Чому у березні суттєво виросли ціни

Темпи зростання цін на споживчому ринку України залишаються високими: за перший квартал 2018 року інфляція на споживчому ринку склала 3,5%

Чому у березні суттєво виросли ціни
З відкритих джерел

Темпи зростання цін на споживчому ринку України залишаються високими: за перший квартал 2018 року інфляція на споживчому ринку склала 3,5%

Оригінал на сторінці Богдана Данилишина в Facebook

Держстат опублікував дані стосовно інфляції у березні 2018 року. За підсумками березня спостерігається прискорення темпів зростання цін. Якщо у лютому 2018 року інфляція на споживчому ринку порівняно з січнем становила 0,9%, то у березні порівняно з лютим - 1,1%. Темпи зростання цін на споживчому ринку України залишаються високими: за перший квартал 2018 року інфляція на споживчому ринку склала 3,5%.

Новини за темою

Найбільше у березні на підвищення цін впливав сезонний чинник - подорожчання плодоовочевої продукції, одягу та взуття. З іншого боку, попередня стабілізація гривні стримувала цінову динаміку.

Що стосується річного виміру, то в березні порівняно з минулим місяцем зафіксоване уповільнення інфляції - з 14% (лютий 2018 року до лютого 2017 року) до 13,2% (березень 2018 року до березня 2017 року). Зазначу, що у лютому порівняно з січнем також спостерігалося уповільнення інфляції, хоча й малопомітне - на 0,1%.

Базова інфляція в березні 2018 року порівняно з попереднім місяцем становила 1,4%, порівняно з березнем 2017 року - 9,4%, за січень-березень поточного року базова інфляція сягнула 2,7%.

За таких тенденцій досягнення цільового орієнтиру споживчої інфляції, що передбачено “Основними засадами грошово-кредитної політики на 2018 рік та середньострокову перспективу” в межах 6±2 п. п., виглядає поки що малоймовірним.

У порівнянні з лютим поточного року, у березні найвищими темпами зростали ціни на групу товарів “одяг та взуття” - на 9,6%. Також серед лідерів зростання цін (березень 2018 року до лютого 2018 року) - “алкогольні товари та тютюнові вироби” (тютюнові вироби подорожчали на 1,7%, алкогольні напої – на 0,8%) та “продукти харчування” - на 1,1%.

Суттєве подорожчання одягу та взуття є типовим для березня, адже з’являються нові весняні колекцій. Подорожчання овочів та фруктів стало наслідком сезонного скорочення кількості плодоовочевих продуктів та підвищення витрат на виробництво сільгосппродукції.

Водночас пропозиція окремих продуктів харчування підвищилась. Це призвело до зменшення середніх цін реалізації, через що подешевшали гречані крупи, яйця (на 0,7%), цукор (на 0,7%), молоко (на 0,4%), сало. У березні відносно до лютого відбулося зниження цін на транспорт на 0,7% за рахунок подешевшання палива і мастил на 2,5%, автомобілів - на 1,9%, а також зниження цін на світовому ринку нафти (барель нафти сорту Brent за лютий подешевшав на 5,2% порівняно з січнем). Подорожчав проїзд у залізничному та автодорожньому транспорті - на 3,3% та 1,4% відповідно.

Новини за темою

Сповільнилися темпи зростання цін на послуги, тарифи на які регулюються адміністративно. Зокрема по групі “житло, електроенергія, газ та інші види палива” у березні ціни підвищилися на 0,3% у порівнянні з лютим поточного року. Як і у січні, найбільшими темпами у березні зростали ціни на послуги утримання будинків та прибудинкових територій - на 1,6%.

Загалом спостерігаються негативні тенденції порівняно з минулорічною ситуацією. Зокрема у 2017 році базовий індекс споживчих цін за січень-березень у порівнянні з аналогічним періодом 2016 року склав 106,4%. Базовий індекс споживчих цін за січень-березень 2018 року до відповідного періоду 2017 року склав 109,6%. Тобто спостерігається суттєве прискорення темпів росту базового індексу споживчих цін. Цукор - єдиний продукт, ціна на який знизилася у річному вимірі (березень 2018 року до березня 2017 року). Зниження ціни становило 16%.

Нагадаю, що починаючи з 2 березня 2018 року правління Національного банку України підвищило облікову ставку до 17% річних. Аналізуючи цикл підвищення облікової ставки, який правління НБУ розпочало наприкінці жовтня 2017 року, намагаючись таким чином стримати інфляційні процеси, є підстави стверджувати: поки що не вдалося забезпечити зниження інфляції до встановлених цілей. З іншого боку, це було очікувано через обмеженість впливу інструментів грошово-кредитної політики на інфляцію, яка не є суто монетарним феноменом.

Серед ключових причин зростання споживчих цін у четвертому кварталі 2017 року-першому кварталі 2018 року - високий рівень монополізації економіки, сезонні фактори зниження пропозиції плодоовочевих товарів, вплив тимчасового сезонного зниження курсу нацвалюти (грудень 2017 року—січень 2018 року), ескалація витрат коштів державного бюджету (грудень 2017 року), відносно високі ціни на світових ринках енергоносіїв, перенесення ефекту підвищення облікової ставки на споживчі ціни (через підвищення вартості кредитування, яке пов'язане зі збільшенням облікової ставки).

Серед інфляційних ризиків у квітні вбачаю вплив збільшення світових цін на нафту (у березні вартість барелю нафти сорту Brent порівняно з лютим підвищилася на 1,6%). Водночас сподіваюсь на певне гальмування темпів інфляції у квітні-травні через комбінацію впливу зміцнення гривні та сезонних факторів.

Богдан Данилишин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів