banner banner banner banner

У боргах і без грошей на модернізацію АЕС: Чим загрожує скрутне фінансове становище "Енергоатому"

Державна компанія "Енергоатом" переживає непрості часи. Компанія, що керує реакторами і сховищами ядерних відходів, уперше за багато років не може вийти зі збитків, грошей не вистачає навіть на виплату зарплат. Нинішній стан компанії є результатом дій влади щодо обмеження її торговельної діяльності на догоду олігархам: НАЕК виробляє найдешевшу електроенергію, з якою дорога електроенергія теплової генерації конкурувати не може, а захмарно висока за ціною "зелена" - і поготів.

У боргах і без грошей на модернізацію АЕС: Чим загрожує скрутне фінансове становище "Енергоатому"
З відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Державна компанія "Енергоатом" переживає непрості часи. Компанія, що керує реакторами і сховищами ядерних відходів, уперше за багато років не може вийти зі збитків, грошей не вистачає навіть на виплату зарплат. Нинішній стан компанії є результатом дій влади щодо обмеження її торговельної діяльності на догоду олігархам: НАЕК виробляє найдешевшу електроенергію, з якою дорога електроенергія теплової генерації конкурувати не може, а захмарно висока за ціною "зелена" - і поготів.

Хто керує атомною енергетикою?

Державний монополіст у сфері атомної енергетики компанія "Енергоатом", про який раніше згадували нечасто і, як правило, тільки в професійному середовищі – з приходом до влади Зе-команди став одним з головних ньюсмейкерів країни. Останнім часом ім'я компанії не сходить зі сторінок ЗМІ. До того ж найчастіше "Енергоатом" згадується в негативному контексті – у зв'язку з кадровими перестановками, які не припиняються на всіх рівнях в компанії, а також складним фінансовим становищем компанії, яке продовжує погіршуватися.

Ситуація супроводжується активною участю президента Володимира Зеленського, який нещодавно провів чергову нараду, присвячену проблемам "Енергоатому". У вересні президент їздив на Хмельницьку атомну станцію, за результатами якої поставив перед урядом завдання розробити стратегію розвитку атомної енергетики України з конкретними термінами виконання. Тоді ж він видав указ про "Про невідкладні заходи щодо стабілізації ситуації в енергетичній сфері та подальшого розвитку ядерної енергетики", який також містив положення про реформування "Енергоатому". Згідно з документом, ядерний держмонополіст повинен перейти з підпорядкування Міністерства енергетики в підпорядкування Кабміну, внаслідок чого розпочалася неабияка боротьба.

Як відомо, це не перший випадок, коли президент у властивій йому манері "з шашкою наголо" і ударами кулаком по столу намагається вирішити складні проблеми. Аналогічно він вирішував, але, на жаль, нічого не вирішив у ситуації з шахтами, де заборгованість із зарплат продовжує зростати.

"З часів Кучми, який урочисто перерізав стрічки на об'єктах "Енергоатому", це перший випадок, коли Офіс президента і він сам брав би таку активну участь у діяльності держкомпанії. Це ненормально і не відповідає міжнародній практиці. Атом не іграшка - рішення щодо нього повинні ухвалювати інженери, а не політики", - розповіла 112.ua експерт з питань енергетики, член Експертної ради при Міненерго Ольга Кошарна.

У питаннях "Енергоатому" президент дозволяє собі чинити тиск на Державну інспекцію ядерного регулювання України (Держатомрегулювання), стверджує Кошарна. За її словами, Україна ратифікувала міжнародні конвенції, згідно з якими регулятор повинен ухвалювати рішення незалежно, виходячи виключно з міркувань безпеки, без політичного тиску.

Новини за темою

"Чорнобиль у 1986 році чому трапився? Тому що в Радянському Союзі не було повноцінного органу державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки, який би перевіряв ліцензіата і не допускав сумнівних експериментів та іншого. Це настільки тонка інженерна сфера, нею не можна управляти, виходячи тільки з політичних міркувань. Регулятор за законом не повинен залежати ані від тих, хто використовує атомну енергію для виробництва, ані від чого - він повинен ухвалювати рішення про дозвіл на запуску енергоблоку на основі повної впевненості в безпеці – і що всі заходи щодо її забезпечення виконано", - сказала 112.ua експерт.

У боргах як у реп'яхах

На цьому тлі головна проблема "Енергоатому", пов'язана з його скрутним фінансовим становищем, не вирішується. За 9 місяців нинішнього року "Енергоатом" отримав збиток 5,3 млрд грн. У 2019 році НАЕК був прибутковим.

Компанії довелося залучати кредити комерційних банків, щоб виплатити співробітникам зарплати - такого ніколи раніше не було, зазначив у коментарі 112.ua оглядач ринку електроенергії ExPro Дмитро Сидоров.

Нинішнє скрутне фінансове становище "Енергоатому" - закономірний результат рішень, за допомогою яких після запуску оптового ринку влада зв'язала руки виробнику найдешевшої електроенергії, позбавивши його можливості торгувати нею самостійно, зазначає Сидоров. Левова частка виробленої "Енергоатомом" електрики передається "ГарПок", який продає її для покриття виплат "зеленої генерації" і підтримки PSO для населення. Борг "ГарПок" на сьогодні становить 8,9 млрд грн.

Ще 2,9 млрд грн "Енергоатому" має "Укренерго". Як повідомлялося, навесні-влітку у зв'язку з профіцитом (перевиробництво електроенергії "зеленими" і "Енергоатомом") "ГарПок" регулярно вивалювався з РДВ (ринок на добу вперед) на "балансувальний ринок" (покарання за перевиробництво), де змушений відпускати електроенергію зі значним (до 45%) дисконтом. За такою ціною її підхоплювали ТЕС, які могли різко знизити вироблення електроенергії (розвантажитися). Вони дуже вигідно перепродували придбані на балансувальному ринку обсяги в сегменті двосторонніх договорів. Не менше як половина цих обсягів, що продаються у такий спосіб, на балансувальному ринку викуповувалися "Центренерго", яка потім продавала їх компанії "Юнайтед енерджі" і феросплавним підприємствам Ігоря Коломойського.

"Ще одна проблема - борги старого ринку перед "Енергоатомом" на суму близько 12 млрд грн. Погасити борг вирішили коштом ОВДП. Однак рішення Кабміну про їх випуск досі немає. Закон ухвалили, але на рівні виконавчої влади нічого не робиться", - розповів Дмитро Сидоров.

Як механізм, який мав би поліпшити фінансове становище "Енергоатому", розглядався механізм фінансового PSO, що передбачає, що держкомпанія сама буде розпоряджатися виробленою електроенергією і продавати її на свій розсуд із максимальним прибутком. Частину вторгованих коштів вона мала б передавати на покриття PSO (зобов'язань з постачання електроенергії населення за фіксованою ціною нижчою від ринкової). Попри всі розмови й озвучувані терміни, на сьогодні навіть проект такого рішення ще не виписано, нагадує оглядач ринку електроенергії ExPro.

Новини за темою

"У нинішній ситуації фінансове PSO вже не врятує "Енергоатом" - потрібно повністю скасовувати спеціальні зобов'язання і відпускати ціни для населення у вільне плавання – виходячи з економічної оцінки ситуації іншого виходу у влади немає", - впевнена Ольга Кошарна. Обсяг перехресного субсидування, якщо навіть 100% товару (електроенергії "Енергоатому", - ред.) продавати на ринку, навіть за ціною РДВ (ринку на добу вперед) всього виторгу все одно не вистачить, щоб компенсувати ПУП збиткову діяльність від постачання електроенергії населенню, - написав у коментарі на Facebook заступник міністра енергетики Юрій Бойко.

Час замислитися про радіаційну безпеку

Час замислитися про безпеку, кажуть експерти: якщо "Енергоатом" відчуває дефіцит коштів для виплат зарплат співробітникам, про яку технічну модернізацію, закупівлю обладнання та якісні ремонти можна говорити? Якщо влада продовжить здійснювати несистемні дії щодо атомної генерації - наслідки можуть бути найнеприємнішими.

"Енергоатом" працює до всього ж не на нових реакторах – більшість з них було побудовано за Радянського Союзу. Як повідомляли ЗМІ, терміни експлуатації більшості з нинішніх блоків закінчуються, щодо багатьох із них є питання.

Варто зазначити, що точних відомостей про те, який нині стан справ із безпекою, немає. "Я вважаю, що Україні потрібно запросити місію МАГАТЕ (вони приїжджають тільки за офіційним запрошенням країни), щоб провести оцінку культури безпеки НАЕК. Тоді ми будемо знати правдиву картину", - сказала 112.ua Ольга Кошарна.

Олена Голубєва

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 
Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>