banner banner banner banner

Церква в Україні як геополітичний вузол Європи

Церква в Україні як геополітичний вузол Європи
З відкритих джерел

Володимир Горбач

Політичний аналітик

Оригінал на сторінці Володимира Горбача в Facebook

Про Церкву - усе тільки починається. Ні, я не писатиму про релігію, тільки про політику.

Отже, на сьогодні в Україні склалася нова церковна ситуація: замість двох національних, але не визнаних зовнішніми церквами структур створено одну - Православну церкву України, визнану як мінімум Вселенським патріархатом. У цьому сенсі помісний Собор 15 грудня справді був об'єднавчим. Але набагато важливіше, що він був установчим.

Новини за темою

Таким чином, Україна має цілих три церкви, що апелюють до Київської традиції християнства: Православну церкву України, визнану Константинополем, Греко-Католицьку церкву, визнану Римом, та Українську православну церкву, яку визнає Москва. Це справжній геополітичний вузол.

І розв'язати його ми зможемо лише у взаємодії з іншими причетними до його створення силами: Константинополем, Римом і Москвою. Це до питання, чому не вдалося на Соборі об'єднати усіх православних ієрархів. Бо це справа не одного собору і не на один рік. Але процес уже пішов, і ось чому.

З одного боку, в Україні, яка веде справедливу оборонну війну проти Москви, співіснують дві версії православ'я: українська і російська. І це справді відмінні, а не просто дві різні церковні організації.

Українське православ'я живитиметься грецькою освітою і культурою, робитиме ставку на молодих священників, а також матиме потужну емоційну підтримку патріотичних громадян, які ще донедавна і не підозрювали, наскільки важливо для них мати власну церкву.

Російська версія православ'я в Україні втратила свою основну "скрепу" - монополію на канонічний статус на цій території і монополію на "благодать". А залишилася, як це не смішно, пережитком Радянського Союзу з усіма витікаючими... Москва, звичайно, захищатиме свою версію в Україні, але про жодну експансію чи катехизацію вже не йтиметься, це буде церква у фазі глибокої оборони проти зовнішнього недружнього до Москви світу. Більшість українського суспільства їх або ігноруватиме, або активно бойкотуватиме.

З іншого боку, Україні, яка веде справедливу оборонну війну з Москвою, допомагають і допомагатимуть інші центри церковної влади. Ми побачили це на прикладі томоса від Константинополя. Побачимо і з Риму.

Новини за темою

Справа у тому, що дотепер міжцерковний діалог на вищому рівні вели Папа Римський з патріархом Московським. І Гаванська декларація - цьому доказ. Так відбувалося тому, що у Римі виразником інтересів світового православ'я бачили саме Москву, а не Константинополь. Не з релігійних, а із суто політичних міркувань - через неспівмірну чисельність вірян.

Тепер же ситуація може принципово змінитися, Москва втратила монополію на православ'я! Відтепер у Європі надалі мають розуміти, що православне не означає російське. І якщо підтримати українську версію православ'я, то цієї монополії вже ніколи не буде, а там і лідерство у православному світі перейде... ні, не до України, а до Константинополя. І міжконфесійний діалог старому Риму потрібно вести знову з Новим Римом, а не з якимось "третім".

А тепер нагадаю, що у Гаванській декларації, підписаній 13 лютого 2016 року Папою Франциском і патріархом Кирилом зазначалося, що Берестейська церковна унія 1596 року була... помилкою. І хоча це визнання з боку Франциска, на мою думку, є його політичною помилкою, цей факт відкриває шлях до об'єднання Української греко-католицької церкви з новоствореною Київською митрополією за умови, звісно, доброї волі з боку двох українських церков Київської традиції, а також згоди Риму і Константинополя. І саме це може бути приводом для надання українській церкві статусу Патріархату.

Отака сподівано-несподівана метаморфоза може нас чекати у перспективі 5-10 років. Ну й остаточний занепад російської концепції "русского мира".

Так що тема церкви на сьогодні стоїть не як релігійна проблема, а як проблема передусім політична, причому геополітична.

Володимир Горбач

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>