banner banner banner banner

У нинішній холодній війні правил гри не існує

Готовність Кремля і його фрілансерів відкинути правила підсилює враження ненадійності режиму Путіна і робить переговори з ним безглуздими. Якщо докази вкажуть на те, що за замахом на Сергія Скрипаля стоїть російська держава, буде досить важко уявити собі повністю симетричну відповідь, яка утримає Кремль від подібної поведінки у майбутньому, — таку відповідь, яка б не збільшила небезпеку від режиму Путіна, завжди готового ризикувати

У нинішній холодній війні правил гри не існує
Фото з відкритих джерел

Готовність Кремля і його фрілансерів відкинути правила підсилює враження ненадійності режиму Путіна і робить переговори з ним безглуздими. Якщо докази вкажуть на те, що за замахом на Сергія Скрипаля стоїть російська держава, буде досить важко уявити собі повністю симетричну відповідь, яка утримає Кремль від подібної поведінки у майбутньому, — таку відповідь, яка б не збільшила небезпеку від режиму Путіна, завжди готового ризикувати

Оригінал на сторінці Bloomberg

У середу, 7 березня, британська поліція підтвердила, що колишнього полковника російської розвідки Сергія Скрипаля та його дочку, які зараз борються за життя, отруїли речовиною нервовопаралітичної дії. Поліція не повідомила, що це була за речовина. Крім того, знати, чим отруїли батька та дочку — це не те ж саме, що знати, хто це зробив. Можливо, ще занадто рано говорити про те, що Росія "оголосила війну", як вже зробили деякі. Однак цей замах ставить перед нами кілька дуже серйозних питань.

З цілком зрозумілих причин найпопулярнішою теорією в британських ЗМІ на даний момент є версія про те, що колишнього полковника військової розвідки і його дочку Юлію отруїли російські агенти. Це нікого не здивувало б. Те, що російська розвідка повернулася до практики страти зрадників, добре відомо з того часу, коли в 2006 році Олександр Литвиненко помер у Лондоні від отруєння полонієм. Якщо ситуація, в яку потрапив Скрипаль, є частиною цієї практики, то в ній вражають дві речі, бо вони вказують на те, що Росія порушила неписані правила шпигунських ігор, з яких вона неодноразово отримувала чималу вигоду. По-перше, Скрипаль був "поза грою" після суду, тюремного ув'язнення і передачі Великій Британії, і, по-друге, разом з ним жертвою виявилася і його дочка.

Новини за темою

У 2010 році Скрипаль став одним з чотирьох осіб, які прибули на Захід в рамках  обміну шпигунами, коли США передали Росії 10 російських "сплячих агентів". В епоху холодної війни між західними країнами та Радянським Союзом та його сателітами сталося кілька десятків обмінів шпигунів, але епізод 2010 року став першим епізодом в путінську епоху, про який було публічно оголошено.

Нікого з відправлених на Захід в рамках обміну шпигунами ніколи не вбивали. Можливість обміну — це своєрідний бонус, який робить шпигунську діяльність на користь іноземної держави відносно перспективною. Ті гроші, які шпигун отримує, або моральне задоволення, яке він відчуває, працюючи проти ненависного режиму, не можуть компенсувати ті величезні ризики, на які йде шпигун. І навіть обіцянка, що країна, на яку він працює, подбає про нього, нічого не змінює, якщо йому доводиться постійно озиратися до кінця своїх днів. Між тим обмін був гарантією мирного життя на пенсії. Якщо це не так, це підвищує ставки для шпигунів, і робить обмін безглуздим.

Новини за темою

Після того як Путін і голови його розвідувальних агентств відновили практику обміну шпигунами, навіщо їм потрібно було відмовлятися від неї, наказавши ліквідувати колишнього шпигуна, який відсидів у російській в'язниці частину строку і якого потім відправили в Сполучене Королівство? Одна з версій полягає в тому, що Скрипаль, можливо, продовжував працювати на британську розвідку вже після обміну шпигунами. Але, оскільки російський уряд тепер не може нічого визнати, не спровокувавши серйозну конфронтацію з Сполученим Королівством, ми, ймовірно, ніколи не дізнаємося, що саме сталося. З цієї ж причини неписані правила обмінів шпигунами досі викликають сумніви, якщо говорити про західні розвідувальні агентства.

