Трохи про особливості використання рубля у "ДНР": Червневе перезавантаження

Донеччани кажуть, що у багатьох обмінниках почали відмовлятися міняти рублі ще з кінця квітня

Трохи про особливості використання рубля у "ДНР": Червневе перезавантаження
Фото з відкритих джерел

Донеччани кажуть, що у багатьох обмінниках почали відмовлятися міняти рублі ще з кінця квітня

Те, що віщувала більшість, таки здійснилося. До початку червня ситуація з рублем у "ДНР" змінилася порівняно з попередніми травневими викладками (див. "Трохи про особливості використання рубля у "ДНР").

Зі стабільного: як і раніше, якщо залишатися в межах "ДНР", то наявність рублів особливо не обтяжує. Ними можна розплатитися скрізь. Необхідність у гривні виникає при поїздці на "Велику Землю", при оплаті кредитів й особливо у торговців, які здійснюють закупівлі в Україні.

Як писала раніше, з введенням бівалютної системи місцевий "Центральний республіканський банк" зафіксував співвідношення рубля до гривні на рівні 2:1. У цьому ж співвідношенні видаються пенсії і зарплати (зарплата 3000 грн дорівнює 6000 рублів), аналогічно гривневі цінники в магазинах для переведення у рублі просто множаться на два. Згідно з місцевим курсом, продаж і купівля 1 рубля дорівнює 50 українським копійкам. Такий "ручний" курс тримається в "ДНР" з квітня. І відступати від нього заборонено, про що "ЦРБ" підкреслює у своїх щоденних офіційних повідомленнях: "Гранична різниця між курсами купівлі і продажу російських рублів за українську гривню, що встановлюється Центральним Республіканським Банком і обов'язкова для застосування всіма обмінними пунктами на території Донецької Народної Республіки, становить 0 (нуль) гривень 00 копійок".

Спочатку "обмінники" намагалися діяти за новими правилами. Але кого влаштує нульова маржа? У підсумку сьогодні поміняти рублі на гривню у "ДНР" – справжня проблема. Останній раз я була очевидцем цього процесу в Донецьку 8 травня. Тоді в одному з супермаркетів "полетіла" єдина "рублева" каса і покупці пішли в обмінний пункт на території магазину. (Нагадаю, що в місцевих супермаркетах кожна каса працює тільки з однією валютою – або із українською, або з російською. Рублями в гривневій розрахуватися не можна. І якщо каса дала збій, а в гаманці тільки росвалюта, то розплатитися за товар не вийде).

112.ua

Новини за темою

Донеччани кажуть, що у багатьох обмінниках почали відмовлятися міняти рублі ще з кінця квітня. Сьогодні ж відмовляють у всіх. При цьому зовні такі пункти продовжують тримати марку – у всіх на щитах курс вказано. Але як тільки звернешся у віконце, то на питання "чи міняєте рублі на гривню", чуєш однозначне "ні". А на уточнююче "чому" у різних точках відповіли:

Не знаю, керівництво вже давно не дозволяє змінювати.

Немає гривні. – Тобто і долари у вас поміняти не можна? – Долари можна. – Значить, гривня у вас є? – Гривня є для доларів і євро.

А ось дівчина Світлана була більш відвертою: "Нам дають гривню під конкретну валюту. Ось на обмін рублів гривню не дають. Вже встановили б якийсь курс, а не цю зрівнялівку. Показуха якась: зовні красиво, курс 1:2, а на справі ж пил в очі. А моя зарплата в цій "будці" від виручки теж залежить. Попит на обмін рублів великий, а зробити нічого не можу. Якщо чесно, то рублі ми міняємо. Але це тільки по дзвінку "господаря". У таких випадках міняємо за курсом, який "господар" встановлює для конкретного клієнта. Для різних "своїх" людей різний курс, є й такі, яким за офіційним 50 копійок міняємо. Ну, а простому клієнтові з боку ми рублі не міняємо".

Де ж сьогодні можна поміняти рублі пересічному мешканцю? Протягом травня за заявленим співвідношенням 2:1 такий обмін можна було здійснити, по-перше, у районних відділеннях "Центрального республіканського банку". Але до кінця травня вже не у всіх. Зараз у відділеннях постійно йде видача пенсій і соцдопомоги, їм не до обміну, та і співробітників не вистачає. Тому, зокрема в Донецьку, направляють у головний офіс "ЦРБ", розташований на проспекті Миру, 8 (раніше в цьому будинку був обласний центр "Укрексімбанку"). Я сходила за адресою. Невеликий хол, набитий людьми – хтось у працюючі три каси стоїть, хтось до дівчини щодо переказу грошей у Росію, хтось до приймальниць документів з відкриття рахунків підприємств, хто ще до якихось консультантів. Шум, гам, у каси черги по 30-40 осіб. На фразу "мені тільки запитати" лунає традиційне "всім тільки запитати".

Інформаційні стенди "ЦРБ" не дають відповідь, чи міняють рублі у дійсності. Охоронець не знає. Чергові співробітники обслуговують свої "тематичні" черги, змогли лише підтвердити, що рублі в цьому холі міняють, але який курс і чи є обмеження по сумі – запитуйте в касі. З трьох працюючих кас під обмін валют лише одна, і в неї більше всього людей. Після чергового хору "всім тільки запитати" я таки проштовхнулася до віконця, з якого мені підтвердили: міняємо за курсом 50 копійок, обмеження по сумі можуть бути, якщо у наявності мало гривні. Я подивилася на довжелезний людський ланцюг й уточнила у чоловіка, який був четвертим до заповітного "віконця", – скільки ви вже стоїте? Півтори години. (За нинішніми донецькими мірками півтори години в черзі – це не довго. За пенсіями або "гуманітаркою" можна стояти від трьох годин і більше, я вже мовчу про тривалість проїзду блокпостів на межі "ДНР – Україна").

Новини за темою

Якщо немає сил і часу на обмін у "ЦРБ" за курсом 1:2 (а саме за ним ті ж пенсіонери нічого не втрачають при отриманні допомоги у рублях), якщо немає "своїх людей" в обмінних пунктах, тоді є третій варіант. Потрібно йти на будь-який міський ринок. Тут у деяких торгових точках поряд з купівлею овочів можна і поміняти рублі. Але курс, звичайно, менш вигідний. Суттєво, що ринкових "міняйл" не так вже й багато (бо фактично це ж фінансовий злочин), і у кожного свій курс. Одні міняють рублі за українським курсом – у межах 40 копійок, інші зафіксувалися на рівні 46 копійок, треті варіюють залежно від суми обміну (у кожного своя шкала).

Ще один вихід – звернутися до друзів, знайомих, яким не принципово, яка валюта у них у гаманці. Вони також обміняють вам рублі у співвідношенні 2:1. Але в силу того, що доходи в "ДНР" скоротилися в рази, варіант з друзями підходить при обміні невеликих сум.

У виграші ті, хто отримує дохід у гривні і має можливість змінити його на рублі в Україні. Наприклад, зарплата - 5000 грн у рублевому еквіваленті у "ДНР" складе 10000 руб. А от якщо ці 5000 грн обміняти в тому ж Харкові (наприклад, за курсом рубля на 0,44 коп.), то маєте в плюсі 1364 грн (+14%). Але таких щасливчиків на території "ДНР", на жаль, не так багато.

За заявленим ж місцевою владою співвідношенням 2:1 отримані в "ДНР" рублі сьогодні можна "поміняти" вільно не на гривню, а лише на товар (у магазинах, ринках) або послугу (ті ж перукарні, проїзд у транспорті, комунальні платежі тощо). Але при цьому ціни на ті ж продукти тут у 1,5-2,5 рази вищі, ніж на "Великій Землі". Тобто і при такому товарно-грошовому обміні люди відчувають себе, м'яко кажучи, обдуреними. Поки рятує лише те, що гривнева маса в "ДНР" істотно перевищує рублеву. Але спостерігаючи нинішні тенденції, розумієш, що це поки що.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів