Трамп втомився бути світовим лідером

У своєму виступі перед Організацією Об'єднаних Націй Трамп скаржився, що інші країни чи так, чи інак використовують наймогутнішу націю у світі

Трамп втомився бути світовим лідером
скриншот

Фарід Закарія

Політичний аналітик

У своєму виступі перед Організацією Об'єднаних Націй Трамп скаржився, що інші країни чи так, чи інак використовують наймогутнішу націю у світі

Оригінал на сайті The Washington Post

Промова Трампа перед Організацією Об'єднаних Націй була добре підготовленою. Але насправді виявилася дивною сумішшю тем і напівтонів. Спочатку він захоплювався реальною політикою, а потім заявив про важливість свободи і демократії. Але головне питання — підтримка націоналізму. Виконавши цей акорд, Трамп зробив дещо незвичайне, можливо, унікальне для президента США: він виказав підтримку і навіть підніс підйом постамериканського світу.

По-перше, плутанина. На початку виступу Трамп стверджував: "В Америці ми не прагнемо нав'язувати комусь свій спосіб життя". Але потім, за кілька хвилин, Трамп перейшов до засудження Північної Кореї, Ірану, Венесуели та Куби за їхньої недемократичної політичної системи, по суті, вимагаючи, щоб вони всі стали ліберальними демократіями західного типу.

Новини за темою

Небезпека такої риторики полягає в тому, що її застосовують вибірково, тож інший світ сприймає це досить цинічно — як спосіб замаскувати американські інтереси. Трамп підняв це лицемірство на новий рівень. Він засудив Іран за відсутність свобод і майже на одному диханні позитивно згадав про Саудівську Аравію. За будь-яким критерієм (політичні права, релігійна толерантність, свобода слова) Іран — набагато більш відкрите суспільство, ніж Саудівська Аравія, яка є абсолютною монархією і союзником найбільш радикальних релігійних організацій. У Саудівській Аравії заборонено церкви та синагоги.

Новини за темою

Основна ідея виступу Трампа — націоналізм. Він прославляв суверенітет, вибравши дивний приклад. Згадавши декілька слів президента Гаррі Трумена про план Маршалла, Трамп описав такий підхід до міжнародних відносин як "красивий" і "шляжетний". Але чи може хтось собі уявити, що Трамп підтримує план Маршалла? Це була масштабна програма міжнародної допомоги під управлінням державних чиновників, щоб дати іноземцям можливість відродити їхні галузі, які стали потім конкурентами американських фірм. Згідно з підрахунками, відсоток ВВП, витрачений Вашингтоном, майже вп'ятеро перевищив витрати на війну в Афганістані під час бойових дій. Щоб план Маршалла спрацював, Вашингтон закликав європейські країни поступитися економічним суверенітетом і створити Європейське об'єднання вугілля і сталі, з якого почалося створення ЄС.

Новини за темою

Найважливішу лінію у промові Трампа було висловлено досить драматично: "Як президент США, я завжди ставлю Америку на перше місце, так само, як лідери інших країн ставлять свої країни на перше місце".

Але останні кілька десятиліть про це говорять переважно Росія і Китай. Протягом останніх 70 років великі дебати йшли між націями, що виступали за вузькі національні інтереси, і тими, хто вважав, що міцний мир і процвітання залежать від більш широких спільних інтересів. Цю ідею, що виникла у ФРН, з того моменту підтримував кожен американський президент. Її розроблялося ООН та всіма організаціями, які контролюють та сприяють торгівлі, подорожам, боротьбі з хворобами, злочинністю та голодом.

Але Трамп втомився бути світовим лідером. У своєму виступі він скаржився, що інші країни нечесні в роботі з США, і що чи так, чи інак використовують наймогутнішу націю в світі, яка домінує практично на кожному міжнародному форумі. Його рішення про повернення до націоналізму тепло сприймуть великі світові гравці — Росія і Китай, крім них — Індія і Туреччина, які звикли діяти тільки в своїх вузьких інтересах. Звичайно, це означатиме різке прискорення руху до постамериканського світу, в якому ці країни почнуть формувати політику й інститути, без всяких сумнівів, на свою користь.

Новини за темою

Трамп бурчав, що Сполучені Штати виплачують 22% бюджету до бюджету ООН, що насправді має сенс, позаяк це приблизно відповідає частці США у ВВП світу. Якщо б він скоротив ці виплати, то здивувався б, як швидко країни, такі як Китай, заповнили б цей пробіл. І тільки-но це станеться, Китай буде панувати і формувати ООН і міжнародний порядок, як це 70 років робили США. Можливо, китайці вирішать, що штаб-квартиру організації варто перенести до Пекіна. Подумайте про це, адже це звільнить акри землі на Іст-Рівер, де Трамп зможе побудувати ще кілька житлових будинків.

Фарід Закарія

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів