banner banner banner banner

Трудові дефіцити: Влада повинна рятувати Україну

Трудові дефіцити: Влада повинна рятувати Україну
З відкритих джерел

Олексій Кущ

економіст

У той момент, коли українці влаштовували електоральне "гуляйполе", обираючи політичних серферів, які осідлали контрсистемну хвилю, МВФ опублікував (за кілька тижнів до наших виборів) жахливе у своїй непривабливій холодній неупередженості дослідження, в якому спробував проаналізувати прогнозні показники працездатного населення у світовій економіці до 2050 року, в тому числі в Україні.

Як сказав би віслючок Іа: "жахливе видовище, несамовите видовище". І справа зовсім не в тому, що схожі тенденції, пов'язані зі зміною структури людського капіталу, можна буде спотерігати практично в усіх європейських країнах, крім Туреччини.

Новини за темою

Ситуацію для нас погіршують два базові чинники: на відміну від наших західних європейських сусідів, які є учасниками спільного ринку праці ЄС і можуть компенсувати трудові дефіцити завдяки позитивній трудовій міграції з країн Азії, Африки та України, ми не можемо розраховувати на подібні довгострокові компенсатори втрати своїх трудових ресурсів. Ба більше, загальноєвропейський ринок праці відіграє для нас, швидше, негативну, ніж позитивну роль.

Крім того, усі виявлені МВФ тенденції щодо скорочення людського капіталу будуть відбуватися в Україні більш "опукло" і токсично. Тут ми, на жаль, "попереду планети всієї". Наприклад, оцінюючи перспективу залучення у виробничий обіг людей літнього віку, МВФ щодо України був надмірно оптимістичним: ні тривалість життя, особливо чоловіків, ні стан здоров'я, ні базові стандарти життя в нашій країні не сприяють масовій роботі людей літнього віку.

І якщо в Німеччині в 60 років у багатьох громадян країни третя молодість, то в Україні чоловік за 60 – це вже безповоротна "осінь патріарха".

Найбільш реперні цифри дослідження: до 2050 року трудові ресурси таких країн, як Болгарія, Латвія, Польща та Україна, буде скорочено на понад 30%. Зростання людського капіталу за цей період очікують тільки в Туреччині, тоді як в інших європейських країнах відбудеться істотне скорочення, питання лише в глибині падіння. І в нас буде справжня демографічна "марсіанська западина".

Як це позначиться на економіці та рівні доходів? Вкрай негативно. До середини сторіччя середній рівень доходів в Україні становитиме 20% від загальноєвропейського. Наша країна разом з Албанією і Сербією буде в списку найбідніших економік континенту. Рівень смертності прогнозується вдвічі вищий, ніж у Німеччині.

За цим показником ми буде "змагатися" з Білоруссю та РФ. Водночас приріст середньої тривалості життя в українських чоловіків до середини сторіччя становитиме лише 5,5 років.

112.ua

МВФ очікує, що дефіцит трудових ресурсів ми зможемо компенсувати працівниками старше 60 років. Якщо в 2015-му таких було 11,8% від загальної кількості зайнятих, то до 2045 року зазначений показник зросте до 23,1%.

Як ми вже зазначали, у цьому випадку фонд перебуває в полоні статистичних трафаретів, апробованих в умовах розвинутих країн. В Україні подібні показники свідчать лише про те, що українці будуть вмирати просто на робочих місцях.

Унаслідок старіння економічно активного населення ми втратимо 1,7% приросту ВВП, а загальне падіння валового продукту, розрахованого зважаючи на паритет купівельної спроможності, до 2050 року становитиме мінус 38%, у тому числі кумулятивна втрата промислового виробництва – мінус 17%. У розрахунку на одну особу втрата ВВП становитиме понад третину.

112.ua

Коефіцієнт "залежності від старості", який розраховується як відношення людей, старших 65 років, до кількості вікової групи в діапазоні 20-64 роки, до 2050-го збільшиться до 46,8% порівняно з 27,9% у 2020 році. Тобто кількість людей старше 65 років буде становити майже половину показника вікової групи найбільш активної частини населення з 20 до 64 років.

МВФ розрахував для України три сценарії залучення людей літнього віку до трудового обігу: базовий, помірний та "амбітний" (так, так, саме так цей варіант і називали в аналітиці фонду). Згідно з першим сценарієм, у 2050 році будуть працювати 43,3% чоловіків і 26,6 жінок. Другий варіант: 76,5 і 63,8% відповідно. Ну а "амбітний" план передбачає, що працювати будуть 78,7% чоловіків і 68,6 жінок.

Старіння населення збільшить соціальне навантаження на бюджет: у середньому прогнозується, що до 2050 року так звані вікові витрати (пенсії, охорона здоров'я) сягнуть у Європі 20% ВВП, а в Україні – 25%. Це змусить країну йти на непопулярні реформи ринку праці, пов'язані зі збільшенням віку виходу на пенсію та працевлаштуванням людей старше 60 років. І якщо в ЄС капіталомісткість такої трудової реформи буде коштувати піввідсотка ВВП, то в Україні – 1,5%.

У нинішній сировинній парадигмі Україна найближчими роками дійсно не зможе зростати на понад 2-3%. Для зростання в діапазоні 5%+ (а лише за такої динаміки можна подолати бідність у найближчій перспективі) потрібні нові дебютні ідеї, далекі від розхожих популярних кліше.

На країну чекає економічна інверсія. Це поняття можна охарактеризувати як "перевертання" показників негативної демографічної динаміки і показників приросту ВВП. Нині кількість населення скорочується, але валютний еквівалент ВВП зростає, як зростають реальний і номінальний показники в національній валюті. Але так буде не завжди, адже структура демографічних показників є доволі неоднорідною.

Якщо взяти групу старше 60 років, то вона на відміну від загальної кількості населення, навпаки, збільшується, тоді як показники економічно активного населення і кількості штатних працівників скорочуються. У першому випадку зростає бюджетне навантаження, адже пенсіонерам потрібно платити пенсії й надавати пільги і субсидії. У другому скорочується капіталізація економіки та її здатність бути дійною коровою.

Маємо дві протилежні тенденції – зниження ефективності, продуктивності, конкурентоспроможності та капіталізації економіки, а з іншого – зростання непродуктивного фіскального навантаження на реальний сектор. Звідси і висока схильність до тінізації господарських операцій і трудової міграції. Класична інституціональна пастка економіко-демографічної деструкції. Або інверсійна пастка.

112.ua

Після 2045 року на Україну чекає інверсія економічного зростання, коли темпи лінійного скорочення кількості населення перевищать позитивну динаміку ВВП. Це неминуче станеться внаслідок високої частки громадян літнього віку, коли просто нема кому буде працювати і показник ВВП на одну особу вже не можна буде формувати на достатньому рівні тільки завдяки зростанню продуктивності праці тих, хто залишився "в робочому строю".

У варіанті економічного зростання на 2-3% Україна сягне економічного екстремуму валютного еквіваленту ВВП у межах 150 млрд дол. (у нинішніх цінах), і потім цей показник буде вкрай повільно збільшуватися на тлі інфраструктури, що деградує.

Новини за темою

Усе вказує на те, що нинішній п'ятирічний політичний цикл буде останнім у контексті збереження можливості активації структурних реформ і більш менш комфортним для керівних "еліт". Отже, буде що "амортизувати".

З 2028 по 2045 рік Україна увійде в смугу високої ймовірності економічно-демографічної інверсії та появи точки біфуркації, після якої мляве зростання ВВП уже не буде перекривати динаміки скорочення кількості населення (потенціал нарощування продуктивності праці в нинішній сировинній моделі буде повністю вичерпано). Як дуже образно зазначили в МВФ, у Болгарії буде ніде працювати, а в Україні – нема кому.

Звіт МВФ з витягами щодо демографічних перспектив України має лежати на столі в кожного нашого міністра, а праворуч від нього необхідно завжди мати під рукою "білу книгу" конкретних рішень, які не дадуть країні втрапити в інверсійну економіко-демографічну пастку.

Але настільки райдужні надії - швидше за все, тільки небезпечні ілюзії. Пан Рашкован з Вашингтона, можливо, незабаром залишить рідні "пенати" в МВФ і поспішить на допомогу українській економіці. У такому випадку прогноз доведеться переглянути: з Україною "все" відбудеться набагато швидше. Чекати 2050 року не доведеться, і прискорена трудова міграція зробить свою справу значно раніше.

"Економічна евтаназія", вона така… І якщо ми вже заговорили про "політичних серферів", то можемо перефразувати відому фразу з однойменного американського коміксу: "Що необхідно країні з "монокоаліцією" та урядом "лібертаріанців"? — Вогнетривка спідня білизна і крем від опіків".

Олексій Кущ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>