banner banner banner

Троянський кінь Путіна. Навіщо Москва перенесла Міжнародний інвестиційний банк до Будапешта

Троянський кінь Путіна. Навіщо Москва перенесла Міжнародний інвестиційний банк до Будапешта
З відкритих джерел

Святослав Богданов

Аналітична Група ГО «Міжнародний Рух «Східна Європа»

В угорському парламенті зареєстровано законопроект про перенесення штаб-квартири Міжнародного інвестиційного банку РФ в Будапешт.

Для багатьох ця новина могла б здатися неважливою, якби не ціла низка небезпечних пільг, що може отримати Москва, фактично "прописавши" підконтрольну їй фінансову установу в Євросоюзі.

І не де-небудь, а саме в Угорщині, яка з Україною і так "не в ладах".

Під час свого першого приходу до влади у 1998-2002 роках чинний прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відрізнявся жорсткою антиросійською риторикою.

Проте з роками лід розтанув, і зараз теплі стосунки Москви й Будапешта лиш набирають обертів. Та не лише в політичному, але і в економічному аспекті.

Спочатку в кінці 2014-го Москва та Угорщина підписали багатомільярдний контракт на будівництво росіянами двох нових енергоблоків на єдиній в Угорщині АЕС "Пакш". При цьому 10 з 12 млрд доларів вартості проекту люб’язно зголосилась надати РФ на умовах кредиту.

Новини за темою

Потім, на початку 2017-го, російський "Метровагонмаш" на виконання держзамовлення провів модернізацію вагонів для будапештського метрополітену. А всередині минулого року рука Москви дібралася і до банківсько-фінансового сектору Угорщини.

Так, у червні 2018-го міністр фінансів Угорщини Міхалі Варга та голова правління Міжнародного інвестиційного банку РФ (МІБ) Микола Косов підписали меморандум про відкриття регіонального представництва банку в угорській столиці – Будапешті.

Для повного розуміння слід знати декілька історичних фактів. МІБ РФ є правонаступником МІБ СРСР, започаткованого у 1970 році.

Його країнами-членами, окрім, звісно, самого СРСР, були практично всі держави соціалістичного блоку: Німецька Демократична Республіка, Народна Республіка Болгарія, Угорська і Польська Народні Республіки та інші.

Офіційно задекларованою метою банку незмінно було сприяння соціально-економічному розвитку та економічній кооперації країн-членів МІБ.

Проте експерти одностайні у тому, що за цим розпливчастим формулюванням завжди приховувалася інша, реальна мета – контроль та вплив Москви на економічну і банківсько-фінансову сфери своїх сателітів серед держав соцблоку.

Після розпаду СРСР установа довгий час переживала період стагнації. Багато членів вийшло з її складу, включно з Угорщиною, що за іронією долі покинула МІБ у 2000-му якраз за ініціативи Орбана.

Але у 2012 році, коли Росія почала нарощувати свою економічну потужність, а Путін свої імперські амбіції, він згадав про цей фінансовий інструмент і вирішив відродити його.

Після призначення новим керівником російського дипломата і економіста Миколи Косова МІБ розпочав докорінну реформу, яка буквально за декілька років підняла банк "з колін".

При цьому географія впливу не змінилась. Нині більша частина країн-членів МІБ є державами Євросоюзу, зокрема, Центрально-Східної Європи (Угорщина, Чехія, Словаччина, Румунія і Болгарія).

І представники банку офіційно заявляють, що половина його кредитних можливостей спрямована саме на проекти в регіоні ЦСЄ. Крім того, найбільшими акціонерами МІБ, окрім самої РФ (володіє 46% акцій), є якраз названі європейські країни, що сумарно володіють 50% акцій. І найбільшими з них є Болгарія (13%) і, знову ж таки, Угорщина (12%).

Втім, на філії РФ з Угорщиною вирішили не зупинятися. І вже у грудні минулого року Рада правління МІБ, за попереднім погодженням вищого керівництва обох країн, прийняла рішення про перенесення штаб-квартири банку з Москви у Будапешт.

На початку лютого цього року Варга та Косов підписали угоду про місце перебування банку в Угорщині, і майже одразу відповідний законопроект з’явився на сайті угорського парламенту.

Зважаючи на те, що "Фідес" має там конституційну більшість, закон фактично вже прийнято. Документ розкрив деталі майбутнього переїзду МІБ і цілої купи привілеїв, які надасть йому нова країна "проживання".

Саме вони змусили серйозно занепокоїтися угорських лібералів.

Новини за темою

Згідно з названим актом, штаб-квартира МІБ у Будапешті матиме "імунітет до всіх обмежень, правил, форм контролю і мораторіїв". Зокрема, вона буде звільнена від усіх податків і зборів, а майно і активи отримають імунітет від конфіскації, арешту та експропріації.

Активи банку не підлягатимуть жодним перевірним фінансовим процедурам, включно з розслідуваннями, а також юридичним заходам, що здійснюються урядом чи судами Угорщини.

Угорська влада також не матиме права зайти на територію банку без його дозволу, і навіть в разі отримання такого дозволу банк має право встановлювати умови перебування на території.

Будівля штаб-квартири МІБ орендуватиметься, ремонтуватиметься та охоронятиметься урядом Угорщини за кошти звичайних угорських платників податків. При цьому банк матиме право вимагати від угорського уряду забезпечити себе всіма необхідними комунальними послугами та зв’язком.

Крім того, всі співробітники штаб-квартири та члени їхніх сімей отримають повний дипломатичний імунітет. Як, власне, і поштові відправлення банку, що будуть прирівняні у статусі до дипломатичної пошти.

А найцікавіше, що, за умовами угоди, Угорщина зобов’язується забезпечити безперешкодний в’їзд в країну будь-якого гостя МІБ ("радники і експерти, що діють в інтересах банку"), незалежно від їх громадянства.

Та ще й надати таким особам дипломатичний імунітет. Тобто фактично Росія отримає легальний безвідмовний коридор в Євросоюз для будь-кого.

Депутат парламенту Угорщини Зіта Гурмай вже назвала МІБ у Будапешті "троянським конем Путіна". Вона занепокоєна, що це надасть людям, які можуть становити ризик для нацбезпеки Угорщини, легкий доступ в країну.

А ще Гурмай переконана, що "Фідес скорився волі Росії і зараз розкочує червону доріжку для людей Путіна".

Історії про шпигунські ігри Москви в Угорщині вже неодноразово були на слуху. Проте тепер, з європейською пропискою свого банку Росія зможе вийти на принципово новий рівень розвідки в ЄС та сусідніх країнах, включно з нашою.

Однак не лише національна безпека Угорщини та Євросоюзу загалом може опинитися в зоні ризику. Похитнутися може уся система стримування Заходом Росії як агресора.

Справа у тому, що МІБ РФ, як фінансова установа, має міжнародний статус та, крім Росії, ще майже 10 країн-акціонерів. А отже, юридично банк не підпорядковується Кремлю, що означає, що і міжнародні санкції на нього не діють.

"З переїздом МІБ до Будапешта уряд Орбана ще раз довів, що замість демократії та економічної стабільності Європейського Союзу він обрав корумповану Росію.

Олігархи партії "Фідес", безумовно, будуть раді, що їхні сумнівні операції тепер можуть фінансуватися без розслідувань OLAF (Європейське управління з питань запобігання зловживанням та шахрайству), але обставини функціонування МІБ можуть становити серйозний ризик для ЄС в цілому", – зазначив депутат Європарламенту Петер Нідермюллер.

Він переконаний, що Росія буде використовувати МІБ для обходу санкцій. І навіть звернувся до Європейської Комісії з офіційним проханням встановити прийнятність звільнення від банківського нагляду ЄС фактично контрольованого Росією міжнародного банку, що функціонуватиме всередині Євросоюзу.

А також визначити, чи не використовує його Москва в якості правової лазівки проти економічних санкцій.

З колегою згодна і Зіта Гурмай, яка запевняє, що міжнародний статус МІБ дозволить йому видавати позики європейським клієнтам в обхід санкцій. Більше того, банк вже це практикує.

