banner banner banner

У США опублікували доповідь про сексуальні злочини священиків. Церква робить все, щоб винні не були покарані

У США опублікували доповідь про сексуальні злочини священиків. Церква робить все, щоб винні не були покарані
kyiveuromarathon

The New York Times

американська газета

Оригінал на сайті The New York Times

Єпископи та інші керівники Римської католицької церкви в Пенсільванії протягом 70 років приховували злочини сексуального характеру проти неповнолітніх, які вчинили 300 священиків. Вони вмовляли жертв цих злочинів не повідомляти про дані факти в правоохоронні органи і переконували поліцію не проводити щодо них розслідування. Про це йдеться в страшній доповіді, яку у вівторок опублікувала слідча рада засідателів.

У цій доповіді розповідається про шість з восьми католицьких єпархій штату, де кількість виявлених жертв злочинів складає більше 1 000 чоловік. Це наймасштабніше в США державне розслідування сексуальних злочинів проти дітей, які здійснили священики католицької церкви. У доповіді наголошується, що жертв може бути в кілька разів більше, оскільки деякі записи втрачені, а багато бояться розповідати правду.

Новини за темою

У доповіді перераховуються жахливі злодіяння. Один священик зґвалтував дівчинку в лікарні після того, як їй видалили гланди. Інший зв'язував жертву і бив її шкіряним батогом. Ще один служитель церкви не був позбавлений сану після того, як від нього завагітніла дівчина, а він домовився про те, щоб їй зробили аборт.

Сексуальні скандали стрясають католицьку церкву вже більше 15 років — з того моменту, як в 2002 році з'явилися сенсаційні новини з Бостона. Але незважаючи на те, що церква виплатила мільярди доларів компенсації в рамках досудового залагодження справ, а також проводить нові програми по профілактиці правопорушень, скандали виникають один за іншим, доходячи до вищих ешелонів церковної ієрархії. Незадовго до появи пенсільванської доповіді у відставку пішов колишній архієпископ Вашингтона кардинал Теодор Маккарік, обвинувачений у статевих злочинах проти молодих священиків, семінаристів і малолітніх.

"Незважаючи на деякі реформи, окремі керівники церкви пішли від відповідальності, — написала у своїй доповіді слідча рада засідателів. — Священики ґвалтували хлопчиків і дівчаток, а керівники не тільки не приймали ніяких заходів, але і приховували скоєне. І робили це протягом десятиліть".

Рада засідателів зазначила, що деяких обвинувачених у скоєнні злочинів священиків позбавили сану і відсторонили від пастирської діяльності, однак керівники залишилися на своїх посадах або навіть пішли на підвищення. У доповіді йдеться про одного єпископа, який поручився за священика, який гвалтував дітей. Це не хто інший, як кардинал Дональд Вуерл, який нині є архієпископом Вашингтона. "Поки не зміниться ситуація, на наш погляд, не можна закривати справи про сексуальні скандали католицької церкви", — написали засідателі.

Ця доповідь навряд чи призведе до висунення нових звинувачень і до порушення цивільних справ в рамках діючого законодавства, оскільки терміни позовної давності давно пройшли. Тільки по двох випадках з доповіді на сьогодні пред'явлені кримінальні звинувачення.

В опублікованих у вівторок заявах католицькі єпископи Пенсільванії закликали молитися за жертв і за церкву, пообіцявши більше відкритості і підкресливши, що завдяки прийнятим в останні роки заходам церква вже стала безпечнішою.

Проте деякі священики, в тому числі, єпископ Піттсбурга Девід Зубик, відкинули припущення про те, що церква приховувала свої злочини.

"Ніякого приховування не було, - заявив єпископ Зубик у вівторок на прес-конференції. — Думаю, важливо мати можливість заявити про це. Останні 30 років ми відкрито говоримо про все, що відбувається".

Слідча рада засідателів заявила, що керівники церкви "діяли за певною схемою, намагаючись приховати правду". Вони приуменьшали серйозність вчинених діянь, використовуючи такі слова, як "недоречні зв'язки" замість "зґвалтування", доручаючи розслідувати правопорушення колег священикам, які не мають досвіду розслідування сексуальних злочинів і не інформуючи парафіян про справжні причини усунення звинувачених священиків.

У доповіді йдеться про те, що з цього приводу парафіян інформували наступним чином: "Священик пішов у відпустку через хворобу", "Священик страждає від нервової перевтоми". Або взагалі ніяк не інформували.

Генеральний прокурор штату Джош Шапіро, чиє відомство почало розслідування, заявив на прес-конференції: "Вони всіма силами захищали свій інститут. Як з'ясувала слідча рада засідателів, церква продемонструвала повне презирство до жертв".

За його словами, в деяких випадках сліди ведуть на самий верх, аж до Ватикану.

Ні в одному іншому штаті не було стільки розслідувань церковних правопорушень сексуального характеру, як у Пенсільванії, де приблизно кожен четвертий житель є католиком, а місцеві прокурори особливо чуйні до жертв злочинів. Раніше слідчі поради засідателів проводили перевірки в єпархіях Філадельфії і Алтуни-Джонстауна. У новій доповіді йдеться про інші єпархії штату.

У вівторок Шапіро оточили 20 жертв сексуальних злочинів та члени їх сімей, які ахнули від здивування і почали плакати, коли він розповів, як один священик розбестив п'ятьох сестер з однієї родини, у тому числі одну півторарічну дівчинку.

Деякі жертви заявили в інтерв'ю, що відчули полегшення, коли до них, нарешті, прислухалися і відкрито назвали імена злочинців.

"Я звернувся до двох єпископів, розповівши про факти розбещення дітей за п'ять років, але вони проігнорували ці факти і не надали значення моїм заявам, — розповів священик з міста Ері преподобний Джеймс Фалужчак, який сам піддався сексуальним збоченням в дитинстві і дав свідчення слідчій раді засідателів. — Справа в тому, що через приховування злочинів ці хижаки залишаються безкарними".

Інші ж вважають, що справедливість не восторжествувала. Френсіс Самбер, чийого брата зґвалтував пітсбургський священик, через що юнак у 2010 році вчинив самогубство, сказав: "Добре, що суспільство бачить це, але де правосуддя? Що зроблено в цьому зв'язку? Чому ці люди не в тюрмі?"

У США не проводився всебічний аналіз повного масштабу сексуальних злочинів католицької церкви проти дітей, хоча деякі люди намагалися це зробити. Жертви таких злочинів довгі роки наполягають на тому, щоб уряд провів загальнонаціональне розслідування на кшталт того, що відбулося в Австралії. Там королівська комісія протягом чотирьох років розслідувала сексуальні злочини проти дітей, які вчинили представники різних релігійних і світських організацій, включаючи католицьку церкву.

У США слідчі ради засідателів і прокурори раніше підготували і опублікували 10 доповідей на цю тему, про що йдеться на сайті BishopAccountability.org, але в них висвітлюється ситуація в окремих єпархіях і округах.

Доповідь слідчої ради засідателів Пенсільванії з'явилася в момент, коли сексуальний скандал у церкві перейшов на новий етап. Зазвучали заклики піддавати дисциплінарному стягненню тих єпископів, які розбещували молодих священиків і семінаристів, які займалися приховуванням злочинів своїх колег.

Католики вимагають провести незалежні розслідування і з'ясувати, чому кардинал Маккарик отримав підвищення в церковній ієрархії, незважаючи на те, що його римське керівництво і колег кардиналів попереджали про домагання кардинала до семінаристів і молодих священиків. У липні кардинал Маккарик подав у відставку через звинувачення в сексуальних злочинах проти малолітніх, однак священики в єпархіях Лінкольна і Небраски, а також семінаристи з Бостона та інших місць публічно звинуватили своє керівництво в тому, що воно закривало очі на сексуальні правопорушення.

Слідча рада засідателів збиралася протягом двох років. Вона вивчила 500 тисяч документів з секретних архівів єпархій і вислухала свідчення десятків жертв і єпископа з Ері. У доповіді розповідається про єпархії Аллентауна, Ері, Грінсберга, Гаррісберга, Піттсбурга і Скрентона. Дві єпархії — грінсбергська і гаррісбергська — в минулому році намагалися припинити розслідування ради засідателів, але потім відмовилися від своїх спроб.

У доповіді наводяться імена всіх обвинувачених священиків і розповідається про те, як їх переводили з парафії на парафію, а часом навіть відправляли в інші штати. Рада засідателів заявила, що хоча список цей довгий, в ньому перераховані не всі. У доповіді зазначається: "Ми впевнені, що багато хто з жертв не хочуть розповідати про те, що трапилося з ними, і що єпархії не складали письмові протоколи всякий раз, коли чули щось про сексуальні злочини".

У грінсбергській єпархії прокуратура звинуватила преподобного Джона Суїні в тому, що він на початку 1990-х років розбестив хлопчика. Суїні свою провину визнав і зараз очікує винесення вироку. В єпархії міста Ері у травні заарештували преподобного Девіда Поулсона, якому було пред'явлено звинувачення в гвалтуванні хлопчика протягом восьми років. Перший раз священик згвалтував його у восьмирічному віці. Преподобний Поулсон свою провину поки не визнав.

Законодавчий орган штату Пенсільванія поки не погоджується скасувати строк позовної давності, який заважає зґвалтованим в дитинстві жертвам подавати цивільні позови проти церкви після досягнення 30-річного віку. У багатьох потерпілих від насильства пішли десятиліття на те, щоб набратися сміливості і розповісти про те, що трапилося з ними. Природно, термін давності до цього моменту вже не дозволяє їм звернутися до суду.

Слідча рада засідателів і прокуратура наполегливо рекомендують продовжити строк позовної давності у цивільних і кримінальних справах. Вони радять створити тимчасове "вікно", яке дозволить жертвам більш старшого віку подавати цивільні позови проти своїх розбещувачів і проти церкви.

Церква виступає проти внесення будь-яких змін у закон про терміни давності. Її зусилля очолює єпископ Гаррісберга Рональд Гейнер, голова католицької асоціації церков Пенсільванії. Однак жертви сексуальних злочинів і правозахисники кажуть, що у вересні збираються почати нову кампанію з вимогою до законодавців і єпископа Гейнера відмовитися від своїх заперечень.

"Якщо вона не призведе до серйозних дебатів про скасування закону про термін давності, значить, з моїми побратимами-пенсильванцями щось не так", — сказав 48-річний Шон Дауерті, який дав свідчення слідчій раді присяжних єпархії Алтуни-Джонстауна про те, як його, починаючи з 10-річного віку, ґвалтував священик.

Близько 10 осіб зі списку в доповіді подали заяви в суд з проханням видалити їх імена.

Прокурор Шапіро під час прес-конференції розповів про "напружені правові баталії", що розгорнулися в останні місяці у зв'язку з тим, що деякі згадані в доповіді люди подали апеляції до верховного суду штату Пенсільванія, вимагаючи заборонити його публікацію.

"Вони хотіли приховати приховування", — сказав прокурор.

За словами Шапіро, прокуратура і далі буде боротися за те, щоб звіт вийшов цілком, без будь-яких скорочень.

Один з прикладів приховування, про яке йдеться в доповіді, стосується преподобного Ернеста Паоне, якого спіймали на домаганнях до хлопчиків в Піттсбурзі і на тому, що він використовував зброю при спілкуванні з маленькими дітьми. У 1962 році його колега-пастор втрутився в хід розслідування, щоб перешкодити поліції заарештувати Паоне. Окружний прокурор Роберт Мастерс в 1964 році написав в єпархію лист, в якому повідомив про припинення слідства у цій справі, "щоб уникнути несприятливого для єпархії розголосу".

Даючи свідчення слідчій раді засідателів, Мастерс сказав, що домагався підтримки церкви у своїй політичній кар'єрі.

Преподобного Паоне в наступні роки переводили по черзі в Лос-Анджелес, Сан-Дієго і в Рено, а піттсбургські єпископи як один стверджували, що він повністю відповідає сану і може служити священиком. Серед цих єпископів був кардинал Вуерл, який нині є архієпископом Вашингтона. У 2003 році він прийняв відставку Паоне, коли той вирішив скласти свої повноваження, і дав йому хорошу характеристику, що дозволило священику отримати пенсію.

У понеділок кардинал Вуерл написав своїм священикам лист, в якому говориться, що в доповіді ради засідателів "прозвучить критика деяких моїх дій". "Однак, як я вважаю, її автори також підтвердять, що я діяв обачно і уважно, піклуючись про жертви і думаючи про те, як запобігти подальшим злочинам сексуального характеру", — заявив він.

За станом на вівторок всі шість розглянутих у доповіді єпархій опублікували імена священиків і висунуті проти них звинувачення.

Єпископ Гаррісберга Гейнер нещодавно наказав видалити з усіх церковних будівель єпархії імена обвинувачених священиків і єпископів, які проявили недбалість у справах про сексуальні злочини.

У доповіді говориться, що одна з жертв, яка давала свідчення слідчій раді присяжних, спробувала здійснити самогубство, коли вони вели дебати.

"Зі свого лікарняного ліжка вона просила слідчу раду засідателів тільки про одне: щоб вона довела свою роботу до кінця і розповіла світу про те, що сталося насправді", — наголошується в доповіді.

Лорі Гудстайн, Шарон Оттерман

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>