banner banner banner banner

У лютому інфляція в Україні уповільнилася, але це ще нічого не означає

У лютому спостерігалося уповільнення темпів зростання цін на споживчому ринку у порівнянні з січнем, коли цей показник становив 1,5%. Проте, темпи підвищення цін на споживчому ринку України залишаються швидкими. За два місяці 2018 року споживча інфляція склала 2,4%

У лютому інфляція в Україні уповільнилася, але це ще нічого не означає
Фото з відкритих джерел

Богдан Данилишин

Екс-міністр економіки України

У лютому спостерігалося уповільнення темпів зростання цін на споживчому ринку у порівнянні з січнем, коли цей показник становив 1,5%. Проте, темпи підвищення цін на споживчому ринку України залишаються швидкими. За два місяці 2018 року споживча інфляція склала 2,4%

Оригінал на сторінці Богдана Данилишина в Facebook

Держстат України оприлюднив інформацію про споживчі ціни за лютий поточного року. Інфляція на споживчому ринку в лютому 2018 року, порівняно з попереднім місяцем, становила 0,9%. Таким чином, у лютому спостерігалося уповільнення темпів зростання цін на споживчому ринку у порівнянні з січнем, коли цей показник становив 1,5%. Проте, темпи підвищення цін на споживчому ринку України залишаються швидкими. За два місяці 2018 року споживча інфляція склала 2,4%.

Новини за темою

У порівнянні з попереднім місяцем, у річному вимірі також зафіксоване незначне уповільнення інфляції - з 14,1% (січень 2018 року до січня 2017 року) до 14% (лютий 2018 року до лютого 2017 року).

Базова інфляція в лютому 2018 року, порівняно з попереднім місяцем, склала 0,6%, у порівнянні з лютим 2017 року – 9,7%, за січень-лютий поточного року - 1,3%.

Якщо порівнювати з січнем поточного року, в лютому найбільше зросли ціни на такі групи товарів та послуг:

- транспорт - 1,5% (це відбулося переважно за рахунок збільшення вартості проїзду в автодорожньому транспорті на 2,7% та зростання цін на паливо і мастило на 2,2%);

- алкогольні напої та тютюнові вироби - 1,4% (алкогольні напої подорожчали на 0,7%, тютюнові вироби – на 2,1%);

- предмети домашнього вжитку, побутова техніка та поточне утримання житла - 1,3%;

- охорона здоров'я - 1,1% (ціни на амбулаторні послуги зросли на 1,6%, на фармацевтичну продукцію, медичні товари та обладнання - на 1%);

- продукти харчування та безалкогольні напої - 1% (найбільше зросли ціни на фрукти - 6,8%, рибу та продукти з риби - 2,4%; також зросли ціни на хліб - 1,6%, овочі - 1,5%; водночас зафіксовано зниження цін на яйця (на 1,6%) й цукор (0,7%). Загалом, в лютому 2018 року, у порівнянні із січнем, зафіксовано підвищення цін на 11 з 14 складових групи товарів “продукти харчування та безалкогольні напої”;

- житло, вода, електроенергія, газ та інші види палива – на 0,4% (тобто ціни залишилися на тому ж рівні, що і у січні 2018 року).

За вказаний період ціни по групі товарів “одяг та взуття” знизилися на 2,8%.

Новини за темою

Ціни за січень-лютий 2018 року, порівняно з аналогічним періодом минулого року, збільшилися на 14,1%. Найбільше зросли ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби - на 20,4%. Підвищення цін на продукти харчування та безалкогольні напої становило 17,6%, на ресторани та готелі — 16,9%, на транспорт — 16,8%. Послуги освіти подорожчали на 15,3%.

Якщо говорити про окремі товари та послуги, то у січні-лютому 2018 року, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, найбільше підвищились ціни на:

- утримання будинків та прибудинкових територій - 52,4%;
- фрукти - 41,6%;
- яйця - 38,3%;
- електроенергію - 28,1%;
- м'ясо та м'ясопродукти - 28,1%;
- паливо та мастила - 21,9%;
- автодорожній пасажирський транспорт - 21,8%;
- водопостачання - 21,7%;
- молоко - 19,7%;
- хліб - 19,3%.

Отже, спостерігається серйозне підвищення цін на товари та послуги, що входять до соціально важливих груп. Це негативно впливає на рівень життя громадян України. Уряду, в першу чергу, потрібно звернути на це увагу і вжити невідкладних заходів щодо попередження зростання цін.

Єдиним товаром, ціни на який за два перших місяця поточного року знизились (на 10,6%), у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, є цукор.

Таким чином, загальна ситуація з динамікою споживчих цін в Україні протягом останніх шести місяців залишається складною, навіть незважаючи на те, що базова інфляція за цей період має тенденцію знижуватися.

Заходи впливу на інфляцію, які використовує правління НБУ, не дають суцільно позитивного ефекту. Причинами цього виступають як фактори, що знаходяться у межах компетенції НБУ, так і фактори, що перебувають за межами компетенції Нацбанку.

Зокрема, слід зазначити такі чинники, що спричиняють високу споживчу інфляцію:
- високий рівень монополізації економіки, що не сприяє ціновій стабілізації через низьку конкуренцію;
- імпортована інфляція (в першу чергу, внаслідок зростання світових цін на нафту);
- перенесення ефекту підвищення облікової ставки на споживчі ціни (через підвищення вартості кредитування, яке пов'язане зі збільшенням облікової ставки);
- вплив сезонної девальвації гривні (грудень 2017 року - січень 2018 року);
- суттєве зростання виробничих витрат (в Україні спостерігається переважно інфляція пропозиції, а не попиту).

Складається ситуація, у якій пріоритетна ціль НБУ - зниження споживчої інфляції до 6±2 п. п. у поточному році (це визначено Основними засадами грошово-кредитної політики на 2018 рік та середньострокову перспективу), скоріше за все, досягнута не буде. Через це Рада Національного банку України на одному з найближчих засідань планує розглянути питання про відповідність Основних засад грошово-кредитної політики на 2018 рік фундаментальним вимогам поточного соціально-економічного стану України.

Висновки

Ще раз наголошую на доцільності перегляду політики ціноутворення на продукти харчування. Доцільним є впровадження пониженої ставки ПДВ на харчові вироби; запровадження, за аналогією з європейськими країнами, максимальної торговельної націнки (максимальна націнка на продукти не повинна перевищувати 15% від ціни виробника, на звичайні товари – не більше 30%, на імпортні товари – не більше 30% від ціни, що вказується на митниці).

Потрібно проводити політику, спрямовану на збільшення конкуренції, а також реформувати житлово-комунальну сферу з метою запобігання зростанню тарифів, що не обумовлені підвищенням якості послуг. Крім цього, треба здійснити структурну перебудову економіки для зниження її залежності від зовнішніх ринків. Такі заходи спрямовані не тільки на зниження інфляції, але і на забезпечення умов для довгострокового зростання економіки.

Аналізуючи наслідки рішення уряду про скасування регулювання цін на продукти харчування, вважаю його передчасним, адже в умовах монополізованої економіки України воно призвело до підвищення темпів інфляції. Вважаю за доцільне відновлення роботи Державної цінової адміністрації, яка на етапі переходу економіки України від рецесії до зростання здійснювала б контроль за зростанням споживчих цін та ціноутворенням, на яке зараз ринок має дуже односторонній специфічний вплив.

Новини за темою

Вплив НБУ на рівень інфляції суттєвий, але він не має визначального значення. Грошові відносини не відірвані від інших сфер економічного життя. Заходи, що вживаються в межах можливостей Нацбанку, без інших комплексних заходів не дадуть належного ефекту. Підвищення ставки рефінансування - а це головний інструмент Нацбанку в боротьбі з інфляцією - в умовах монополістичної структури ринку не забезпечить зниження інфляції, тому що виробники-монополісти підтримують невідповідність сукупного попиту і пропозиції з метою забезпечення контролю над ціноутворенням. Те, що ми досягнемо поставлених цілей в середньостроковій перспективі, є дещо примарним, тому що чим далі ми будемо рухатися, тим більше ця перспектива віддалятиметься.

Інфляція в Україні не є винятково монетарним феноменом. Загалом, інфляція – явище багатофакторне. У неї чимало складових. Якщо сегрегувати складові на монетарні і немонетарні, то саме немонетарних, вірогідно, виявиться більше. Нехтувати внеском немонетарних складових у зростання цін не можна. Наприклад, тарифи національних природних монополій та інфраструктурних монополістів впливають на рівень цін у нашій країні. Впливає на ціни і вартість енергоресурсів, які ми, переважно, імпортуємо. Чи може Нацбанк сприяти стримуванню зростання тарифів вітчизняних інфраструктурних монополістів або впливати на світові ціни на нафту, газ чи вугілля? Питання риторичне. Не знімаючи відповідальності щодо інфляційної динаміки з Нацбанку, закликаю бути більш коректними в оцінках причин зростання цін в Україні.

Сильний вплив на зростання споживчих цін мають фактори, які не підконтрольні НБУ. Серед них, крім скасування регулювання цін на продукти харчування, - зростання адміністративно регульованих тарифів на послуги ЖКГ, збільшення цін виробників промислової і сільськогосподарської продукції. Ці фактори діють на стороні витрат, тому НБУ обмежений у протидії зростанню цін. Для зниження інфляції Нацбанк змушений підвищувати облікову ставку, але в період виходу економіки з кризи це може мати наслідком зростання вартості кредитів та зменшення обсягів кредитування економіки. Позитивний вплив від збільшення облікової ставки в умовах інфляції пропозиції є обмеженим.

Богдан Данилишин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>