У пошуках золота: В Україні систематично опоганюють масові єврейські поховання

Вандали розкопують масові поховання євреїв, відокремлюють кістки від землі, складають їх у мішки і вивозять. Хто і навіщо розкопує могили євреїв, убитих під час Голокосту, розбирався 112.ua

У пошуках золота: В Україні систематично опоганюють масові єврейські поховання
Розрите масове єврейське поховання у Немирові прес-служба Нацполіції

Тетяна Святенко

Журналіст

Вандали розкопують масові поховання євреїв, відокремлюють кістки від землі, складають їх у мішки і вивозять. Хто і навіщо розкопує могили євреїв, убитих під час Голокосту, розбирався 112.ua

Близько місяця тому в Рівному, в урочищі Сосонки, була розрита братська могила, в якій захоронено понад 18 тис. убитих під час Голокосту євреїв. На цей факт звернули увагу представники місцевої громади, було кілька звернень в поліцію. При тому важливо відзначити, що подібний акт вандалізму скоєно не вперше, а географія осквернення могил – кілька областей. При цьому поліція Рівненської області досі проводить перевірку, кримінальне провадження поки не розпочато.  

"Було кілька звернень, суть їх у тому, що проводяться незаконні розкопки на території, де є поховання. Факти перевіряються", - розповіли 112.ua у прес-службі обласної поліції.

Сам факт такої тривалої перевірки є незаконним, розповів 112.ua адвокат Максим Борисов: “Подібні відомості повинні бути моментально внесено до ЄРДР і перевірка повинна проходити вже в рамках кримінального провадження. У свою чергу, внесення подібних заяв до журналу Єдиного обліку - незаконно, тому що у даного діяння є явні ознаки кримінального злочину”.

"Не розумію, що відбувається, але в Україні почалося систематичне осквернення масових могил загиблих євреїв у Голокості. Останки євреїв розривають у пошуках коштовностей", - написав на своїй сторінці у Facebook директор Українського єврейського комітету Едуард Долінський.

І це дійсно не перший випадок за місяць. Так, наприклад, у Немирові Вінницької обл. також було розрито масове поховання євреїв.

Правда, у випадку з вандалами в Немирові поліцейські відреагували миттєво – "чорні археологи" були затримані на місці. Місцеві жителі помітили, що вночі на кладовищі з'явилися підозрілі люди, викликали поліцію. Поліцейський побачив, як двоє невідомих підкопують одне з масових поховань. Він викликав підкріплення, вандалів затримали. Ними виявилися двоє жителів Житомирської області 50 і 52 років. Вони були затримані поліцією, розпочато кримінальне провадження.

Розрите масове єврейське поховання у Немирові прес-служба Нацполіції

"Зловмисники встигли насипати в мішки останки людей, щоб вивезти на автомобілі, який залишили неподалік кладовища. Вандали сподівалися знайти в похованні цінні речі", - говориться в повідомленні поліції.

Представник головного рабина Вінниці та Вінницької області Шауля Горовиця Даніель Ерліх розповів 112.ua, що могилу в Немирові осквернили професіонали: "Вони акуратно робили підкопи. Тунелі були вириті, як у шахтах для видобутку вугілля – вони робили бруси, ставили стелі. Кістки витягували дуже акуратно, відокремлюючи їх від землі і складали в мішки. Всього всередині виявлено близько 200 таких мішків, які вони планували вивезти".

Крім того, за словами Еріха, це люди, які займаються вандалізмом далеко не перший рік: "Коли приїхав голова громади, він зауважив, що у них однаковий почерк, що в Погребищі (братська могила вбитих євреїв у Вінницькій обл. була розрита таким же чином в 2006 році, а кістки вивозили в мішках, - ред.), що тут. Це люди, які займаються вандалізмом професійно вже кілька років.  У Немирові їх зловили. Ми розуміємо, що ті, хто був затриманий, це виконавці. І ми просимо слідство знайти тих, хто є замовниками, тих, хто ці кістки купує".

Розрите масове єврейське поховання у Немирові 112.ua

На питання, навіщо комусь знадобилися кістки загиблих, Ерліх напевно відповісти не зміг, каже, може лише припускати: "Або дійсно шукали якесь золото, або кістки можуть використовувати для виготовлення страшних артефактів".

В Немирові перепоховали останки загиблих євреїв, але в процесі перепоховання виявилося, що це не єдина розрита тут могила.

"В Немирові величезна територія, там близько 6 могил, і практично всі братські могили розриті. Та, де їх зловили – одна з передостанніх, всі інші опрацьовані. Але вони працюють в усіх областях, тому важливо знайти замовників", - говорить Ерліх.

У МВС заявляють, що з будь-якими проявами антисемітизму, осквернення і вандалізму будуть боротися на всіх рівнях, в тому числі на політичному. Міністр МВС Арсен Аваков неодноразово називав подібні прояви “печерним середньовіччям”.

Тим часом поліція Рівненської області більше місяця продовжує перевірку заяви про осквернення могили в Сосонках. Законодавство ніяк не регламентує строки такої перевірки.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів