Цифрова економіка: Яким буде майбутнє без готівки

Урядам, що позбавляються від готівки, буде легше виявити ухилення від податків і торгівлю наркотиками. Підприємці не тільки зекономлять гроші на вартості транзакцій, а й зможуть отримати вигоду від безперешкодної оплати, адже кількість покупок буде збільшуватися. На думку деяких економістів, центральні банки зможуть більш ефективно боротися із рецесією за рахунок запровадження від'ємних процентних ставок

Цифрова економіка: Яким буде майбутнє без готівки
Фото з відкритих джерел

Bloomberg

Інформаційний портал

Урядам, що позбавляються від готівки, буде легше виявити ухилення від податків і торгівлю наркотиками. Підприємці не тільки зекономлять гроші на вартості транзакцій, а й зможуть отримати вигоду від безперешкодної оплати, адже кількість покупок буде збільшуватися. На думку деяких економістів, центральні банки зможуть більш ефективно боротися із рецесією за рахунок запровадження від'ємних процентних ставок

Оригінал на сторінці Bloomberg

Чи потрібні нам гроші? Люди використовували найрізноманітніші речі для обміну предметами, що мають економічну цінність: рідкісні метали, нитки з нанизаними на них черепашками і навіть пляшки віскі. З часом ці предмети стали більш ефемерними, потім паперові гроші стали замінювати більшу частину монет, а тепер цифрові форми все активніше витісняють паперові купюри. А чи можуть фізичні готівкові грошові знаки взагалі зникнути?

Новини за темою

Економісти вважають, що суспільство без готівкових грошей буде мати значні переваги: більш низьку вартість транзакцій, нові засоби управління економічним зростанням, а також відсутність умов для ухилення від податків і відмивання грошей. Критики вбачають у цьому загрозу для недоторканності приватного життя, нові можливості, що лякають, у руках тиранів і зростання нерівності.

Сінгапур, Голландія, Франція і Швеція мають найвищий у світі рівень здійснення безготівкових транзакцій, проте Швеція вважається тією країною, яка, ймовірно, стане першою повністю безготівковою. За даними Центрального банку Швеції (до речі, на сьогодні його керівництво вивчає питання про випуск кріптовалюти), у 2015 році лише одна з п'яти транзакцій у великих магазинах здійснювалася з використанням готівкових грошей. Церкви у Швеції вже давно стали брати пожертвування, що подаються за допомогою мобільних телефонів.

Новини за темою

Мешканці китайських міст стрімко переходять на безготівкові розрахунки, і відбувається це завдяки системі, яка використовує шифровані коди на мобільних телефонах для здійснення транзакцій. Консорціум, який наразі випускає кредитні картки, працює над тим, щоб можна було застосовувати цю практику в глобальному масштабі.

В Індії 255 млн людей використовують систему Paytm (це створений сім років тому стартап, який підтримується китайською компанією Alibaba Group Holding Ltd) для здійснення платежів за допомогою віртуального гаманця. Відділення австралійського банку Citibank перестали брати готівку після того, як більшість клієнтів стали використовувати цифрові транзакції. А Європейський центральний банк вирішив припинити в 2018 році випуск банкнот номіналом 500 євро в розрахунку на те, що таким чином можна буде перешкодити фінансуванню тероризму.

Індію надто спантеличило те, що уряд у листопаді 2016 року несподівано вирішив замінити банкноти з великим номіналом, які становили 86% готівкових грошей, що перебували в обігу. Зроблено це було для боротьби з ухиленням від податків і підробленням паперових купюр. Однак дефіцит нових купюр призвів до того, що компанії стали зазнавати труднощів з виплатою заробітної плати, а мільйони бідних людей втратили можливість купити собі продукти харчування.

Новини за темою

Уряд Індії відмовився від свого рішення в червні 2017 року, коли ситуація з банкнотами почала впливати на показники економічного зростання, хоча наслідки первісного рішення відчувалися й рік потому.

З часів Римської імперії люди випробували велику кількість варіантів заміни готівки, яку носять із собою. Арабські торговці розробили обмінні розписки для фінансування міжнародних транзакцій, і ця система в середні століття набула поширення і в Європі. Найперший з відомих чеків було виписано на рахунок лондонського банку ювелірів Clayton and Morris 16 лютого 1659 року.

Наступна революція розпочалася через гаманець, який забули взяти із собою. У 1949 році американський підприємець Френк Макнамара відвідав у Нью-Йорку ресторан Majors Cabin Grill, і там був неприємний момент, коли його дружина змушена була заплатити за рахунком. Однак у нього виникла якась ідея, і через кілька місяців він повернувся до того самого ресторану і розплатився за допомогою невеликої картонної картки. Так народилася індустрія кредитних карт.

Незабаром після цього банки почали використовувати комп'ютерні системи, що полегшило процес відстеження руху грошей у цифровому вигляді. Потім з'явилися перші банкомати, і сталося це в Лондоні в 1967 році. Дебетові картки було випробувано роком раніше, проте у великому обсязі їх почали випускати в 1980-х роках, коли кількість банкоматів значно збільшилася. Онлайновий банкінг з'явився в наступному десятилітті, а його запровадження поклало край домінуванню готівкових грошей.

Новини за темою

Урядам, які позбавляються від готівкових грошей, буде легше виявляти ухилення від податків і торгівлю наркотиками. Підприємці не тільки зекономлять гроші на вартості транзакцій, а й зможуть отримати вигоду від безперешкодної оплати, адже кількість покупок буде збільшуватися. На думку деяких економістів, центральні банки зможуть більш ефективно боротися із рецесією за рахунок введення від'ємних процентних ставок (по суті, йдеться про введення податку на заощадження для стимулювання витрат), якщо накопичення готівки перешкоджатиме обходженню штрафних санкцій.

Критики стверджують, що в повністю цифровій економіці уряди і банки матимуть можливість встановити контроль за вашим фінансовим життям, а за допомогою одного повороту вимикача вони зможуть залишити вас без жодного пенса. Мережі іноді обвалюються. І всі зазнавитимуть вразливості у разі кібератаки або порушення електропостачання, як це сталося з мешканцями Пуерто-Рико, коли ураган "Марія" зруйнував більшу частину електромереж цього острова.

Щодо бідних людей на нашій планеті, то їм загрожують обидва ці варіанти. Мільярди людей у світі, що розвивається, мають потребу в готівкових грошах для купівлі продуктів харчування на дуже невеликі суми, іноді на кілька центів. Не всі люди можуть дозволити собі мати мобільні телефони або інші пристрої для підключення до цифрових мереж. Це може перетворити на громадян другого сорту людей, які не мають рівного доступу до послуг банкінгу.

З іншого боку, такі сервіси, як Paytm в Індії, і такі мобільні мережі, як кенійська M-Pesa, дали можливість людям у віддалених селах випробувати нові сервіси, в тому числі, надання кредитів для мікробізнесу.

Шринивасан Сивабалан

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>