У США взяли на озброєння мисливця за підводними човнами Росії і Китаю

Американський "Сі Гантер" (Sea Hunter, "Морський мисливець") зробив великий крок уперед. 30 січня ВМС США взяли на озброєння "Підводний безпілотний комплекс для стеження за підводними човнами" (Anti-Submarine Warfare Continuous Trail Unmanned Vessel, ACTUV), розроблений Управлінням перспективних дослідницьких проектів Міністерства оборони США (ДАРПА, DARPA)

У США взяли на озброєння мисливця за підводними човнами Росії і Китаю
The National Interest

Американський "Сі Гантер" (Sea Hunter, "Морський мисливець") зробив великий крок уперед. 30 січня ВМС США взяли на озброєння "Підводний безпілотний комплекс для стеження за підводними човнами" (Anti-Submarine Warfare Continuous Trail Unmanned Vessel, ACTUV), розроблений Управлінням перспективних дослідницьких проектів Міністерства оборони США (ДАРПА, DARPA)

Оригінал на сайті The National Interest

"Морський мисливець", так називається перший корабель проекту ACTUV, є безпілотником, призначеним насамперед для безперервного, аж до декількох місяців, відстеження малошумних дизель-електричних підводних човнів. При цьому участь людини в управлінні кораблем зведено до мінімуму. DARPA так визначає мету проекту: розробка високотехнологічної безпілотної системи, яка дозволяє виконувати автономні місії на відстані в тисячі кілометрів і протягом декількох місяців, в умовах моделі дистанційного керування.

Це також означає, що корабель буде діяти в рамках міжнародного морського права і використовувати унікальні можливості нестандартних технологій, які забезпечують надійний і безперервний контроль над малопомітними підводними цілями. DARPA також зазначає, що, хоча безпосередньою метою проекту було покращення можливостей стеження за підводними об'єктами, технології будуть використовуватися при розробці нових проектів морських безпілотників.

Прототип становить собою корабель водотоннажністю 140 тонн і довжиною 40 метрів, що робить його найбільшим безпілотним кораблем з коли-небудь побудованих. Повідомляється, що корабель може розвивати швидкість у двадцять сім вузлів. Подальша робота за проектом ACTUV, включаючи будівництво нових кораблів, буде вестися Управлінням військово-морських досліджень (ONR), яке стало партнером програми в 2014 році. DARPA почало роботу над проектом у 2010 році. Спільне тестування почалося в 2016 році. "ONR продовжить розробку революційного прототипу транспортного засобу - першого з того, що в кінцевому підсумку може стати абсолютно новим класом кораблів, здатних долати тисячі кілометрів у відкритому морі протягом декількох місяців, без екіпажу на борту — як надводного безпілотного корабля середньої водотоннажності (MDUSV)", — йдеться в заяві ДАРПА.

Новини за темою

Хоча, як підказує назва, основною місією системи ACTUV буде відстеження підводних човнів, DARPA і ONR перевіряли судно і на можливість застосування в інших сферах з використанням різних модулів. Одна з цікавих перспектив — використання "мисливців" для розмінування, що не вимагає піддавати ризику життя людей. За даними DARPA, прототип корабля завершив випробування з використанням установки для розмінування (MCM) у серпні 2017 року.

Представник DARPA, який працював над програмою ACTUV, зазначив, що корабель становить собою зрушення в філософії ВМС США. "ACTUV є новим поглядом на морський театр військових дій. Замість невеликої кількості  багатофункціональних і дорогих кораблів на „сцену“ виходить велика кількість уніфікованих і більш простих платформ, які у своїй сукупності будуть більш ефективні, — заявив директор відділу військових технологій DARPA Фред Кеннеді. — Військові говорили про стратегічну важливість заміни „короля“ і „королеви“ на морській шахівниці безліччю „пішаків“, і ACTUV є першим кроком до того, щоб зробити саме це".

Хоча проект ACTUV розпочато до появи "Третьої компенсаційної стратегії" (стратегія, що передбачає використання новітніх технологій та передових методів управління для досягнення переваги над військами противника), проект, безумовно, вписується в цю роботу. Колишній заступник міністра оборони США Роберт Ворк, якого часто називають архітектором "Третьої компенсаційної стратегії", неодноразово заявляв, що використання досягнень в області штучного інтелекту й автономності (зброї) буде мати центральне значення для успіху стратегії. Він також підкреслював важливість потенціалу взаємодії між людиною і машиною. Хоча це може бути не зовсім те, що він мав на увазі, проект передбачає взаємодію людини і машини, оскільки "Морський мисливець" забезпечує тільки спостереження, тим часом як інші кораблі будуть необхідні для фактичного знищення підводного човна противника.

Конкурентні стратегії, як-от "Перша компенсаційна стратегія" (тактична ядерна зброя), часто використовують економічно ефективні системи. "Морський мисливець" з цієї теми. Як зазначає Франц-Штефан Гаді в інтерв'ю "Дипломатові" (Diplomat), "Морський мисливець" буде обходитися "від 15 до 20 тисяч доларів на день, тим часом як щоденні витрати на експлуатацію ракетного есмінця з протичовновими бойовими можливостями (ПЛО) становлять близько 700 тисяч доларів".

