ЦАР у тяжких пошуках миру та парадокси російської зовнішньої політики

ЦАР у тяжких пошуках миру та парадокси російської зовнішньої політики
Президент Центральноафриканської республіки Фостен-Аршанж Туадера З відкритих джерел

Олександр Мішин

старший аналітик в PRP Ukraine

Оригінал на сторінці Олександра Мішина в Facebook

В Судані, де продовжує тривати народна революція, відбулися переговори щодо укладення мирної угоди між представниками ворогуючих військових альянсів, що діють на території Центральноафриканської республіки.

Означені переговори стартували в Хартумі 24 січня та є першим прямим діалогом між лідерами повстанських груп в ЦАР від моменту початку громадянської війни в країні в 2013 році. На сьогоднішній день ЦАР де-факто не існує, як цілісне політичне утворення: центральний уряд контролює лише столицю та низку прилеглих районів та шляхів.

Мирні переговори в Хартумі Facebook Олександра Мішина

Натомість регіони республіки перебувають під владою численних польових командирів, сепаратистів, локальних політичних лідерів. Проте 2 лютого цього року представники центрального уряду ЦАР та ватажки 14 повстанських груп заявили, що ними за посередництва Африканського Союзу та ООН було досягнуто мирної угоди.

Сторони узгодили чорновий варіант домовленостей, а фінальний текст буде урочисто підписано 6 лютого 2019 році у столиці ЦАР (місто Бангі) за участі президента республіки Фостена-Аршанжа Туадери.

Новини за темою

При цьому найважливішу роль в переговорному процесі відіграв суданський президент Омар аль-Башир та росіяни, які є спонсорами "національного діалогу" в ЦАР. Фактично це продовження так званих судано-російських мирних ініціатив по ЦАР, започаткованих у серпні 2018 році, коли до переговорів вдалося залучити лише 5 з 14 центральноафриканських ворогуючих груп.

До того ж усі вони були представниками мусульманської міліції Селека, що розпалася на фракції ще в 2014 році. З російського боку куратором переговорів був дипломат, посол з особливих доручень Костянтин Шувалов. Він виконує вказівки, накази та забаганки російського бізнесмена Євгена Пригожина, який у серпні 2018 року на власному літаку відвідав Хартум, де тривали попередні переговори.

ЦАР контролюють конгломерати мусульманських міліцій (екс-Селека, карта 1), проурядові фракції та командири (карта 2), загони християнської міліції (анти-Балака, карта 3) Facebook Олександра Мішина

Уряду ЦАР російська надмірна активність не дуже подобається, і президент Туадера, який є християнином, попри безпекову залежність від Москви, закликав, аби переговори відбувалися за участю Африканського Союзу та ООН.

Посередники в мирному процесі по ЦАР – координатор від АС Смайл Шергі (посередині) та спецпредставник генсека ООН Порфа Онанга (праворуч) Facebook Олександра Мішина

Інтереси росіян дуже прості: примирення в ЦАР дасть змогу отримати безперешкодний доступ до родовищ алмазів, золота, урану та інших мінералів на тих територіях, де центральний уряд не має контролю.

Але схоже, що процес примирення буде дуже складним. Для прикладу досягнуті домовленості є вже восьмі за ліком, і шанси на їх повноцінне виконання є невисокими.

По-перше, повстанці висунули до центрального уряду 104 вимоги, за умов виконання яких стане можливим повернення ЦАР до миру.

Президент Туадера вручає сертифікати бійцям нової армії ЦАР Facebook Олександра Мішина

Найголовнішими умовами повстанців виступають:

1) справедливий поділ влади в рамках початку роботи "уряду національної єдності";

2) амністія усім учасникам бойових дій, навіть тим, хто входить до списків ООН, де перелічені особи, які вчинили військові злочини;

Нова армія ЦАР Facebook Олександра Мішина

3) реструктурування збройних сил ЦАР (цими питаннями якраз займаються російські радники та найманці);

4) допущення можливості трансформації організацій бойовиків у політичні партії, а їх ватажків в повноцінних політиків;

5) процедури та механізми роззброєння.

