводить інспекцію пожежної безпеки одного з ТЦ разом з співробітниками ДСНС Фото з відкритих джерел

"За протипожежну безпеку, за робочий стан дверей на сходових клітках і прохідність самих сходових прольотів відповідає ЖЕК або ОСББ.  Двері на сходових прольотах повинні бути протипожежними, відкриватися за напрямом шляхів евакуації і мати певну межу вогнетривкості. Але, часто двері закривають чи захаращують самі мешканці. Кожен громадянин має право звернутися до ДержНС і на підставі такого звернення наші представники і перевіряють факти, у випадку підтвердження – вживають заходів. До нас надходить дуже багато скарг з цього приводу. Наші співробітники звільняють шляхи евакуації там, де є можливість, пишуть приписи в ЖЕК або ОСББ, які зобов'язують встановити такі двері, забезпечити шляхи евакуації вільними, де потрібно – систему пожежогасіння", - кажуть у ДержНС.

Крім того, співробітники ЖЕКу або ОСББ повинні проводити з мешканцями навчання та інструктаж.

Чи можуть пожежні згасити вогонь у київських висотках

Самі співробітники ДержНС в своїх силах в разі біди впевнені. У Києві на сьогоднішній день 2 853 тис. багатоповерхових будинків, з них чотири 30-поверхових і п'ять - висотою понад 30 поверхів. Рятувальники кажуть, що техніка для гасіння пожеж на верхніх поверхах висоток є. Пожежні столиці мають 18 пожежних машина з драбинами, які можуть працювати з будівлями вище 4 поверхів. З них одна призначена для гасіння пожеж у будівлях вище 16 поверхів.

У той же час пожежні зізнаються - для мегаполісу з такою кількістю висоток техніки замало. Але сподіваються на краще, мовляв у рамках реформи техніка для гасіння пожеж на верхніх поверхах висоток повинна набуватися вже найближчим часом.

Втім, відсутність більшої кількості пожежних автодрабин далеко не найбільша проблема пожежників. Набагато більше проблем для ліквідації пожеж у житлових будинках, незалежно від їх поверховості, створюють самі мешканці. Вся справа в хаотичному паркуванні машин у дворах і на під'їздах до житлових будинків.

"Ми систематично стикаємося з проблемою під'їзду. Пожежники повинні добиратися самими короткими шляхами. Але часто це ускладнено через припарковані машини. Особливо це проблема для порятунку людей, пожежна машина не може під'їхати до будинку через паркування. Часто також проблемою стають припарковані автомобілі на підземних гідрантах і рятувальникам доводиться шукати інший, який може знаходитися за 500-600 метрів. А це означає, що втрачається дорогоцінний час", - розповідають рятувальники.

Пожежна безпека в квартирах і офісах

Рятувальники рекомендують встановлювати в квартирах протипожежну сигналізацію і тримати невеликий вогнегасник.

Фото з відкритих джерел

"Є сенс встановлювати протипожежну сигналізацію в квартирах, це перше, що спрацьовує в разі виникнення пожежі і попереджає людину про НП. Зараз навіть охоронну сигналізацію ставлять разом з пожежною. Також рекомендуємо тримати 1-2 літровий вогнегасник. У разі невеликого побутового загоряння, спалахнула проводка або каструля на плиті пригоріла, його можна легко ліквідувати самостійно", - каже рятувальник.

А ось в офісі вогнегасники, як і пожежна сигналізація, повинні бути обов'язково, причому поряд з оргтехнікою та електричними щитками. "Вогнегасник повинен знаходитися на відстані близько 20 метрів від потенційного джерела загоряння: щиток, принтер і т. д. У вогнегасника є термін придатності, 10 років, але перезаряджати його потрібно кожен рік. Для офісів найкраще вуглекислотний, їм можна гасити проводку, розетку, оргтехніку, навіть якщо вона не знеструмлена. А порошковими і з водою – не можна", - розповідає фахівець з охорони праці.

Також кожен працівник при прийомі на роботу повинен проходити інструктаж з пожежної безпеки, який повинен повторюватися щороку. А на підприємствах і в офісах, де працює понад 25 осіб, створюються добровільні пожежні дружини у відповідності з законом України "Про пожежну безпеку". На об'єктах підвищеної небезпеки – незалежно від кількості співробітників.

"Такі пожежні команди проходять навчання в навчальному центрі, знають, за якими шляхами евакуювати людей, як надавати медичну допомогу, як користуватися вогнегасниками. Знають порядок дій під час НС".

Як правильно викликати пожежників

У разі, якщо пожежа все-таки сталася в житловому будинку, квартирі або офісі, краще викликати рятувальників, не сподіваючись на когось іншого. Нехай краще таких викликів буде кілька, ніж жодного. Оператору "101" потрібно повідомити точну адресу, кількість поверхів будівлі, в якій сталася пожежа, на якому поверсі пожежа, яке крило і якщо є можливість - вийти зустріти пожежників.  

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів