banner banner banner banner

У чому цінність долара, або Курс валюти як дзеркало всього, що відбувається в нашій економіці

А в чому сьогодні в Україні накопичувати заощадження? Адже всі валюти стали раптом нестабільними

У чому цінність долара, або Курс валюти як дзеркало всього, що відбувається в нашій економіці
Фото з відкритих джерел

Олександр Гончаров

Засновник «Київського фондового центру»

А в чому сьогодні в Україні накопичувати заощадження? Адже всі валюти стали раптом нестабільними

Глава Національного банку України Валерія Гонтарева 23 жовтня в ефірі одного з українських телеканалів заявила про те, що закладений у державний бюджет на 2017 рік курс на рівні 27,2 гривні за один долар США є реалістичним і далі, підкресливши факт переходу на гнучке формування даного курсу, також зазначила: "Це говорить про те, що ми давним-давно повинні перестати піклуватися про курс. Треба точно дивитися на показники інфляції. Курс валюти залежить від стану нашого платіжного балансу. Курс – це дзеркало всього, що відбувається в нашій економіці. Весь світ бачить, що ми живемо в стабільній макроекономічній ситуації".

Новини за темою

Але також хочу відзначити, що сьогодні нікого з наших людей не примушують купувати "американця" за 26 гривень, ми самі це робимо свідомо. Адже коли Гонтарева очолила Нацбанк, якщо не помиляюся, за долар давали 11 гривень. Чому люди купують долари США і по 26 гривень? Тому що довіряють Америці і зобов'язанням її уряду, а наш Кабмін та НБУ, виходить, не тримаються на довірі.

Всі мої колеги прекрасно пам'ятають, як ще у кінці 90-х років у наших супермаркетах і на ринках імпортні товари та продукти продавалися не за гривні, а за так звані "у.о." - умовні одиниці, або ті ж долари США. Зате в Америці у цей же час активно друкувалися гроші, вкидали в економіку, а інфляції не відбувалося. І це економічне диво тривало до великої кризи 2008 року. Чому не було зростання інфляції? Тому що значна частина доларів розходилася по всьому світу й осідала в центральних банках різних країн, на рахунки юридичних і фізичних осіб, включаючи, і наші українські розрахункові рахунки та депозитні вклади.

Цінність "американця", безумовно, ґрунтується на конвенції, на домовленості всіх учасників глобальної економіки, що вони ці гроші приймають як світову валюту. Нагадаю у зв'язку з цим, у липні 1944 р. на Бреттон-Вудській конференції або офіційно — Валютно-фінансовій конференції Об'єднаних Націй 44 держави погодилися з тим, що надалі американський долар забезпечується золотом, а інші валюти забезпечуються доларом.

Новини за темою

Але вже 15 серпня 1971 року президент США Річард Ніксон оголосив рішення про скасування вільної конвертованості долара в золото, тобто Америка відмовилася від золотого стандарту. Але всупереч усім побоюванням "американець" встояв. Звичайно, багато в чому завдяки угоді президента США Ніксона із Саудівською Аравією про розрахунки за нафту в доларах. Так тоді і з'явилися нафтодолари. Таким чином, долар всі ці роки потрібен усім, у тому числі і сьогодні нашим олігархам, чиновникам, так і всім фінансово заможним політикам, які в Україні мало не з повітря успішно створювали та створюють реальні багатства.

Отже, піраміда, увінчана всевидячим оком, і напис: "Новий порядок на віки". Від цього ока на банкноті в один долар США ніхто не сховається. Держава, що виробляє долар, постійно бачить і знає, хто та що на ці гроші купує. Вчора про це говорили з відомим українським політиком і підприємцем. У підсумку прийшли до того, що важливо на нашому економічному просторі забезпечити баланс інтересів і Америки, і Китаю, і країн Євросоюзу. І пора, нарешті, припинити це перманентне канючення позик або грантів у західних спонсорів та проїдання отриманих грошей.

Причому, всі прекрасно знають, що є причиною такої ситуації і куди йдуть всі отримані кредити. І головним тут, на мій погляд, є те, що гроші не вкладаються в реальну економіку, які дозволили б їй отримувати прибуток у майбутніх періодах, утримувати стабільний курс гривні і не допускати різких стрибків інфляції. За рідкісним винятком, величезні кошти, що надходять, йдуть у непродуктивну сферу – фінансовий сектор – для підтримки гривні і на подібні цілі.

І все ж прогнозувати курс гривні на наступний 2017 рік досить важко, особливо в останні кілька тижнів. А розмови про те, що ослаблення нашої національної валюти призведе до структурних змін і в короткостроковому періоді до поліпшення стану економіки, насправді, не спроможні. Навпаки, думаю, що у зв'язку з подорожчанням імпорту Україна повинна якомога швидше переходити від споживчої моделі до інвестиційної моделі оздоровлення ринків і в подальшому до інноваційної моделі економічного зростання. Але для цього треба набувати нові технології, а слабка гривня буде тільки уповільнювати цей процес.

Новини за темою

Хоча, слабка гривня – це ще і драйвер розвитку експортоорієнтованої економіки.

Наприклад, довгі роки вся економіка Китаю була побудована на політиці низького курсу юаня. Також і нам потрібно створити в Україні привабливе інвестиційне середовище, але поки у нас немає сприятливого середовища для інвестицій. Більше того, гривня останнім часом, на жаль, відірвалася від реальної економіки. Тому згоден з тими експертами, які фактично ставлять питання про нові гроші.

Дійсно, а у чому сьогодні в Україні накопичувати заощадження? Адже всі валюти стали раптом нестабільними. У золоті? На жаль, не вийде, золота занадто мало! І сьогодні з колегою, до речі, вели дискусію про золото. Зійшлися на тому, що золото зараз – це не товар, а розрахункова одиниця. Наприклад, Швейцарія готується до введення золотого швейцарського франка. Мабуть, закінчується ера золота, як товару, й починається ера золота, як грошей. Йде повернення в золоті розрахунки. Попереду ініціативи Китаю та інше.

І в цих умовах дуже хочеться, щоб і гроші, й інвестори полюбили Україну. Адже це і податки в наш бюджет, і зайнятість працездатного населення, і високі заробітні плати. Нарешті, нам давно пора включатися в боротьбу за розміщення в Україні розумних, а не брудних виробництв. За залучення нових і сучасних, а не застарілих технологій. Треба боротися за найкраще. Як? Шлях один – приватизація давно застарілих виробництв з корумпованими топ-менеджерами, які перебувають під контролем великих чиновників. Плюс масштабна приватизація 2016-2017 зупинить відтік капіталу з України і, відповідно, стабілізує курс гривні.

Олександр ГОНЧАРОВ,

Керівник сайту privatization.in.ua,

Директор Інституту розвитку економіки України

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>