banner banner banner

У єврейського народу довга історія, яка пов'язує його з Україною

Президент Ізраїлю Реувен Рівлін виступив у Верховній Раді України

У єврейського народу довга історія, яка пов'язує його з Україною
rian.com.ua

Президент Ізраїлю Реувен Рівлін виступив у Верховній Раді України

Келлі Мінц народилася в 1905 році в сім'ї Рейзелта, Аександра Мінц – в селі Білозерка в Україні. В 1925 році, коли їй було 20 років, вона отримала візу на в'їзд в підмандатну Палестину і здійснила свою мрію стати землеробом і обробляти землю, до якої вона була дуже прив'язана. Пізніше вона вийшла заміж за Менахема Шульмана, який народився в містечку Мар'їна Горка в Україні. Після спільних блукань вони оселилися в сільськогосподарському кооперативному поселенні Мушавихруд разом з кількома друзями, також вихідцями з України. Там у них народилися дві дочки – Варда і Нахама. Нахама - моя дружина. Келлі Дрора залишила в Україні всю свою сім'ю, сестер, братів і батька. Життя в Ерец Ісраель у країні Ізраїль було дуже важким, тому Дрора щиросердно вважала, що її балувані родичі не впораються з труднощами. Саме тому вона не намагалася умовляти їх, щоб вони переїхали в Ерец Ісраель в країну Ізраїль.

Після початку операції "Барбаросса" Білозерка була захоплена вже в липні 1941 року. Тільки протягом перших тижнів окупації привселюдно було вбито кількох єврейських дівчат з містечка. У середині 1942 року євреї містечка разом з іншими євреями гетто в Ленівцинь були відправлені в розстрільні ями дорогою на Кременець, де їх убили. Я назву імена дядьків і тіток моєї дружини та їхніх дітей: тітка Циля з родини Мінц, її чоловік та їхні діти, тітка Маня з родини Мінц, її чоловік та їх діти, дядько Дов Мінц, його дружина і діти. У містечку Мар'їна Горка, який сьогодні належить до Білорусі, були вбиті дядьки моєї дружини, брати і батько Менахем Шульман, Яків, Монше, Шмоель і Есмаель Шульмани. Нехай буде благословенна його пам'ять. Щороку в День пам'яті жертв Голокосту ми в Ізраїлі та в усьому світі читаємо імена загиблих. У кожної людини є ім'я. Але є імена, багато імен, які ніколи не будуть знайдені, незважаючи на зусилля знайти їх. Двоюрідні брати моєї дружини – діти, немовлята - залишилися без імені. Нікому в світі їхні імена невідомі, вони були тут, і їх немає. У багатьох тисяч євреїв, розстріляних, замучених, спалених і похованих заживо в Бабиному Яру, немає імен. Їх знищили під відкритим небом. І ніхто не подбав записати їхні імена. Безіменні. І тоді, і тепер була осінь. Яр був у зелені. Рука натискала на курок знову і знову. Понад 33 тис. євреїв були вбиті лише за два дні. Вони загинули страшною жорстокою смертю. Я описую цю моторошну картину не для того, щоб когось шокувати. Я говорю про це, тому що в Бабиному Яру не тільки загинули від рук нацистів десятки тисяч людей, євреї, українці, цигани та представники інших народів. Вони були знищені німцями і їхніми українськими прихильниками.

Новини за темою

Я говорю про це тому, що в Бабиному Яру фашисти також спробували потім покрити забуттям, стерти з пам'яті цей кошмар, затінити докази, свідчення. Два злочини було скоєно в цьому жахливому яру. Перше - вбивство і знищення. Другий злочин - приховування і знищення пам'яті. І другий не менш наполегливий, ніж перший. Такий же послідовний, такий же ґрунтовний, як і саме масове вбивство. Починаючи з липня 1943 року, солдати СС отримали наказ знищити всі докази вбивства в розстрільних ямах. До того часу число вбитих у Бабиному Яру вже перевищило 150 тис. Наказ, відданий одному з підрозділів № 11005, був чітким – знищити всі сліди. Спочатку трупи були зібрані в купи для спалення. Потім кістки були знищені, а попіл просіяний, щоб знайти срібло і золото. Робота з приховання слідів була настільки ефективною, що жорстоке масове вбивство було майже стерто зі сторінок історії. Багато років потому, коли звідси були вигнані нацисти і закінчилася війна, в Бабиному Яру ще не було пам'ятника. Двічі намагалися стерти з лиця землі жертв Бабиного Яру. При їхньому житті і після їхньої смерті. Я часто запитував себе, чому нацисти так намагалися приховати сліди злочину. Можливо, вони побоювалися суду. Сьогодні я думаю, що приховування доказів служило справі знищення. Якби нацистам вдалося знищити пам'ять, остаточне рішення дійсно стало б остаточним. Злочин фізичного знищення вже скоєно. Ми не зможемо повернути до життя загиблих. Ніколи нам не дізнатися всіх їх поіменно, ким вони були, про що вони мріяли і думали, коли йшли на смерть. Але нам не можна бути співучасниками злочину забуття, затемнення фактів і заперечення Голокосту.

