У полоні популізму: Як можна вирішити проблему зростання боргів населення за ЖКГ

У полоні популізму: Як можна вирішити проблему зростання боргів населення за ЖКГ
Фото з відкритих джерел

Олексій Кущ

економіст

За підсумками січня 2019 року заборгованість населення за послуги ЖКГ перевищила 62 млрд грн. Можна запускати в Києві на Майдані спеціальне електронне табло, яке показуватиме, скільки українці заборгували державним або комунальним підприємствам за спожитий газ і тепло. Ну, або приватним компаніям однієї ФПГ – за електроенергію. Вийде майже аналог лічильника національного боргу, який встановлено в Манхеттені (Нью-Йорк) неподалік від Таймс-сквер і який показує суму заборгованості  США, що змінюється в реальному часі. У 2008 році, коли розмір боргу перевищив 10 трлн дол., лічильник "зламався" - закінчилася розрядність. Враховуючи темпи зростання боргів населення за комунальними платежами, в Україні "розряди" від самого початку потрібно встановити із запасом.

Новини за темою

Адже ще на початку року ми говорили про катастрофічне зростання комунальних боргів до 55 млрд грн. Не минуло й місяця, як сума зросла майже на 7 млрд грн.

Висловлюючись словами "свата" з відомого фільму,

"- Доповідаю: все в порядку, Бобік здох.

- Який Бобік?

- Комунальний".

Зростання заборгованості на суму понад 55 млрд грн відкрив "ящик Пандори" і розкрив внутрішню недієздатність нинішньої тарифної системи. Чому? Дізнаємося невдовзі.

А тепер саме час "на пальцях", з використанням слайд-шоу показати трагічний життєвий шлях "комунального бобіка". І допоможе нам у цьому відомий гумористичний курс філософії "на пальцях".

Сенсуалізм: "Якщо вдарити по пальцях і буде боляче, то вони є…" або "Якщо борги за послуги ЖКГ ростуть, значить хтось придумав ідіотські тарифи".

112.ua

Динаміка заборгованості населення за послуги ЖКГ підтверджує наявність декількох стійких закономірностей: в період максимального росту нарахувань (грудень - березень), що викликано специфікою опалювального сезону, відбувається закономірне зростання боргів з боку фізичних осіб. Українці, які не отримують від держави субсидіарної підтримки, просто відкладають сплату боргів за комуналку "на потім". Від середини весни і до початку осені (квітень – вересень) споживачі комунальних послуг поступово віддають борги і на старт нового опалювального сезону виходять у нуль. Так і має бути в правильній ціновій моделі комунальної системи в масштабах країни. І так частково й було. Але торік цінова модель на ринку комунальних послуг остаточно перетворилася на скажений калькулятор: зростання боргів у січні – березні 2018-го склало 10,7 млрд грн, а літнє погашення заборгованості – 5,7 млрд грн, або трохи більш ніж 55%. Сніговий ком заборгованості почав активно формуватися. 

Новини за темою

Але цього року ситуація з боргами із розряду арифметичної прогресії перетворилася на геометричну. Або числовий ряд Фібоначчі, де кожне наступне число дорівнює сумі двох попередніх. Тут кому що подобається. Уряд "зафібоначчів" любому електорату такі тарифи, що сума нарахувань за послуги ЖКГ у січні 2019-го склала 21 млрд грн, тоді як аналогічний показник у січні 2018-го дорівнював 14,5 млрд грн. Зростання фінансового навантаження на населення склало 45%! І це вдвічі вище темпів збільшення ціни на "соціальний" газ. Звісно, потрібно робити поправку на температурну карту, але в будь-якому випадку нинішнього січня явно не настав новий льодовиковий період, щоб пояснити таке зростання цифр у платіжках погодними умовами.

Сума платежів населення при цьому зросла до 15 млрд грн (роком раніше – майже 10 млрд грн), тобто фактична оплата нарахувань збільшилася в півтора раза. Але навіть за такої напруги населення і субсидіарних статей державного бюджету заборгованість за перший місяць склала 5,9 млрд грн, збільшившись на 28% порівняно з аналогічним періодом минулого року (4,6 млрд грн).

Спрацьовує головний принцип тарифної антиутопії, або "клітини, що гуляє в пошуках пташки": платимо більше – більше й заборгували.

За нинішньої цінової парадигми зростання заборгованості в зимові місяці може збільшитися до 20-25 млрд грн, а можливість населення влітку погашати борги не перевищить 6-8 млрд грн, тобто приріст рівня заборгованості на початок наступного опалювального сезону становитиме приблизно 15 млрд грн, збільшившись до 80 млрд грн. Ну а навесні 2020 року маємо всі шанси перейти позначку в 100 млрд грн. Саме стільки можуть скласти борги населення за комунальними платежами.

Стоїцизм: "Пальці неминучі", або "Чи можуть не зростати борги населення за таких тарифів".

112.ua

Рівень оплати послуг ЖКГ у січні нинішнього року становить у середньому по країні 72%. Якщо подивитися на цей показник в залежності від видів послуг, то найнижчий показник оплат – це платежі за центральне опалення та гарячу воду (62%), На другому місці в цьому антирейтингу – платежі за газ (74,9%).

112.ua

В абсолютних цифрах борги за опалення і гарячу воду в січні 2019-го становили 3,2 млрд грн. За газ (населення) – 2,6 млрд грн.

112.ua

У регіонах один із найвищих рівнів платежів зафіксовано у Вінницькій області (понад 93%), найнижчий – у Донецькій і Луганській (56% і 50% відповідно). Вкрай низькі показники оплати в областях з великими мегаполісами: у Запорізькій (68%), Дніпропетровській (65%), Одеській (69%), Харківській (69%).

Тобто модель з монопольно високими тарифами і грубою системою субсидування ще так-сяк працює в аграрних областях з невеликими містами, де є можливість перейти на індивідуальні системи опалення, але абсолютно непридатна в містах-мільйонниках (Харків, Дніпро) і в трохи менших мегаполісах, таких як Одеса, Запоріжжя. Навіть у Києві рівень оплати комунальних рахунків склав у січні становить 73,7%, хоча показник середніх зарплат у столиці в 1,2-1,5 раза вище, ніж у регіонах.

Індуїзм: "Кожному пальцю - по кармі!", або "Якщо є вид комунальних послуг, то будуть і борги".

112.ua

Наразі 46%, або 29,1 млрд грн, це борги населення за газ і 20 млрд грн (32%) – за опалення і гарячу воду. Тобто 78% заборгованості населення, або майже 50 млрд грн, становлять платежі, де газ українського видобутку є або предметом купівлі-продажу, або основним тарифоутворювальним елементом.

Таким чином, так само як штучно завищена ціна на газ стала джерелом лавиноподібного зростання боргів населення за комуналку, так і формування справедливих тарифів на газ стане джерелом реструктуризації боргового клубка, що утворився.

Суб'єктивний ідеалізм: "Ось перестану думати про пальці - і вони зникнуть!", або "Чому борги не зникають в результаті реструктуризації".

112.ua

У масштабах всієї країни населення уклало 3,6 тис. договорів на реструктуризацію заборгованості за послуги ЖКГ на загальну суму аж 22 млн грн. Порівняємо із 6 млрд грн нової заборгованості за тепло, газ, воду та послуги з утримання багатоквартирних будинків. Розрив у 270 разів! У січні 2019-го за договорами реструктуризації було заплачено населенням 15 млн грн "живих" грошей.

Таким чином, споживача повністю демотивовано не тільки сплачувати поточні рахунки, але й погашати старі борги.

Новини за темою

І висновки. Тарифна система поламалася в трьох місцях. Сума заборгованості в 62 млрд грн перевищила розмір субсидій, закладених у державному бюджеті на цей рік (55 млрд грн), тобто точку неповернення вже пройдено. Протягом найближчого року розмір боргів населення зросте в півтора раза і досягне 100 млрд грн.

Здатність споживачів послуг за рахунок перепочинку погашати зимові борги за тепло і газ вже вичерпано. Навіть у контексті рівня тарифів минулого року фінансовий розрив у частині максимального потенціалу населення щодо виплати поточних боргів скоротився до 50%. Але проблема ще й у тому, що тарифи продовжують зростати. Як наслідок, рівень платежів у січні нинішнього року хоч і зріс до 72% (з 68% роком раніше), але сама заборгованість за комуналку при цьому зросла на 28%. Тобто за  нинішніх тарифів для того, щоб зростання щомісячної заборгованості в абсолютних цифрах перебувало на рівні 2018-го, питома вага фактичних платежів населення має зрости до 80%, а це апріорі неможливо з причини невідповідності платоспроможного попиту рівню пропонованих цін на комунальні послуги.   

Система з'їла сама себе: якщо би тарифи не збільшилися, то фактичних платежів, зафіксованих у січні 2019 року, вистачило би не тільки на оплату виставлених платіжок, але й на погашення боргів у розмірі 0,6 млрд грн.

Це говорить про те, що проблему боргів за ЖКГ не можна вирішити простим списанням. І її не потрібно посилювати подальшим зростанням тарифів. Її можна поступально протягом 3-5 років вирішити "антишоковою тарифною терапією" у вигляді заморожування тарифів на нинішньому рівні на п'ятирічний період і паралельним стимулюванням зростання доходів населення.

У такому разі через п'ять років в Україні кількість субсидіантів могла би скоротитися до 10-15% домогосподарств, і здатність до погашення старих боргів зросла би з нинішніх 50% до 120-130%, тобто населення не тільки могло би влітку розраховуватися за зиму, але й погашати до 20-30% старих боргів. Справа за малим: знайти того, хто зміг би пройти між Сциллою і Харибдою "реформаторства" і "популізму".

Олексій Кущ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>