Отже, уряду в Бангі буде непросто пояснити християнам (90% населення) чому до складу уряду країни мають увійти особи, які ще нещодавно брали участь в геноциді проти них.

Молоді християнські бойовики Facebook Олександра Мішина

В той же час мусульмани (до 9%) занепокоєні новими каральними акціями проти них з боку бойовиків "Анти-балаки", що організує акції помсти мусульманам, одразу після того, як вони складуть зброю.

Опозиційні сили ЦАР Facebook Олександра Мішина

По-друге, надзвичайно ускладнює ситуацію строкатість самих бойовиків – кожна група повстанців лобіює виключно свої інтереси і не хоче іти на поступки. В переговорах зокрема брали участь:

1. APRD – Народна армія з відновлення республіки та демократії, лідер Жан-Жак Демафут.

2. CPJP – Об'єднання патріотів за справедливість та мир, лідер Абдулай Іссене (етнічна група рунга).

3. CPJP-F – Об'єднання патріотів за справедливість та мир - радикальне, лідер Нуреддін Адам (етнічна група рунга).

Багатоманіття озброєння повстанців Facebook Олександра Мішина

4. CPSK – Об'єднання патріотичного порятунку Кодро, лідер Мохаммад Муса Даффане.

5. FDPC – Демократичний фронт людей ЦАР, лідер – Абдулай Міскін (етнічна група сара).

6. FPRC – Народний фронт відновлення ЦАР, лідери Абдулай Хіссен (етнічна група рунга), Закарія Дамане (етнічна група гула).

7. FRC/UPC – Республіканські сили за зміни/Союз за мир в ЦАР, лідер – Алі Дарасса, А. Дж.Хатім.

8. FPR – Народний фронт за відновлення, лідер – Алі Кадер Баба Ладде (презентує інтереси Чаду).

Оберіги (роги тварин, мішечки) Facebook Олександра Мішина

9. MLCJ – Рух визволителів ЦАР за справедливість, лідер – Туму Дея Гільберт (етнічна група кара).

10. MNLC – Національний рух за визволення ЦАР, лідер – Ахамат Бахар.

11. MPC – Патріотичний рух за ЦАР, лідер – польовий командир Саламат (чадський араб).

12. RPRC – Патріотичні збори за відновлення ЦАР.

13. UPC – Союз за мир у ЦАР, лідер Алі Дарасса (етнічна група - фулані з Нігерії).

14. UFDR – Союз демократичних сил за відновлення, лідер – Жозеф Зоундеко (етнічна група гула).

По-третє, поза межами політичного діалогу лишаються 5 важливих гравців: організація "Революція та справедливість" (лідер Амель Бедая Сайо), рух 3R (Return, Reclamation, Rehabilitation) Аббаса Сідікі з Камеруну, фракція Сірірі, що орієнтується на Чад, Демократичний фронт народів ЦАР (має підтримку в лівійців) та Господня армія спротиву Джозефа Коні - терористична організація угандійського походження.

Новини за темою

Отже, з огляду на шалену комплексність учасників мирного процесу в ЦАР, наявність розбіжностей у їхніх інтересах та існування впливових сторін, що лишилися за межами переговорів, очікувати на швидке реальне примирення в республіці поки зарано.

Що цікаво: участь Москви у процесі політичного примирення в ЦАР яскраво засвідчує наявність величезних суперечностей у зовнішній політиці РФ. Якщо в цій державі Африки Кремль намагається заради своїх економічних інтересів швидко вирішити кризу та всадити за стіл переговорів десятки ворогуючих фракцій, то щодо України здійснюються зовсім інші заходи.

Якщо у ЦАР росіяни намагаються ліквідувати тамтешні самопроголошені "квазіреспубліки" та роззброїти бойовиків, то на Донбасі Росія навпаки здійснює курс на підтримку терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" та надання зброї місцевим бойовикам.

Посилюючи агресію проти України, Росія хоче поліпшити свою репутацію за рахунок миротворчих ініціатив в Африці.

Така стратегія засвідчує непослідовність та парадоксальність поведінки Москви на міжнародній арені.

Олександр Мішин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>