banner banner banner

Цензура у Facebook: Як соцмережа фільтрує контент

Інструкції, що потрапили в розпорядження видання Guardian, для модераторів Фейсбуку, відповідно до яких вони визначають, який контент може публікуватися на сайті, найімовірніше, зумовить появу нової хвилі суперечок про етичні принципи цієї гігантської соціальної мережі

Цензура у Facebook: Як соцмережа фільтрує контент
Фото з відкритих джерел

The Guardian

Сайт британської газети

Інструкції, що потрапили в розпорядження видання Guardian, для модераторів Фейсбуку, відповідно до яких вони визначають, який контент може публікуватися на сайті, найімовірніше, зумовить появу нової хвилі суперечок про етичні принципи цієї гігантської соціальної мережі

Оригінал на сайті The Guardian

Секретні правила та інструкції Фейсбуку, відповідно до яких модератори визначають, що саме 2 мільярди користувачів цієї соціальної мережі можуть або не можуть публікувати на сайті, вперше потрапили до рук репортерів Guardian. Вони займаються розслідуванням, яке, найімовірніше, зумовить появу нової хвилі суперечок про роль та етичні принципи цієї гігантської соціальної мережі.

До рук репортерів Guardian потрапили понад 100 внутрішніх навчальних посібників, таблиць і графічних схем, які дозволяють детально ознайомитися з тими правилами, згідно з якими Фейсбук модерує такі гострі теми, як насильство, пропаганда ненависті, тероризм, порнографія, расизм і заподіяння шкоди собі. У цих інструкціях навіть є окремі правила щодо договірних матчів і канібалізму.

Ці "документи Фейсбуку" ("Facebook Files") дозволяють нам ознайомитися з інструкціями і правилами, сформульованими керівництвом сайту, який наразі перебуває під потужним політичним тиском в Європі та США.

Зміст цих документів вказує на ті труднощі, з якими стикається керівництво сайту, що намагається адекватно відреагувати на такі нові виклики, як, приміром, "порнопомста", а також на виклики, з якими стикаються модератори сайту, настільки перевантажені роботою, що нерідко на ухвалення рішення в них є "не більше 10 секунд".

"Фейсбук не в змозі контролювати свій контент, — зазначило одне джерело. — Він занадто стрімко розрісся і досяг гігантських розмірів". З чуток, багато модератори незадоволені непослідовністю і старанністю деяких правил. Особливо складними та заплутаними є правила щодо вмісту сексуального характеру.

Новини за темою

В одному з документів йдеться, що модераторам Фейсбуку щотижня доводиться перевіряти 6,5 млн повідомлень про помилкові облікові записи, так звані FNRP (fake, not real person).

Керівництво Фейсбуку склало інструкції, до яких увійшли декілька тисяч слайдів та ілюстрацій і які можуть викликати занепокоєння у критиків, переконаних у тому, що Фейсбук, як великий видавець, повинен більше уваги приділяти видаленню насильницького, шкідливого і небезпечного контенту.

Однак ці інструкції можуть стривожити захисників свободи слова, переконаних у тому, що Фейсбук фактично вже перетворився в найбільшого у світі цензора. Обидві сторони, швидше за все, вимагають збільшити прозорість.

Репортери Guardian ознайомилися з документами, які були передані модераторам Фейсбуку протягом минулого року. Згідно з цими документами модератори сайту повинні:

— Видаляти такі ремарки, як, наприклад, "Хто-небудь, пристреліть Трампа", оскільки він є главою держави та його ім'я належить до категорії, яку захищають. Між тим модератори можуть пропустити такі висловлювання, як "щоб згорнути сукі шию, всю силу потрібно докласти до центральної частини горла" або "відвали і здохни", тому що подібні висловлювання не вважаються реальною загрозою.

— Зняті на відео сцени насильницької смерті вважаються порушенням, але водночас не всі з них потрібно видаляти, оскільки вони можуть підвищити рівень обізнаності людей про такі важливі проблеми, як психічні розлади.

— Деякі фотографії, на яких зображені сцени не пов'язаного з сексом фізичного насильства і знущання над дітьми, не потрібно в обов'язковому порядку видаляти, якщо в них немає елементів садизму і вихваляння насильства.

— Фотографіями, на яких зображені сцени жорстокого поводження з тваринами, можна ділитися, а спеціальну позначку "disturbing" ("травмує") потрібно ставити тільки на найбільш шокуючі з них.

— "Зроблені вручну" зображення наготи і сексуальних дій допускаються, тоді як виготовлені цифровим чином сцени сексуальних дій — ні.

— Відео абортів є допустимими, якщо в них немає оголеного тіла.

— Фейсбук також дозволить вести пряму трансляцію сцен, в яких люди заподіюють шкоду собі, тому що він "не хоче піддавати цензурі або карати людей, які опинилися в тяжкому становищі".

— Власник облікового запису соціальної мережі з кількістю передплатників понад 100 тисяч визнається "публічною фігурою" і позбавляється того захисту, який надається приватним особам.

Новини за темою

Інші типи висловлювань, які можуть бути пропущені модераторами згідно з цими документами, включають в себе ремарки типу "маленькій дівчинці варто поводитися тихо, поки тато не розбив їй обличчя" або "сподіваюся, тебе вб'ють". Ці загрози — занадто загальні, знеособлені, і їх не варто вважати реальними.

В одному з цих документів керівництво Фейсбуку визнає, що "люди користуються різкими формулюваннями і лайливими словами, щоб виразити в мережі своє невдоволення і роздратування", і що вони "відчувають себе в безпеці", роблячи це.

У документі йдеться: "Вони припускають, що сказане ними ніколи більше не повернеться до них, і вони не відчувають жодних почуттів щодо людини, на адресу якої вони висловлюють погрози, через відсутність емпатії, викликаної тим, що люди спілкуються за допомогою електронних пристроїв, а не обличчям до обличчя".

"Варто зазначити, що агресивні висловлювання, як правило, не являють собою реальні загрози, якщо тільки характер формулювань не дає нам вагомі підстави підозрювати, що йдеться не просто про висловлення якихось емоцій, а вже про якийсь конкретний задум або план. З цієї точки зору, вираження типу "я тебе вб'ю" або "відвали і здохни" — це не реальні загрози, а лише вираження невдоволення і роздратування".

У документі також йдеться: "Люди часто виражають презирство і незгоду за допомогою погроз або закликів до насильства, які мають несерйозний і навіть жартівливий характер".

Фейсбук визнає, що "не всякий неприємний і тривожний контент є порушенням стандартів нашої спільноти".

Моніка Бікерт, голова відділу глобальної політики Фейсбуку, зазначила, що в цієї соціальної мережі — майже 2 мільярди користувачів, тому досягти консенсусу в питанні про те, що можна публікувати, а що — ні, вкрай важко.

"Жителі планети дотримуються надзвичайно різноманітних поглядів, тому в них можуть бути різні уявлення про те, чим можна ділитися, а чим — ні. Де б ми не проводили розмежувальні лінії, завжди будуть залишатися "сірі зони". Наприклад, межі між гумором, сатирою і неналежним контентом часто дуже розмиті. Інколи дуже важко визначити, чи можна публікувати той чи інший контент на сайті", — пояснила вона.

"Ми розуміємо, що ми відповідаємо за безпеку нашого суспільства. Ми усвідомлюємо цю відповідальність. Наш обов'язок — забезпечити безпеку. Це зобов'язання нашої компанії. Ми продовжимо вкладати кошти в те, щоб наш сайт був безпечним, і ми закликаємо всіх користувачів повідомляти нам про появу контенту, який порушує наші стандарти".

За її словами, є такі образливі коментарі, які можуть порушувати політику Фейсбуку в одному контексті і не порушувати в іншому.

Документи, що потрапили в руки репортерів Guardian, щодо модерації контенту насильницької тематики, включаючи сцени насильницької смерті, насильства над дітьми несексуального характеру і жорстокого поводження з тваринами, демонструють те, як керівництво сайту намагається йти по цьому мінному полю.

У документах йдеться: "Відео сцен насильницької смерті шокують, однак вони можуть допомогти підвищити рівень обізнаності. Щодо відеороликів, ми вважаємо, що неповнолітні потребують захисту, а дорослі люди — вибору. Ми ставимо спеціальні позначки на відеороликах зі сценами насильницької смерті людей".

Новини за темою

Такі відеоролики повинні бути "сховані від неповнолітніх", але їх не варто видаляти автоматично, тому що вони можуть виявитися цінними в процесі підвищення обізнаності в таких питаннях, як заподіяння собі каліцтв, психічні розлади, військові злочини тощо".

Щодо насильства над дітьми несексуального характеру, в документах Фейсбуку сказано: "Ми не видаляємо фотографії сцен насильства над дітьми. Ми ставимо спеціальну позначку "disturbing" на відеоролики зі сценами насильства над дітьми. Ми видаляємо фото- і відеоматеріали зі сценами насильства над дітьми, якщо вони включають у себе елементи садизму або вихваляння насильства".

На одному зі слайдів пояснюється, що модератори Фейсбуку не видаляють автоматично свідоцтва насильства над дітьми несексуального характеру, щоб користувачі могли розповсюдити ці матеріали і допомогти "пізнати і врятувати дитину, але ми ставимо спеціальні позначки, щоб убезпечити аудиторію".

Керівництво Фейсбуку підтвердило, що "бувають ситуації, коли ми пропускаємо матеріали зі сценами насильства над дітьми несексуального характеру, щоб допомогти цим дітям".

Щодо політики сайту в питанні жорстокого поводження з тваринами, в одному з документів зазначено таке: "Ми пропускаємо фотографії та відео зі сценами жорсткого поводження з тваринами, щоб підвищити рівень обізнаності, проте ми можемо ставити спеціальні позначки для захисту аудиторії, якщо контент є надмірно шокуючим".

"У цілому користувачі можуть обмінюватися фотографіями і відео зі сценами жорстокого поводження із тваринами. На деяких особливо шокуючих матеріалах може стояти спеціальна відмітка".

Фотографії покалічених тварин, а також фотографії зі сценами катувань, швидше, будуть відзначені як "травмуючі", а не видалені. Модератори також можуть пропустити фотографії насильства над тваринами, на яких людина б'є тварину.

У документах Фейсбуку йдеться: "Ми дозволяємо користувачам ділитися фотографіями і відео зі сценами насильства над тваринами, щоб підвищити рівень обізнаності та викрити насильство, але ми видаляємо контент, в якому насильство над тваринами возвеличується".

Ці документи свідчать про те, що керівництво Фейсбуку випустило нові інструкції щодо оголеного тіла після минулорічного скандалу, що виник унаслідок того, що модератори видалили фотографію, зроблену в період війни у В'єтнамі, тому що дівчинка на ній була голою.

Тепер, згідно з правилами, модератори можуть робити винятки для матеріалів, які заслуговують на висвітлення в пресі", щодо "страхіть війни", однак вони не пропускають зображення оголених дитячих тіл у контексті Голокосту".

Керівництво Фейсбуку Guardian повідомило, що модератори сайту використовують спеціальні програми для перехоплення графічного контенту, перш ніж він потрапляє на сайт, але "ми хочемо, щоб у людей була можливість обговорювати поточні події у світі... тому іноді контекст, в якому користувачі обмінюються зображеннями зі сценами насильства, має величезне значення".

Деякі критики в Європі та США вимагають, щоб щодо Фейсбуку діяли ті самі правила, які діють щодо паперових ЗМІ та видавництв.

Але Бікерт каже, що Фейсбук — "це новий тип компанії. Це не традиційна технологічна компанія і не традиційна інформаційна компанія. Ми створюємо технологію і відповідаємо за те, як вона використовується. Ми не пишемо ті новини, які люди читають на нашій платформі".

У доповіді, підготовленій британськими парламентаріями, яку було опубліковано 1 травня, йдеться про таке: "Найбільші та найбагатші соціальні мережі є ганебно далекими від того, щоб прийняти адекватні заходи для запобігання поширенню незаконного та небезпечного контенту, для впровадження належних стандартів та для забезпечення безпеки користувачів".

Новини за темою

Сара Робертс, експерт у питаннях модерації контенту, зазначила: "Одна справа, якщо ви є невеликою онлайн-спільнотою, до якої входять люди подібних поглядів і принципів, але, якщо користувачі вашої соціальної мережі становлять вагому частку світового населення і ви дозволяєте кожному з них ділитися своїми думками, ви неминуче зіткнетеся з проблемами".

"А коли ви монетизуєте цю практику, ви зіткнетеся зі справжньою катастрофою".

Фейсбук вже тривалий час намагається знайти критерії оцінки новинній цінності або цінності для підвищення рівня обізнаності фотографій та відео зі сценами насильства. Хоча ця компанія нещодавно зіткнулася з потужною хвилею критики після того, як її модератори не видалили відеоролики зі сценою вбивства Роберта Гудвіна та вбивства батьком своєї дитини в Тайланді, ця платформа зіграла важливу роль у розповсюдженні відеоматеріалів про вбивства, скоєні поліцейськими, і про інші злочини представників влади.

У 2016 р. модератори Фейсбуку видалили відео, в якому були показана сцена одразу після вбивства Філандо Кастільо поліцейськими, однак пізніше відео повернули на сайт, заявивши, що видалення було помилкою.

Нік Хопкінс

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>