Новини за темою

Близько 1,5 млн євреїв були вбиті на території сучасної України під час Другої світової війни в Бабиному Яру і в багатьох інших місцях. Їх розстрілювали в лісах біля ярів і ровів, зіштовхували в братські могили. Багато пособників злочину були українцями. І серед них особливо виділялися бійці ОУН, які знущалися над євреями, вбивали їх і в багатьох випадках видавали німцям. Вірно і те, що було понад 2,5 тис. праведників народів світу, ті лічені іскри, які яскраво горіли в період темних сутінків людства. Однак більшість мовчали. Відносини між українським і єврейським народами сьогодні спрямовані в майбутнє, але ми не можемо допустити, щоб історія як з її страшними, так і з її гарними подіями забулася. Антисемітизм слід визнавати таким, яким він був у минулому і в його сьогоднішньому вигляді. І не можна реабілітувати і прославляти антисемітів. Ніякими політичними інтересами не виправдати байдуже мовчання або невиразне бурмотіння, коли йдеться про антисемітські структури. Лідери країн, які поділяють антисемітські, расистські та неонацистські погляди, ніколи не стануть бажаними і повноправними членами сім'ї народів світу. У єврейського народу довга історія, яка пов'язує його з Україною. У Києві, Львові, Рівному, Одесі та в сотнях невеликих містечок, розкиданих по всій Україні. Тут понад тисячу років проживала значна частина єврейського народу. Тут створювалося важливе надбання світової єврейської культури. Тут, живучи пліч-о-пліч, українці і євреї впливали один на одного.

Новини за темою

Тут, на українській землі, розцвіли і зміцнилися дві найважливіші течії, що сформували сучасний єврейський світ – хасидизм і сіонізм. Тут народились і діяли найкращі сини єврейського народу. Раббі Леві-Іцхак з Бердичева, Ахад-Гаам, Хаїм Нахман Бялик і мій духовний наставник Зеєв Жаботинський, чиї родичі присутні тут сьогодні. Ізраїльські прем'єр-міністри і навіть мої попередники на посту президента. Президент Іцхак Бен-Цві, уродженець Полтави, і президент Ефраїм Кацир, уродженець Києва. Я твердо переконаний в тому, що наше майбутнє залежить від нас, від того, як ми засвоїмо уроки історії, які дамо оцінки минулому, від виховання молодого покоління в дусі толерантності, людяності і демократії. До моєї великої радості, тут я не висловлюю думки меншості. Сьогодні Україна повертає до світу нове обличчя, Україна доводить на ділі, не на словах, своє глибоке прагнення до змін і вдосконалення. Я захоплююся Україною та її демократичним устроєм, який вона втілює з гордістю, незважаючи на виклик, що стоїть перед нею у сфері безпеки і економіки. Я сповнений захоплення і визнання щодо цього поважного парламенту, який виражає живий дух української демократії. Для мене велика честь виступати перед вами як партнер і друг.

Цього року виповнюється 25 років встановлення дипломатичних відносин між Ізраїлем та Україною. Пане Порошенко, під час вашого візиту до Ізраїлю цього року між Ізраїлем і Україною було підписано цілу низку угод у сфері торгівлі та економіки. І наші країни діють у напрямку поглиблення торговельних відносин і підписання договору про вільну економічну зону. Ми розширюємо науково-технічне, культурне та туристичне співробітництво. Вже сьогодні обсяг товарообігу між нашими країнами перевищує 1 млрл дол., і важливо нарощувати його, сприяти його зростанню, усуваючи двосторонні бар'єри і перепони. Українським громадянам не потрібна віза, щоб відвідати Ізраїль. Число авіарейсів зростає. Відстань скорочується. Ми запрошуємо українців приїжджати до нас в гості, безпосередньо знайомитися з державою Ізраїль і її жителями. Держава Ізраїль вірить у наявність тісного зв'язку між свободою, демократією і процвітанням. Свобода – умова процвітання. А процвітання і благополуччя – умова свободи. Багато років Ізраїль змушений захищати свою свободу і одночасно домагатися економічного процвітання. Перед нами непрості задачі. Тільки цього року ми зіткнулися з безперервним терором, і ми піддаємося загрозам як з боку ісламських екстремістів, так і з боку ворожих країн, в першу чергу Ірану. Проте ми наполегливо не відмовляємося ні від волі, ні від повноцінного життя, ні від процвітання. Те, що ми бажаємо собі, ми також бажаємо і нашим українським друзям. Справжньої демократичної свободи і реального процвітання. Ізраїль знає, що шлях, яким іде Україна, непростий. Ізраїль знає, що Україна стикається з труднощами і проблемами.

Новини за темою

Це важкий період. Ми підтримуємо зусилля українського уряду, спрямовані на проведення важливих реформ у соціально-економічній сфері. Ізраїль сприяє і буде сприяти Україні в її просуванні до кращого майбутнього. Хотів би висловити надію, що знайдеться швидке, мирне вирішення конфлікту, який зачепив ваш регіон. Я знаю, наскільки це важливо для вас забезпечити мирне майбутнє, майбутнє процвітання і безпеку для України та українського народу. В кінці мого виступу я хотів би відіслати звідси молитви за здоров'я мого друга Шимона Переса. Шимон Перес, 9-й президент Ізраїлю, який бореться за своє життя зараз, був другом українського народу і бачив велику важливість у зміцненні відносин між нашими народами. Він робив багато, щоб досягти співробітництва між нашими країнами. Від імені нашого народу в Ізраїлі і його друзів у всьому світі всі ми молимося за його здоров'я.

Новини за темою

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>