banner banner banner

Три роки президентства Порошенка: Президент пішов "вправо", а його слоган на другий термін можна назвати "геть від Москви"

Відкриття дверей в Європу і стабільна патріотична хвиля в суспільстві – ось два кити майбутньої президентської кампанії Порошенка. Звідси посилення позиції щодо економічної блокади окремих районів Донецької та Луганської областей, санкції проти російських інформаційних сайтів, соцмереж "ВКонтакте" і "Одноклассники". Гасло "повернення в Європу" вже стає найбільш згадуваним з боку президента

Три роки президентства Порошенка: Президент пішов "вправо", а його слоган на другий термін можна назвати "геть від Москви"
Президент України Петро Порошенко president.gov.ua

Відкриття дверей в Європу і стабільна патріотична хвиля в суспільстві – ось два кити майбутньої президентської кампанії Порошенка. Звідси посилення позиції щодо економічної блокади окремих районів Донецької та Луганської областей, санкції проти російських інформаційних сайтів, соцмереж "ВКонтакте" і "Одноклассники". Гасло "повернення в Європу" вже стає найбільш згадуваним з боку президента

Оригінал на сторінці Вадима Карасьова в Facebook

7 червня буде 3-я річниця інавгурації президента Петра Порошенка. Вже було багато коментарів та аналізу. Мені здається, що середина каденції дає фокус подивитися не тільки, що було зроблено, скільки що буде далі.

Третій рік президентства Петра Порошенка – це своєрідний екватор, який дає можливість підводити попередні підсумки і будувати плани на майбутнє.
Порошенко став президентом в умовах слабкої керованості в країні.

Першочерговим завданням для президентської влади було відновлення роботи всієї інфраструктури управління державою. У перші два роки президенту і його команді вдалося відновити дієздатність військового та силового блоків – Збройних сил України, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії. Порошенко в складних умовах втрати Криму і збройних дій на Донбасі вдалося повернути державі право на насильство і поступово розпочати відновлення правопорядку. До фіналу третього року президентського терміну всі органи військово-силового блоку ефективно виконують свої функції. Звичайно, збої в роботі трапляються, але функціональна дієздатність не викликає сумнівів.

За останній рік пріоритетним завданням для українського президента залишається консолідація президентського ресурсу.

Новини за темою

Петро Порошенко став президентом з нетривіальним для України результатом – єдиний кандидат за історію незалежної України, який переміг у першому турі з абсолютним числом голосів (54,7%). При цьому Порошенку вдалося виграти вибори без консолідованої підтримки еліт, але при цьому з великою громадською довірою. Звернення кандидата в президенти безпосередньо до людей було оптимальним вибором в тих умовах тотальної кризи. Одночасно Порошенко дотримувався обережної центристської позиції – звертався до різних соціальних груп, а в середовищі еліт дотримуватися тактики – ні з ким не сваритися. До середини президентського терміну бекграунд суспільної довіри став вичерпуватися. Громадська критика стає все жорсткішою, оцінки рішень і дії негативнішими, соціологічні рейтинги стабільно знижуються.

Тому для президента гостро стоїть питання – де шукати резерви для підтримки. Третій рік президентства Порошенко активно займався створенням міжелітних зв'язків, а головне – створення президентської гвардії соратників. Президенту вдалося поставити прем'єром-міністром свого соратника Володимира Гройсмана. Також генеральним прокурором був призначений висуванець президента Юрій Луценко, під якого навіть довелося змінювати статтю закону про те, що особа без юридичної освіти не може займати цей пост. При цьому фракція президента БПП продовжує активно співпрацювати з фракцією "Народного фронту", лідера якого Арсенія Яценюка поміняли на Гройсмана.

Істотним результатом можна вважати переформатування парламентської більшості під президента (після Майдану в Україні повернулися до парламенстко-президентської моделі). В парламенті де-юре коаліція існує, але фактично її немає. Голосування проходить на основі тактичних домовленостей під кожен конкретний законопроект. Парламентська більшість виявилася під фактичним кураторством з боку Адміністрації президента. Іншими словами, президенту вдалося політично переформатувати парламентсько-президентський режим у де-факто президентський. І хоча парламентські кризи і загроза перевиборів час від часу мають місце, президентська команда успішно ці загрози купірує.

Третій рік – це також Рубікон, коли перед президентом постає питання другого терміну. Порошенко до цього Рубікону підійшов на достатньо стійкій позиції, а їхні зусилля для консолідації ресурсів говорять про те, що рішення про другий термін вже прийнято. Який же багаж збирає президент для нової виборчої кампанії.

Новини за темою

По-перше, основні перемоги і досягнення Порошенка як всередині країни, так і на міжнародному рівні – це його заслуги як дипломата, парламентера, лідера своєї країни. Дипломатія на зовнішньополітичному фронті, перш за все, мається на увазі робота в рамках "нормандського формату" і реалізація асоціації України з ЄС зробила Порошенко "своїм" серед європейських еліт. Кількості зустрічей і переговорів, які Порошенко провів з керівниками європейських країн і чиновників ЄС, не було в кар'єрі жодного українського президента. Результатом стало надання українцям право на безвізові поїздки в ЄС і закінчення ратифікації договору про асоціацію з усіма європейськими країнами. Що стосується "нормандського формату", то він ще залишається актуальним завдяки дипломатичному тандему Порошенка з Ангелою Меркель. Завдяки активності Порошенка в рамках "нормандського формату" з президентами Німеччини та Франції реально було не допущено розростання конфлікту на Донбасі. Сьогодні конфлікт продовжує залишатися гарячим, але він локалізований у межах мінських домовленостей. Локалізація - це той можливий результат, який вдалося "вичавити" дипломатичними зусиллями з "мінського формату".

По-друге, успіхи і репутація на зовнішньополітичному рівні провокує Порошенка на так сказати більш високий стиль у політиці в самій Україні. Амплуа президента на сьогоднішній день зосереджено навколо функцій глави держави, що означає представлення інтересів України на міжнародному дипломатичному рівні. Далі йде військово-силовий блок, виконання функцій головнокомандувача і захисту національних інтересів країни. І, нарешті, консолідаційна функція арбітражу елітних інтересів. Це дає можливість Порошенку бути над внутрішньополітичними конфліктами, які зосереджені переважно в парламенті, знаходитись поза сильної критики, оскільки державні інтереси підняті вище політичних. Плюс висока маневреність з політичним порядком денним: президент курирує вигідні теми, одночасно обходячи гострі проблеми.

Новини за темою

По-третє, імідж Порошенко на другий термін складається як кандидата еліт на відміну від виборчої кампанії першого терміну. Президент взяв на себе арбітражні функції на рівні комунікацій різних груп еліт. Відомо, що важливі рішення Порошенко приймає в рамках так званої "стратегічної сімки". Так в ЗМІ називають неформальну дорадчу групу президента. У неї входять сам президент Петро Порошенко, генпрокурор Юрій Луценко, спікер Верховної Ради Андрій Парубій, секретар РНБО Олександр Турчинов, прем'єр-міністр Володимир Гройсман, голова МВС Арсен Аваков, екс-прем'єр-міністр Арсеній Яценюк. Цікава ситуація складається у парламенті. Президентська фракція намагається співпрацювати з вигідними політичними партнерами. Наприклад, фракції партії "Самопоміч" і "Батьківщина" розглядаються як невигідні партнери, оскільки їх лідери можуть бути сильними конкурентами Порошенка на виборах. У той же час фракція "Опозиційного блоку" бачиться як більш прийнятний партнер.

Найцікавіше у зміні тактики президента в майже кардинальній зміні ідеологічного позиціонування. Зараз Порошенко зсувається сильно вправо, бере на озброєння патріотичну повістку. Умовно слоган на другий термін можна назвати як "антипереяслав" або "геть від Москви". Відкриття дверей в Європу і стабільна патріотична хвиля в суспільстві – ось два кити майбутньої президентської кампанії Порошенка. Звідси посилення позиції щодо економічної блокади окремих районів Донецької та Луганської областей, санкції проти російських інформаційних сайтів, соцмереж "ВКонтакте" і "Одноклассники". Гасло "повернення в Європу" вже стає найбільш згадуваним з боку президента.

Новини за темою

Звичайно, не можна не відзначити, що рейтинги президента мають тенденцію до зниження, але факт його майстерної політичної та функціональної маневреності привів до певної безальтернативності його як лідера країни. Молоді лідери за цей період не збільшились, а стара гвардія і зовсім здала свої позиції. Звідси моделювання майбутньої конкуренції на виборах найімовірніше від усього пройде за формулою Порошенка проти колишніх соратників Януковича. Нагадує кампанію другого терміну Леоніда Кучми, у якого вигідним спаринг-партнером був лідер комуністів Петро Симоненко. Тільки тепер Порошенко як проєвропейський кандидат буде грати проти проросійського кандидата. Можливим кандидатом може бути лідер "Оппозицонного блоку" Юрій Бойко. Звичайно, однією європейськості буде замало для перемоги. Президенту потрібно розширювати амплуа до соціального президента, а не залишатися в ролі президента-європеїзатора, президента-дипломата, президента-головнокомандувача. Боротьба за довіру суспільства як раз стане головним прикладним завданням на другу частину каденції Порошенка.

Вадим Карасьов

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>