Та якщо переваги від переїзду МІБ в Євросоюз для Росії очевидні, то для самої угорської влади на перший погляд – ні. Втім, якщо розібратися, стає зрозуміло, що для Орбана і "Фідесу" цей банк є додатковою зброєю у протистоянні з Брюсселем.

Ні для кого не секрет, що Угорщина далека від статусу улюбленця у керівництва ЄС. Для цього є багато причин, найвагомішими з яких є жорстка антиміграційна політика Орбана, утиски преси та громадського сектору в країні.

Переїзд штаб-квартири МІБ у Будапешт є безпрецедентною подією як для Угорщини, так і для РФ, адже це буде перший і поки що єдиний міжнародний банк розвитку, розташований у регіоні ЦСЄ.

Згідно з офіційною позицією угорського уряду, МІБ дозволить Угорщині стати "міжнародним фінансовим хабом" у Центрально-Східній Європі. А так як Угорщина претендує на роль регіонального лідера, такий фінансовий інструмент точно стане їй в нагоді.

Новини за темою

Крім того, через конфронтацію Угорщини з ЄС Брюссель вже підіймав питання про можливе скорочення чи навіть припинення фінансування країни з бюджету Співдружності.

Однак, навіть якщо до цього не дійде, кредитування Угорщини іншими міжнародними банками (МБРР, ЄБРР) також тепер відбувається з ускладненнями.

Тож МІБ РФ буде для Орбана своєрідною фінансовою "подушкою", особливо на випадок погіршення відносин з верхівкою ЄС.

Те саме стосується і проектів наближених до "Фідесу" олігархічних кіл. "Банк, що матиме недоторканність з боку угорської влади, з більшою ймовірністю фінансуватиме ті мрії олігархів "Фідесу", за які не захотіла платити Європа", – припускає Гурмай.

Таким чином, з переїздом МІБ у Будапешт Угорщина отримає альтернативного Заходу фінансового партнера, новий спосіб підвищити свою значимість в очах Брюсселя та вкотре доведе Москві свою лояльність.

А ось Росія отримає величезну можливість суттєво посилити свій вплив на країни ЦСЄ. І не лише завдяки розширеним розвідувальним можливостям.

Європейська "прописка" МІБ дозволить йому розвинутися як міжнародній фінансовій установі. Наприклад, збільшити ріст капіталу і кредитно-інвестиційної діяльності, розширити клієнтську базу для залучення ресурсів на міжнародних фінансових ринках, підвищити власний кредитний рейтинг та індекс стабільності.

Проте, на переконання експертів, найголовнішим здобутком стане можливість подальшої асиміляції МІБ в європейську фінансово-банківську систему.

Це дозволить суттєво підвищити рівень привабливості співпраці з банком для іноземних партнерів та рівень конкурентоспроможності МІБ наряду з альтернативними західними фінансовими інституціями.

А ще Москва розраховує, що її нові позиції на світовій фінансовій арені бодай трохи нівелюють негативний вплив міжнародної репутації РФ як держави-агресора.

При цьому Кремль зможе використовувати банк як власного фінансового "крота", щоб дізнаватися про "больові" точки економічного сектору Євросоюзу та використовувати їх для здійснення вигідного для РФ впливу на цю сферу.

"Я не бачу, які переваги дасть Угорщині той факт, що штаб-квартира МІБ буде знаходитися тепер у Будапешті.

Навпаки, це дасть можливість представникам російської сторони більш вільно вести фінансову діяльність в Європі", – заявив фінансовий аналітик і головний редактор угорського ділового порталу privatbankar.hu Андраш Гаспар.

Для України ж подальше зближення одного із західних сусідів з Москвою може обернутися новими "палицями в колесах" нашої євроатлантичної інтеграції.

А окремі "сумнівні" гості чи співробітники МІБ, які, згідно домовленостей, ще й матимуть дипімунітет, можуть виконувати додаткові функції.

Наприклад, спробувати розхитати ситуацію в прикордонних з Україною районах, "підливаючи масла у вогонь" мовного чи іншого етнічного конфлікту.

Для російської інформаційної війни це стане чудовим подарунком.

Святослав Богданов

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>