Поліпшення потенціалу ПЛО є нагальною потребою для ВМС США, враховуючи чисельність і характеристики ворожих підводних човнів. Китай лідирує в цьому відношенні. За деякими оцінками, дизель-електричний підводний флот Пекіна може зрости приблизно з п'ятдесяти в 2016 році до сімдесяти п'яти до 2030 року. Самі цифри не розкривають всієї історії, тому що китайські підводні човни також стануть і більш модернізованими (і більш тихими), оскільки Пекін замінить застарілі кораблі на більш сучасні. Росія також домоглася великих успіхів у модернізації підводного флоту, який опинився в жалюгідному стані після закінчення холодної війни.

Новини за темою

ВМС США можуть взяти на озброєння першого "Морського мисливця" вже цьогоріч. У грудні 2017 року ВМС уклали контракт на 35,5 мільйона доларів з компанією "Лейдос", щоб почати роботу над створенням другого корабля, який попередньо отримав назву "Морський мисливець II".

***

Військово-морські сили США мають намір розширити можливості "Морського мисливця", який призначено для пошуку підводних човнів. Згідно із заявою розробників, корабель зможе вести вогонь по надводних цілях і здійснювати електронну боротьбу. Розробкою "Морського мисливця" займається Управління перспективних дослідницьких проектів Міністерства оборони США (ДАРПА, DARPA) з 2010 року. Проект отримав назву "Підводний безпілотний комплекс для стеження за підводними човнами" (Anti-Submarine Warfare Continuous Trail Unmanned Vessel, ACTUV).

"Морським мисливцем" дистанційно керує оператор за допомогою джойстика. Втім, технологічний прогрес і швидкий розвиток алгоритмів, що дозволяють підвищити рівень автономності корабля, надихнули представників ВМС США задуматися про додаткові функціональні можливості безпілотника, який спочатку замислювався як мисливець за підводними човнами. "У нас немає обмежень, але, перш ніж ми почнемо це, потрібно створити самоврядну автономну систему", — заявив керівник програми безпілотних морських систем Джон Ракер.

Дальність корабля — 10 тисяч миль. Завдяки встановленим на борту сонару та іншим датчикам він здатний виявляти навіть найбільш безшумні підводні човни противника. Високочастотний гідролокатор здатний визначити форму, розмір, швидкість та інші характеристики будь-якого підводного об'єкта супротивника. "Морський мисливець", довжина якого становить 40 метрів, а водотоннажність — 145 тонн, здатний виконувати бойове завдання при хвилюванні моря до 5 балів і висоті хвилі в 2 метри. Передове гідроакустичне обладнання, система розпізнавання образів та алгоритми автономної навігації дозволяють виявляти малопомітні дизель-електричні підводні човни противника. Ідея полягає в тому, щоб тримати їх під контролем у разі необхідності навіть протягом кількох місяців. Тому субмарини будуть змушені триматися подалі від стратегічно важливих районів.

З розвитком технологій передбачається розвивати платформу в напрямку автономності корабля: збільшити кількість функцій, які не потребують керування оператором. "Ми ще не досягли того технологічного рівня, коли можемо відмовитися від оператора, — пояснив Ракер. — У наших планах модернізувати систему управління безпілотника датчиками для зберігання і пошуку інформації (ISR), удосконалити озброєння і систему радіоелектронної боротьби. Дрон буде мати можливість працювати і з надводними кораблями: керувати, контролювати й аналізувати".

Якщо в майбутньому "Морський мисливець" стане одночасно і більш автономним, і обладнаним смертоносною зброєю, то проект буде відповідати нинішній доктрині Пентагону, в якій мовиться, що будь-яке застосування вражальної сили повинно ухвалюватися людиною, що володіє правом командування й управління. Дрон здатний автономно діяти до 90 днів, використовуючи гідролокатор для пошуку ворожих підводних човнів та інших повітряних та підводних загроз, як-от міни. Наприкінці минулого року DARPA отримало додаткові 8,5 мільйона доларів для проведення подальших випробувань у рамках проекту.

Новини за темою

"Випробування повинні продемонструвати унікальні можливості ACTUV, що з'явилися завдяки нестандартним технологіям, які дозволяють здійснювати надійне і постійне відстеження найбільш безшумних підводних цілей", — йдеться в заяві керівника програми ACTUV DARPA Скотта Літтлфілда. Посадові особи DARPA також стверджують, що мета програми ACTUV полягає в тому, щоб створити технологічну платформу, що дозволяє забезпечити істотну перевагу перед дизель-електричними підводними човнами з точки зору розміру та вартості. Вловити ледь помітний шум двигунів дизель-електричного підводного човна в жвавих прибережних водах — "все одно, що спробувати ідентифікувати звук автомобільного двигуна у гулі великого міста", заявив командир Мінно-трального і протичовнового командування (NMAWC) ВМС США Френк Дреннан. Використання сонара ACTUV також призначено для обмеження ризиків для морських екосистем і таких мешканців морських глибин, як кити.

Спуск на воду і церемонія хрещення корабля відбулася в квітні 2016 року.

Захарі Кек

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>