Далі питання з дочкою Скрипаля, Юлією. У радянську і російську практику ніколи не входило атакувати родичів зрадників. Навіть у випадку з сином Лева Троцького, Левом Сєдовим, ми не можемо з повною впевненістю говорити про політичне вбивство. Також нам не відомо ні про один випадок "супутньої шкоди", завданої сім'ям зрадників. Радянський і російський підхід до відплати завжди був вкрай прагматичним і, як правило, не включав в себе елементи вендети. Все це є вагомими причинами для того, щоб скептично ставитися до переважаючої версії, поки не будуть оприлюднені факти, що її підтверджують.

Новини за темою

Тим не менш, це не заважає досвідченим аналітикам робити попередні висновки. Старший науковий співробітник Інституту міжнародних відносин у Празі Марк Галеотті, який довгий час вивчав російське розвідувальне співтовариство, написав про "порушення колишнього етикету шпигунства". Він також зазначив, що ФСБ веде все більш активну діяльність за межами Росії і що ця служба навряд чи обмежує себе якимись колишніми правилами, тому що навіть всередині Росії вона часто не визнає ніяких правил. Чи була атака санкціонована Кремлем або ж вона відображає нову культуру спецслужб, цей замах на вбивство посилає чіткий сигнал всім росіянам, які працюють або працювали на західні розвідувальні агенції: ніякі домовленості не дозволять їм перестати постійно боязко озиратися в очікуванні нападу.

Це сильний сигнал, і його зворотний бік полягає в тому, що всім тим, хто таємно працює на Росію, теж варто очікувати більш жорсткого поводження, якщо не отрути в напоях або нападу на родичів. Став би Кремль ризикувати такими заходами — і майже неминучою реакцією Великої Британії — просто заради того, щоб прибрати відставного шпигуна? Якщо ні, то Кремлю варто було б сподіватися на те, що найближчим часом виникне інша версія події і що винні будуть покарані.

І все ж відповідь може бути позитивною — з тих же причин, за якими Путін нещодавно присвятив ключову промову залякуванню США цілою колекцією нової ядерної суперзброї. Мета Путіна, про яку він заявив, полягає в тому, щоб змусити Захід почути його і змусити його почати переговори з Росією з питань безпеки. Демонстрація того, що правил гри в нинішній ітерації холодної війни не існує (у багатьох областях, а не тільки в шпигунській грі), могла бути одним із способів спробувати ініціювати дискусію. Коли мова йшла про глобальну мету, путінська Росія і її попередник не вагаючись ставили під загрозу життя тих, хто зберігав їм вірність.

Новини за темою

Однак, як і ядерні загрози, такі демонстрації беззаконня, швидше за все, будуть мати негативні наслідки. Проблема Путіна полягає не в тому, що він недостатньо грізний — він грізний. Справа в тому, що готовність Кремля і його фрілансерів відкинути правила підсилює враження ненадійності режиму Путіна і робить переговори з ним безглуздими.

Якщо докази вкажуть на те, що за цим замахом стоїть російська держава, буде досить важко уявити собі повністю симетрична відповідь, яка утримає Кремль від подібної поведінки у майбутньому, — таку відповідь, яка б не збільшила небезпеку, що йде від режиму Путіна, завжди готового ризикувати.

Будемо сподіватися, що найближчим часом все проясниться. А поки що краще, що може зробити Захід — спробувати убезпечити себе від подібних атак в майбутньому. Для цього потрібно посилити захист ворогів Путіна, особливо тих, яких режим може вважати зрадниками. Також необхідно пильно стежити за поведінкою офіційних представників Москви і по можливості послабити її неформальний вплив. Можливо, для того потрібно звернути увагу на численні російські співтовариства, такі як, наприклад, лондонське співтовариство. Але навіть це може стати непосильним завданням: їх чисельність дуже велика, а служби безпеки занадто зайняті боротьбою з екстремізмом і тероризмом. До яких би висновків не прийшли слідчі, адекватна відповідь на цей замах стане набагато більш складним завданням.

Леонід Бершидський

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>