Три прості зміни, які покращать ситуацію в Україні

Три прості зміни, які покращать ситуацію в Україні
Апостроф

Андреас Умланд

Політолог, історик

Оригінал на сайті Atlantic Council

Є три дії, які можуть швидко здійснити український президент Володимир Зеленський і його парламентська більшість, щоб підсилити ефект від нещодавніх масштабних змін в складі парламенту.

По-перше, новим депутатам треба добре платити, щоб не було корупційної спокуси. В даний час депутат українського парламенту заробляє близько 28 000 гривень в місяць, або приблизно тисячу доларів. Крім того, у них є ряд пільг. В соціально-економічних умовах України такий пакет грошової винагороди та пільг робить українських парламентарів відносно заможними людьми.

Новини за темою

Але життя в українській столиці Києві, де депутати повинні перебувати більшу частину часу, дорожче, ніж в інших регіонах країни. Сьогоднішньої депутатської зарплати досить холостому народному обранцю, в якого немає сім'ї і відповідних зобов'язань. Але при такому рівні зарплати дуже важко тим, хто повинен забезпечувати дітей, дружин або чоловіків, батьків і інших родичів — якщо, звичайно, у них немає інших джерел доходу, крім офіційної заробітної плати депутата.

Але при нинішній системі грошової винагороди важко навіть тим, хто не особливо обтяжений сімейними зобов'язаннями. У кращому випадку вона обмежує спосіб життя депутата, якому доводиться постійно рахувати витрати на їжу, транспорт одяг. В гіршому випадку ця система породжує таку ситуацію, коли депутат відчуває, що має моральне право отримувати побічний заробіток, щоб користуватися послугами, які рівні йому за положенням люди з бізнесу і з-за кордону сприймають як належне.

Щоб виправити ситуацію, Україна може, пославшись на угоду про асоціацію з ЄС, прийняти європейську формулу зарплат, що виплачуються членам Європарламенту. Вони отримують третину від тієї суми, яка виплачується суддям вищого рівня в судах Євросоюзу. Головні судді в Україні вже досить давно отримують дуже високі зарплати за українськими мірками. Якщо український депутат буде отримувати третю частину від такий зарплати за формулою ЄС, його місячна зарплата істотно зросте, і тоді йому буде легше і простіше спілкуватися і працювати з бізнесменами, дипломатами та західними колегами. Така система також дасть підстави для скасування депутатської недоторканності. А ще при цьому можна буде підвищити штрафи за хабарі й інші неправомірні дії.

Новини за темою

По-друге, новий президент і його команда говорять про можливе проведення дострокових виборів у місцеві органи влади. Глибокі зміни в державному управлінні України на національному рівні також вимагають швидкої зміни місцевих еліт. Багато чинних депутатів і керівників обласної та районної ланки корумповані. Але щоб вибори стали ефективним засобом здійснення змін на регіональному і муніципальному рівні, необхідні певні вдосконалення правових норм. Потрібні нові, віддані своїй справі люди в Генеральній прокуратурі, в прокуратурах на місцях, а також різних антикорупційних відомствах.

Далі - треба навести порядок у посадових функціях, повноваженнях і зарплатах адміністраторів і депутатів у областях, районах і на місцях. Офіційні зарплати у мерів, наприклад, дуже низькі, а члени міських рад взагалі працюють на безоплатній основі. Як і на національному рівні, такі умови природним чином ведуть до корупції   незважаючи на благі наміри громадян, які стають державними службовцями. Самі по собі нові вибори цю ситуацію не змінять.

По-третє, багато державних органів в Україні, особливо на вищому рівні, страждають від жахливого гендерного дисбалансу. Це не тільки несправедливо, оскільки більше половини населення країни жінки. Проведені дослідження показали, що колективні органи, як державні, так і приватні, працюють краще, коли як мінімум третина їх складу - жінки.

Безумовно, в результаті минулих виборів склад Ради не змінився в кращу сторону. Але частка жінок-депутатів збільшилася з 12 всього до 19 відсотків. Ще гірше те, що усіма парламентськими партіями, за винятком однієї, керують чоловіки. Така ж картина в органах державної влади.

За таких обставин число жінок на вищих постах необхідно різко збільшити. Має сенс на якийсь час цілеспрямовано обмежити призначення чоловіків на високі посади, щоб жінки були краще представлені. З урахуванням того, що в Україні багато освічених, емансипованих жінок, які прагнуть робити кар'єру, це не повинно стати проблемою.

Вибори в Україні пройшли, і більшість погодиться з тим, що для поліпшення функціонування держави потрібно приймати нові закони, резолюції, здійснювати нову політику. Але ті органи, які відповідають за вироблення, прийняття і виконання рішень у всіх трьох гілках влади, а також регіональні і місцеві адміністрації, як і раніше страждають від структурних недоліків. Поки ця ситуація не буде виправлена, державні органи в Україні будуть зазнавати невдач.

Андреас Умланд

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>